• کد خبر : 79

در مجموع اما این تغییرات، شروعی برای گام‌های بعدی و ترمیم کابینه است. اگرچه الان تغییراتی رخ داده اما این تغییرات کافی نیست.

طی هفته گذشته، اتفاقاتی در بدنه دولت صورت گرفت که به نظر می‌رسید این اتفاقات باید زودتر در دولت رخ می‌داد. به طوری که بعد از انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی و تغییر 70 درصدی نمایندگان، انتظار می‌رفت، حسن روحانی تغییرات جدی را با کمک رأی اعتماد نمایندگان در کابینه‌اش ایجاد کند. به هر ترتیب اما این اتفاق رخ نداد و بعد از گذشت نزدیک به 3 ماه از شروع به کار مجلس دهم، حسن روحانی دست به کار شد. بنابراین می‌توان این تغییرات هر چند دیر هنگام را مثبت ارزیابی کرد. چراکه با توجه به زمان کمی که تا پایان دولت یازدهم باقی مانده است، دولت می‌بایست تمام هم خود را بر برطرف کردن مشکلات و همچنین عمل به وعده‌هایش بگذارد. از این رو می‌توان گفت که این تغییرات می‌تواند نشانه خوبی برای انجام امور مورد نظر مردم و به خصوص حامیان دولت، باشد. چراکه رقبای حسن روحانی، بعد از انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی، عملاً، به مبارزه با دولت آمدند و به شکل عجیبی در جامعه، فضایی بر علیه دولت ایجاد کردند. در این فضا اما دولت در اقدامی درست، دست به تغییراتی زد تا به وسیله آن بتواند این پیام را برساند که هنوز، بر عهد خود ایستاده است. این تغییرات اما زمانی مؤثر خواهد بود که نیروهای جایگزین، قدرت تغییر داشته و علاوه بر آن از جمله گزینه‌های مورد قبول حامیان دولت نیز باشند. چراکه هر چه خواسته‌های حامیان دولت بیشتر تأمین شود، کار روحانی نیز در انتخابات پیش رو راحت‌تر خواهد بود. لذا با توجه به هوشمندی که روحانی طی سه سال اخیر داشته، می‌توان پیش بینی کرد که او به سمت آرای مردم قدم برخواهد داشت.

 

در مجموع اما این تغییرات، شروعی برای گام‌های بعدی و ترمیم کابینه است. اگرچه الان تغییراتی رخ داده اما این تغییرات کافی نیست. به این دلیل که بر اساس نظر سنجی‌ها و همچنین بررسی عملکردها می‌توان گفت که کابینه در حوزه سیاست داخلی یعنی حوزه اقتصادی و وزارت علوم، نیاز به تزریق انرژی جدید دارد. چراکه به نظر می‌رسد آن انرژی که باید در دانشگاه‌ها وجود داشته باشد و تحولاتی که باید رخ دهد، مدت‌هاست از آن خبری نیست. جوانان در انتخابات 92 حماسه عظیمی آفریدند. بنابراین باید به حوزه‌های مرتبط با این قشر بسیار حساس بود و آنها را مورد توجه مضاعف قرار داد. همچنین در حوزه اقتصادی باید تحول رخ دهد تا برای مردم ملموس باشد. هر چند که رساندن رشد منفی به رشد مثبت 5 درصدی، کار بزرگی است اما مردم اکنون به وضعیت اقتصادی به خوبی آگاه نیستند. همچنین دولت در انتصاب‌های اخیرش در وزارت کشور و تغییر استاندارها، نشان داد که نظرش به اصلاح طلبان نزدیک است اما به هر تقدیر به نظر می‌رسد که اگر وزرایی با نگاه اعتدال و اصلاحات روی کار باشند، روح جدیدی به فعالیت‌های دولت می‌دهند.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران