• کد خبر : 7086

بنا بر پژوهش های یاد شده، میزان درجه حرارت بینی در هنگام دروغ گفتن افزایش می یابد. پژوهش ها نشان می دهد که دروغ گفتن فشار خون را بالا می برد، بینی بزرگ و برانگیخته شده و دچار خارش می شود. در تفکر غالب مردم مغرب زمین، دروغ گویی باعث بلند شدن طول بینی میشود و آدم دروغگو مثل پینوکیو شخصیت رمان ایتالیایی «کارلو کلودی» دماغش دراز میشود.

به گزارش "گفتمان"
بینی تنها یک عضو بدن برای انجام وظیفه تنفس و بوییدن نیست، بلکه  نقش های مهم  دیگری نیز ایفا می کند؛ برای نمونه، بینی بهترین راه برای افشای دروغ است.
 
بنا بر این گزارش، در تفکر غالب مردم مغرب زمین، بین دروغ گفتن و بینی ارتباط وجود دارد. آنها می گویند دروغ گویی باعث بلند شدن طول بینی میشود و آدم دروغگو مثل پینوکیو شخصیت رمان ایتالیایی «کارلو کلودی» دماغش دراز میشود.
 
 
 

بر پایه تحقیقات انجام شده در دانشگاه گرانادا، وقتی کسی دروغ می گوید و حقیقت را پنهان می کند، درجه حرارت بینی او در واکنش به این موضوع افزایش پیدا می کند. این اتفاق در لایه داخلی چشم هم می افتد. پژوهشگران با بررسی تصاویر گرفته شده با دوربین های تصویربرداری حرارتی، افزایش درجه حرارت بدن در هنگام دروغ گفتن را مورد مطالعه قرار دادند. آنها دریافتند، با هر دروغی که فرد می گوید، درجه حرارت بینی و مناطق اطراف آن افزایش پیدا می کند و قسمت اینسولای مغز (Insula ) نیز فعال تر می شود. اینسولا تاخوردگی داخلی بزرگی از قشر مخ است که در عمق شیار جانبی قرار دارد.
 
چگونه دروغگو را بشناسیم؟
 
 
 

بنا بر پژوهش های یاد شده، میزان درجه حرارت بینی در هنگام دروغ گفتن افزایش می یابد. پژوهش ها نشان می دهد که دروغ گفتن فشار خون را بالا می برد، بینی بزرگ و برانگیخته شده و دچار خارش می شود. آدم های دروغگو بینی خود را بیشتر از دیگران می خارانند. به این فرآیند (تاثیر پینوکیو) گفته می شود.

خانم دکتر لیلیان گلاس در کتاب خود به نام «زبان بدن درغگوها» می نویسد: فردی که دروغ می گوید به سختی نفس می کشد، چند بار نفس می گیرد، وقت حرف زدن جلوی دهانش را می گیرد و بینی اش را لمس می کند.
 
 

 

نظرات کاربران