• کد خبر : 6261

رسانه‌های اسرائیلی امروز از تعیین وقت بازجویی از «بنیامین نتانیاهو» نخست ‌وزیر رژیم صهیونیستی در ارتباط با پرونده فساد مالی خبر دادند.

به گزارش "گفتمان"

به نقل از تایمز اسرائیل، قرار است نتانیاهو این هفته، احتمالا روز دوشنبه، در ارتباط با دریافت هدایای گران‌بها از تجار و ثروتمندان مورد بازجویی قرار گیرد.

این در حالی است که نتانیاهو هفته گذشته از دادن وقت ملاقات به بازپرس‌های پرونده فساد مالی دفتر نخست ‌وزیری خودداری کرده بود.

گزارشی که روزنامه «هاآرتص» امروز منتشر کرد نشان می‌ دهد ابعاد پرونده فساد مالی «بنیامین نتانیاهو» از آنچه پیشتر تصور می‌شد، گسترده ‌تر است.

بنا براین گزارش نتانیاهو جمعا در دو پرونده درگیر است. یکی از این پرونده‌ها مربوط به دریافت هدایای گرانبها از افراد ثروتمند است، که پیشتر هم اخباری از آن منتشر شده بود، اما حالا هاآرتص به جزئیات بیشتری از آن دست یافته است.

به نوشته این روزنامه، پرونده دوم اتهامات جدی‌ تری را متوجه نتانیاهو کرده، اما هنوز هیچ جزئیاتی در مورد آن در اختیار افکار عمومی قرار نگرفته است.

در پرونده نخست، این ظن مطرح شده است که نتانیاهو به نحوی نظام‌مند با افراد ثروتمند ارتباط برقرار کرده و از آن‌ها هدایایی به ارزش جمعا چند صدهزار شکل (واحد پول اسرائیل به ارزش یک سوم دلار) دریافت کرده است.

بنا براین گزارش، این رویه چندین سال است که ادامه دارد و احتمالا نتانیاهو نمی ‌تواند بازجویان را با این توضیح که آن‌ها دوستانش هستند و دریافت هدیه از آن‌ها امری عادی است، توجیه کند، چراکه اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد او هرگز از دارایی‌های خود هدیه ‌ای برای این افراد خریداری نکرده و از این طریق لطف آن‌ها را پاسخ نداده است.

هاآرتص نوشته است: علاوه بر این، دستکم در چند مورد هدایایی که او دریافت کرده نشانگر سوءاستفاده وی از جایگاهی است که در اختیار دارد. براساس شواهدی که به دست آمده، نتانیاهو در دریافت هدایا منفعل نبوده و در مواردی خود آن‌ها را انتخاب کرده و خواسته‌هایی را مطرح کرده است.

در سال‌هایی که نتانیاهو نخست ‌وزیر رژیم صهیونیستی است، بارها گزارش‌هایی در مورد زندگی مجلل وی منتشر شده است. در یکی از این موارد گفته شد که دفتر نتانیاهو، سیگار وی را هم از محل مالیات دریافتی از اسرائیلی‌ها خریداری کرده است.

با این حال نتانیاهو همواره این اتهامات را رد کرده و در این رابطه اظهار داشته همه مواردی که پیش از این مطرح شده، بی‌پایه و اساس از آب درآمده است. مورد جدید هم که در رسانه‌ها منتشر شده، همین‌طور است. باز هم می‌گویم: چیزی نمی‌شود، چراکه چیزی وجود ندارد.

با وجود رد این اتهامات از سوی نتانیاهو، دادستان کل اسرائیل هفته گذشته رسما دستور تحقیق قضایی در مورد این گزارش‌ها را منتشر کرد و احتمال دارد که نتانیاهو مورد بازجویی قرار گیرد.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران