• کد خبر : 3036

سناتور ارشد و نامزد جمهوریخواه انتخابات 2008 ریاست جمهوری آمریکا ضمن مخالفت با تعیین «رکس تیلرسون» به عنوان وزیر خارجه، روابط نزدیک او با رئیس‌جمهور روسیه را «مایه نگرانی» خوانده است.

 در اولین واکنش‌ها به خبر احتمال تعیین مدیر غول نفتی آمریکا به عنوان وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ، سناتور ارشد جمهوریخواه روابط نزدیک این فرد با رئیس‌جمهور روسیه را «مایه نگرانی» خوانده است.

طی هفته‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رسانه‌های این کشور نام‌های زیادی را به عنوان گزینه مورد نظر ترامپ برای وزارت خارجه مطرح کردند.

از جمله این افراد می‌توان به «میت رامنی»، «باب کورکر»، «جان بولتون»، «رودی جولیانی»، «دیوید پترائوس» و چند گزینه دیگر اشاره کرد.

حالا در تازه‌ترین گمانه زنی‌ها در خصوص وزیر خارجه آمریکا، شبکه «ان‌بی‌سی» روز شنبه(دیروز) گزارش داد که رئیس‌جمهور منتخب «رکس تیلرسون» را به عنوان وزیر خارجه جدید این کشور برگزیده است.

تیلرسون 64 ساله مدیر اجرایی «اکسون موبیل» غول نفتی آمریکا است و روابط بسیار نزدیکی با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه دارد.

انتشار خبر تعیین «رکس تیلرسون» مدیر غول نفتی آمریکا با واکنش اعضای ارشد جمهوریخواه کنگره آمریکا مواجه شده است.

«جان مک کین» سناتور ارشد جمهوریخواه  و نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری 2008 در این باره گفت: «من اطلاعاتی درباره روابط آقای تیلرسون با ولایدمیر پوتین ندارم اما باید به شما بگویم این مایه نگرانی من است».

او که با «فاکس نیوز» مصاحبه می‌کرد، با تاکید بر لزوم «بررسی» موضوع روابط تیلرسون با رئیس‌جمهور روسیه پیش از تایید او در سنای آمریکا، مواضع ضد روسی خود را تکرار کرد.

مک کین ضمن تحسین ترامپ به خاطر پیروزی در انتخابات گفت: «مردم سخن گفتند اما ولادیمیر پوتین،  اوباش، قلدر و قاتل است و هرکسی اگر او را به نحو دیگری توصیف کند، در واقع دارد دروغ می‌گوید».

 

خبر فارسی

نظرات کاربران