• کد خبر : 559

فرمانده ارشد حزب کارگرانِ کردستان ترکیه (پ.ک.ک) بر تشدید حملات این گروه علیه دولت تاکید کرده است.

به گزارش "گفتمان" به نقل از پرس‌تی‌وی؛ مراد کاریلان، فرمانده ارشد پ.ک.ک، روز جمعه (14 آبان 95) در پیامی ویدئویی گفت این‌که کُردها به اقدامات آنکارا در بازداشت نمایندگان حزب دموکراتیک خلق‌ها واکنش نشان دهند، «بسیار مهم» است.
 
اظهارات این فرمانده ارشد پ.ک.ک پس از آن بیان می‌شود که پلیس ترکیه امروز دو رهبر حزب دموکراتیک خلق‌‌ها را همراه با 9 نمایندۀ پارلمان دیگر این حزب  بازداشت کرد.
 
خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از منابع امنیتی گزارش داد، نیروهای امنیتی بامداد جمعه صلاح‌الدین دمیرتاش را در خانه‌اش در جنوب‌شرق شهر دیاربکر و فیگن یوکسک‌داغ را در محل اقامتش در شهر آنکارا، پایتخت این کشور، بازداشت کرده‌اند.
 
 
به گزارش آناتولی، رهبران این حزب مخالف دولت پس از امتناع از حضور در دادگاه و شهادت‌دادن در ارتباط با تحقیقات دادستان عمومی دیاربکر بازداشت شدند.
 
شبکۀ تلویزیونی ان‌تی‌وی ترکیه گزارش داد این دو نفر متهم به تبلیغ برای حزب کارگران کردستان (پ‌.ک‌.ک) هستند.
 
همچنین ساعاتی پس از بازداشت 11 نمایندۀ حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه، انفجاری در نزدیکی مقر پلیس محل نگهداری قانون‌گذاران مخالف دولت شهر دیاربکر روی داد که 9 کشته و حدود یکصد زخمی به جای گذاشت.
 
 
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، بارها حزب دموکراتیک خلق‌‌ها را شاخۀ سیاسی پ‌.ک‌.ک عنوان کرده و خواستار محاکمۀ نمایندگان این حزب به اتهام حمایت از تروریسم شده‌است.
 
نیروهای امنیتی ترکیه در تاریخ 26 اکتبر (5 آبان) گلتن کیشاناک و فیرات آنلی، دو شهردار دیاربکر، بزرگترین استان کردنشین جنوب شرق این کشور را بازداشت و اعلام کردند دستگیری این افراد برای انجام تحقیقاتی در رابطه با اقدامات تروریستی صورت گرفته‌است. هر دو نفر متهم به سخنرانی در حمایت از پ‌.ک‌.ک هستند.
 
مناطق کردنشین ترکیه در ماه‌های اخیر صحنۀ ناآرامی بوده‌است. در پی لغو آتش‌بس شکنندۀ دو ساله میان ارتش ترکیه و پیکارجویان پ‌.ک‌.ک در تابستان 1394، درگیری‌ها در مناطق کرد‎نشین شدت گرفته‌است.
 
پ‌ک‌ک که ترکیه، امریکا و اتحادیۀ اروپا آن را یک گروه تروریستی می‌دانند، سه دهه پیش برای به دست آوردن خودمختاری کردها به مبارزۀ مسلحانه با آنکارا دست زد.
 
ارتش ترکیه از دسامبر 2015 (آذر 94) عملیات گسترده‌ای را در مناطق کردنشین جنوب شرق این کشور آغاز و هدف از آن را مبارزه با شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان اعلام کرد. این در حالی است که به گفتۀ گروه‌های مدافع حقوق بشر، غیرنظامیان نیز در این عملیات هدف قرار گرفته‌اند.
 
بیش از سه دهه درگیری میان عناصر پ‌ک‎ک و دولت مرکزی ترکیه دست‌کم 40 هزار کشته برجا گذاشته است.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران