• کد خبر : 2911

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است حذف صفر از پول سیستم حسابداری کشور را به هم می ریزد و دولت باید توضیح دهد که زیرساخت حذف صفر را چگونه مهیا کرده تا هزینه های فراوان مالی را کاهش دهد.

به گزارش "گفتمان" محمود شکری، نماینده مردم تالش و رضوانشهر در مجلس با اشاره به اینکه حذف یک صفر از پول ملی و یا تغییر واحد پولی کشور باید به تایید مجلس شورای اسلامی برسد، اظهار کرد: باید مشخص شود که تغییر واحد پول از ریال به تومان چه میزان هزینه برکشور وارد می کند، احتمالا این تغییر هزینه سنگین جایگزینی اسکناس های جدید را بر کشور وارد کند.

وی با بیان اینکه حذف صفر از پول، سیستم حسابداری کشور را به هم می ریزد، افزود: سیستم حسابداری در حال حاضر بر مبنای ریال فعالیت می ‌کند و هزینه زیادی بر کشور وارد می کند و دولت باید توضیح دهد که زیرساخت حذف صفر را چگونه مهیا کرده تا هزینه های فراوان مالی را کاهش دهد.

شکری با اشاره به اینکه در خصوص حذف صفر از پول ملی پول از جامعه حسابداران کشور هیچگونه نظرخواهی صورت نگرفته و به آنها اطلاع رسانی نشده است، ادامه داد: جامعه حسابداران رسمی و سازمان حسابرسی دو سیستم حسابداری کشور است که باید از این تغییر اطلاع داشته باشند و این دو نهاد می توانستند در این زمینه که آیا حذف صفر تورم را کاهش می دهد یا خیر و در رکود چه تاثیری دارد، اظهارنظر کارشناسی کنند.

وی با بیان اینکه دولت و بانک مرکزی باید توجیهات و گزارش خود را در این خصوص ارائه دهد تا مزایا و معایب آن شفاف سازی شود، یادآور شد: این لایحه باید در مجلس هزینه_ فایده شود تا اگر فایده آن برای کشور بیش از معایب آن باشد، تصویب شود؛ در غیر اینصورت هیچ ارزشی ندارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه باید اثرات کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت حذف صفر از واحد پول در اقتصاد کشور دیده شود، تصریح کرد: اگر اثرات آن بر اقتصاد کشور دیده نشود، قطعا طرح ناقص بوده و ممکن است خطراتی در کشور ایجاد کند، البته ممکن است ارزش پول کشور در برابر ارزهای خارجی با اجرای این طرح افزایش یابد.

 

 

خبر فارسی

نظرات کاربران