• کد خبر : 7084

ترکیه از پایگاه هوایی اینجرلیک به‌عنوان اهرم فشاری برای وادار کردن امریکا به حمایت هوایی از عملیات آنکارا در شمال سوریه استفاده می‌کند.

به گزارش "گفتمان"

فکری ایشیک، وزیر دفاع ترکیه، می‌گوید عدم‌حمایت هوایی امریکا از عملیات نظامی آنکارا در سوریه، احساسات عمومی منفی را بر سر استفادۀ واشنگتن از پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه برانگیخته است.

ترکیه در چند هفتۀ گذشته نارضایتی خود را از خودداری ائتلاف تحت رهبری امریکا از حمایت هوایی از عملیاتی که آنکارا ادعا می‌کند با هدف آزادسازی منطقۀ الباب از دست گروه تروریستی داعش صورت می‌گیرد، ابراز کرده است.

ایشیک چهارشنبه (15 دی) گفت «این موضوع به بروز یک ناامیدی جدی در افکار عمومی ترکیه منجر می‌شود.»

وی با اشاره به پایگاه هوایی اینجرلیک که در شهر آدانا در جنوب ترکیه قرار دارد و ائتلاف تحت رهبری امریکا هواپیماهایی را که در کمپین به اصطلاح ضد داعش استفاده می‌کند، در آن مستقر کرده است، گفت: «ما به متحدانمان می‌گوییم ... که این موضوع به بروز سؤالاتی دربارۀ اینجرلیک منجر می‌شود.»

ایشیک افزود: «این موضوع که کشورهای هم‌پیمان ما، به‌ویژه کشورهایی که ما در ناتو با آن‌ها سال‌هاست همکاری می‌کنیم، کشورهایی که ائتلافی علیه داعش تشکیل دادند ... حمایتی را که از آنان خواستیم، از ما دریغ می‌کنند، تأمل‌برانگیز است.»

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد امریکا و متحدانش هر چه زودتر حمایت هوایی از عملیات ترکیه را شروع کنند.

در همین حال، مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه، نیز از عدم‌حمایت هوایی واشنگتن از عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه انتقاد کرد و حضور کارکنان امریکایی در پایگاه هوایی اینجرلیک را زیر سؤال برد.

هرچند وی گفت امریکا همچنان «متحد مهم» ترکیه است اما این سؤال را نیز مطرح کرد: «اگر (قرار باشد) شما در این مهم‌ترین عملیات از ما حمایت نکنید پس به چه دلیل در پایگاه هوایی اینجرلیک مستقر شده‌اید؟»

آنکارا از 3 شهریور امسال با ادعای مبارزه با تروریست‌های داعش، عملیات نظامی موسوم به «سپر فرات» را در خاک سوریه آغاز کرد. به عقیده کارشناسان این عملیات با هدف سرکوب کردهای سوریه و عقب راندن آن‌ها به شرق رود فرات صورت گرفته است. دمشق بارها ضمن انتقاد از این اقدام آنکارا، مداخلۀ نظامی ترکیه را نقض آشکار حق حاکمیت سوریه خوانده است.

تانک‌های ارتش ترکیه به‌سوی شهر مرزی جرابلس در سوریه حرکت می‌کنند، 3 شهریور 1395 (عکس از رویترز)تانک‌های ارتش ترکیه به‌سوی شهر مرزی جرابلس در سوریه حرکت می‌کنند، 3 شهریور 1395 (عکس از رویترز)

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، اخیراً گفته بود امریکا به تعهد خود دربارۀ حمایت هوایی از عملیات آنکارا در سوریه عمل نکرده است.

وی افزود ما به‌رغم عمل نکردن ائتلاف تحت رهبری امریکا به وعده‌هایش دربارۀ حمایت هوایی از عملیات نظامی ترکیه برای آزادسازی الباب این شهر را از دست تروریست‌های داعش آزاد خواهیم کرد.

امریکا در برابر فشار ترکیه تسلیم می‌شود

در پی تهدید غیرمستقیم ترکیه یک مقام نظامی امریکا گفت «ائتلاف ضد داعش» آماده است از نیروهای ترکیه که در شمال سوریه مستقر شدند، حمایت کند و گفتگوها دربارۀ این موضوع در حال برگزاری است.

سرهنگ جان دوریان افزود: «من می‌توانم به شما اطمینان بدهم که این گفتگوها در حال برگزاری است و ترک‌ها از برخی از این مسائل که ممکن است در شرف وقوع باشند، مطلع هستند.»

وی خاطرنشان کرد هواپیمای امریکایی که اخیراً در ارتباط با درخواست‌های ترکیه برای «نمایش قدرت» بر فراز الباب به پرواز درآمد، این منطقه را بمباران نکرد.

این تحولات در حالی مطرح می‌شود که گفته می‌شود ترکیه یکی از اصلی‌ترین طرفداران گروه‌های پیکارجو در سوریه به شمار می‌رود.

آنکارا همچنین به آموزش و مسلح کردن عناصر تکفیری، تسهیل ورود آن‌ها به سوریه و خرید نفت قاچاق از پیکارجویان متهم است.

 

 

خبر فارسی

نظرات کاربران