• کد خبر : 3021

«سامانه همانندجو» در اولین سمپوزیوم علمی ارتقای سلامت اداری، با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رونمایی شد.

به گزارش "گفتمان" در اولین سمپوزیوم علمی ارتقای سلامت اداری که به مناسبت روز بین‌المللی مبارزه با فساد و همزمان با هفته ملی پژوهش و فناوری در وزارت علوم تشکیل شده بود، دکتر فرهادی از «سامانه همانندجو» رونمایی کرد.

«سامانه همانندجو» توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات (ایرانداک) برای اجرای سیاست‌های کلی علم و فناوری و در پاسخ به خواست جامعه علمی کشور برای گسترش اخلاق علمی و حمایت از مالکیت فکری و معنوی راه‌اندازی شده است.

همانندجو سامانه‌ای مجهز به تکنولوژی کشف شباهت، بین متنی که به آن داده می‌شود و منابع موجود در ایرانداک است و با جست‌وجوی خودکار در متن کامل و در حال افزایش بیش از 100  هزار عنوان پایان‌نامه و رساله در ایرانداک نوشته‌های همانند را بازیابی و اندازه‌ همانندی و منبع اطلاعات همانند را نمایش می‌دهد.

بر اساس اعلام ایرانداک، بر طبق آیین‌نامه «ثبت و اشاعه پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها» که هفته گذشته با امضای وزیر علوم به تمامی دانشگاه‌ها ابلاغ شد، ثبت پایان‌نامه در ایرانداک الزامی است و مؤسسه‌ها موظف هستند پیش از تصویب پیشنهاده پایان‌نامه و رساله و پس از دفاع آن‌ها اصالت محتوای آن را با کاربرد سامانه «همانندجو» بررسی کنند.

بر همین اساس، تعیین اصالت محتوا در هر مدرک و داوری درباره آن، بر پایه گزارش همانندجو بسته به مورد برعهده دانشگاه‌ها و مؤسسات است.

بر اساس این گزارش، اجرای آزمایشی این سامانه مهر ماه سال گذشته آغاز شده و اکنون در وب‌سایت tik.irandoc.ac.ir در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی، استادان و پژوهشگران قرار گرفته است.

 

نظرات کاربران