• کد خبر : 526

در شرایط کنونی حاکم بر جهان عقلانیت و مذاکره بهترین راهکار است نه اینکه با پدیده ها به صورت احساسی برخورد کینم.

13آبان یادآور سه واقعه مهم در تاریخ ماست،روز تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه به دستور آمریکا، روز اعتراض دانش آموزان به دخالتهای آمریکا و به خون کشیده شدن آنان توسط رژیم شاه و روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا به دست دانشجویان پیرو خط امام است. 

در هر سه این رخداد بزرگ و تاثیرگذار که در سه دوره مختلف به وقوع پیوسته، از خارج کردن امام خمینی از صحنه سیاسی کشور تا تلاش برای توطئه علیه انقلاب نوپای ایران، دخالت و خیانتهای آمریکا مشاهده می شود، به همین دلیل در تقویم جمهوری اسلامی ایران، 13 آبان روز مبارزه با استکبار جهانی (آمریکا) نامگذاری شده است. 

مرور خاطرات و روایت تسخیر لانه جاسوسی از زبان دانشجویان  پیرو خط امام که البته برخی از این افراد از این اقدام اظهار ندامت و پشیمانی کرده اند، حکایت از آن دارد که دانشجویان فارغ از توجه به ابعاد و پیامدهای بین المللی این حادثه( بلوکه شدن دارای های ایران، محاصره اقتصادی  و..) در جو انقلابی و تحت تاثیر چنین فضایی با روحیه هیجانی و در عین حال انقلابی به دلیل انزجار از سیاست های توطئه آمیز آمریکا دست به تسخیر سفارتخانه آمریکا که پس از پیروزی انقلاب اسلامی آن را پایگاهی برای طراحی و اجرای توطئه علیه انقلاب کرده بودند، زدند تا از این طریق به آمریکا هشدار دهند ما از انقلابمان دفاع می کنیم.با توجه به سخنان مقام معظم رهبری به مناسبت 13 آبان  و اشاره ایشان به   70 جلد اسناد لانه جاسوسی آمریکا، جای هیچ شک و تردیدی در توطئه آمریکا برای  نسل جدید باقی نمی ماند که آمریکاییها در پوشش دیپلماتیک برای شکست و به انحراف کشاندن  نظام نوپای انقلاب اسلامی از هیچ کوششی فروگذاری نکردند. 

در شرایط بحرانی آن ایام که توطئه ها و دسیسه های زیادی در حال ایجاد گسست و شکاف میان رهبری و نسل جوان بود تا فعال‏ترین و انقلابی‏ترین نیروی اجتماع را از  امام  دور کنند تا از این طریق بتوانند با تاثیرگذاری  بر آنان به حرکت انقلابی مردم ایران آسیب‏ برسانند، امام خمینی  (ره) در راستای دفاع از اقدام دانشجویان تسخیر کننده سفارتخانه آمریکا، از آن حرکت تحت عنوان انقلاب دوم یاد  کردند تا هر گونه نقشه شومی دراین زمینه را در نطفه خفه کنند. 

38سال از یاد و خاطره تسخیر لانه جاسوسی می گذرد، و در همین مدت نیز با دو اتفاق مشابه دیگر از جمله حمله به سفارتخانه  انگلیس  و وارد کردن میلیون‌ها پوند خسارت به ملت ایران و دیگری به آتش کشیدن سفارت عربستان و افتادن در بازی عربستان و طلبکار شدن رژیم سعودی که منجر به آن شد تا این اقدام تحت شعاع عمل شنیع عربستان در اعدام شیخ نمر رهبر شیعیان عربستان قرار گیرد. این درحالی است که تسخیر لانه جاسوسی ضمن حمایت مردم از سوی امام خمینی (ره) انقلاب دوم نامیده شد،اما دو اقدام دیگر به شدت با مخالفت افکار عمومی همراه بود. 

بنابراین آنچه مسلم است اینکه در شرایط کنونی حاکم بر جهان عقلانیت و مذاکره بهترین راهکار است نه اینکه با پدیده ها به صورت احساسی برخورد کینم. 

به گفته تحلیلگران و صاحبنظران حوزه خاورمیانه  جنگ در عراق ، سوریه و افغانستان و یمن ، خواسته قدرتهای  استکباری غربی و آمریکاست، به همین دلیل منافع ملی ما حکم  می کند که در هر  مسأله و اتفاقی، تمامی جوانب را به دقت تحلیل و بررسی کرده و سپس به مواضع گیری و هر گونه اقدامی دست بزنیم.  

نزدیک به 4 دهه از پیروزی انقلاب اسلامی ایران سپری می شود  و ما همواره  با توطئه ها ، تهدیدها و تحریم های آمریکا به بهانه های مختلف مواجه بوده ایم  که خوشبختانه در چند سال اخیر به دلیل عملکرد موفق تیم هسته ای دولت تدبیر و امید در مذاکرات هسته ای و حضور قدرتمند در پای میز مذاکره با 1+5، مانع هر گونه سوء استفاده دولتمردان آمریکا از مساله هسته ای ایران شد. 

نقض تعهدات مبنی بر برداشتن کامل تحریمها در پی توافق هسته ای با قدرت های جهانی حکایت از آن دارد که برجام نیز منجر به  فروریختن دیوار بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا نشده است، اما آنچه مسلم است اینکه همچنان  مذاکره بهترین و تنها را تامین منافع ایران و خنثی کردن توطئه های آمریکاست.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران