• کد خبر : 166

عکسها و فیلمهایی که در فضای مجازی منتشر شده، از تجمع تعداد بسیار زیادی از مردم در پاسارگاد و در کنار مقبره کوروش به مناسبت هفتم آبان، روز کوروش حکایت دارد.


 

به گزارش "گفتمان"  عکسها و فیلمهایی که در فضای مجازی منتشر شده، از تجمع تعداد بسیار زیادی از مردم در پاسارگاد و در کنار مقبره کوروش به مناسبت هفتم آبان، روز کوروش حکایت دارد. 
7 آبان ماه مطابق با بیست و نهم اکتبر روز جهانی کوروش (سایرس دی) نام گذاری شده است. برخی به اشتباه تصور می کنند که هفتم آبان روز تولد کوروش است درحالیکه این روز به مناسبت تکمیل تصرف امپراتوری بابل به دست ارتش ایران (اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد) و پایان دوران ستمگری در دنیای باستان برقرار شده است. کورش را به عنوان نابغه ای بزرگ، انسانی والامنش، صلح طلب و نیک منش و بنیان گذار فرهنگ ِ دوستی و بخشایش در میان فرمانروایان می دانند. کسی که بر خلاف بسیاری از پادشاهان تاریخ در اوج قدرت معنای راستین «حقوق بشر» را به جهانیان آموخت و منشور حقوق بشر او در تاریخ ماندگار شده است. کوروش پادشاهی عادل بود که هر ملتی را در اعتقادات و مذاهب خود آزاد گذاشت واین باعث شد که نام کوروش در همه ملتها بر جای بماند. 
طی سالهای گذشته همواره برخی از مردم در روز هفتم آبان ماه که روز کوروش نام دارد در پاسارگاد در 120 کیلومتری شمال شیراز که مقبره کوروش در آن واقع شده جمع می شوند و یاد او را گرامی می دارند. امسال با توجه به همزمانی هفتم آبان با روز جمعه، تعداد بیشتری از مردم به کنار مقبره کوروش رفته اند. تصاویر ارسالی از کاربران در شبکه های اجتماعی حکایت از آن دارد که تعدادی، از شب قبل در کنار جاده منتهی به پاسارگاد چادر زده بودند تا صبح، خود را به مقبره کوروش برسانند. فیلمهای ارسالی از منطقه نیز تجمع تعدادی زیادی از مردم را نشان می دهد که بدون هیچگونه تحرک سیاسی، صرفا شعارهایی درباره ایران و کوروش سر داده اند.

 

نظرات کاربران