• کد خبر : 22166

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران خبر داد

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد که کف عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک 13 هزار و 400 تومان و سقف آن 36 هزار تومان خواهد بود.

به گزارش "گفتمان"

 محسن پور سید آقایی ظهر امروز در حاشیه جلسه شورای شهر تهران که به منظور تعیین نرخ عوارض تردد درمحدوده ترافیک در تهران بود در جمع خبرنگاران با بیان اینکه خوشحالیم که با وجود همه جوسازی‌ها و بحث‌هایی مبنی بر اینکه این طرح اجرایی نمی‌شود، این طرح با کمترین تغییر تصویب شد، گفت: از 15 فروردین ماه سال آینده این طرح لازم اجرا است.

وی از تمام کسانی که با نقد سازنده خود موجب شدند که جزییات طرح نیز با دقت کامل شود، سپاسگذاری کرد و ادامه داد: این طرح جدید ترافیک، طرح هوشمندی است که آثار ضد ترافیکی و ضد آلودگی آن مشهود است.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه بر اساس این طرح جداولی تنظیم شده گفت:‌ دو دسته خودرو مجوز ورود به محدوده را دارند به طوری که به 63 هزار خودرو مجوز به اشخاصی داده می شود که به لحاظ شغلی لازم است درهمه سال وارد محدوده شوند که البته ازاین 63 هزار خودرو مبلغ 100 هزار تومان بابت جواز دریافت می‌شود و 40 هزار مجوز به صورت روزانه برای افراد دیگر در نظر گرفته شده که مجموعه سقف ورود به محدوده 103 هزار خودرو خواهد بود که هیچ تفاوتی در پرداخت این دو گروه نیست.

وی با بیان اینکه 63 هزار مجوز تنها به افرادی داده می شود که به لحاظ شغلی باید وارد محدوده شوند و باید خیالشان راحت باشد که می توانند وارد محدوده شودند گفت: چند ضریب برای تعیین نرخ عوارض در نظر گرفته شده به گونه‌ای که ساعت 6 تا 10 صبح و ساعت 16 تا 19 به عنوان اوج ترافیک عصرگاهی تعیین شده و ساعت ده تا 16 نیز به عنوان میان روز خلوت است که افراد می توانند در مواقع خلوت مراجعه کنند.

به گفته پورسیدآقایی، ضریب آلایندگی در نظر گرفته شده که باید بگویم برای خودروی دارای معاینه فنی برتر، ضریب کمتری در نظر گرفته شده و این در حالی است که اگر افراد حساب خودرو را از قبل شارژ کنند 20 درصد تخفیف می‌گیرند.

وی با بیان اینکه ضریب آلایندگی خودروهای هیبریدی تنها یک دهم است گفت: برخی‌ها می‌گویند که این ضریب‌به نفع پول‌دارها است اما باید بگویم ما باید آن افراد را هم تشویق کنیم که به جای آنکه پولش را به خودروی بنزینی بدهد خودروی برقی که آلایندگی کمتری دارد تهیه کند.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه کف نرخ ورود به محدوده طرح ترافیک 13 هزار و 400 تومان و سقف آن 36هزارتومان است گفت: مردم می توانند سفر خود را مدیریت کرده و تمام ضرایت را پاس کنند تا قیمت کمتری برای آنها محاسبه شود.

 وی با بیان اینکه در این طرح پول مدت ماندن در محدوده مهم نیست گفت: فقط اولین ورود و آخرین خروج ثبت می‌شود نه اینکه به ازای هر ورود و خروج عوارض پرداخت کنند.

پورسیدآقایی با بیان اینکه اجرای این طرح علاوه بر کاهش آلودگی، ترافیک را نیز کاهش می دهد گفت:‌ سقف ورود به محدوده 26هزار خودرو کاهش یافته و به بهبود ترافیک کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه بر اساس مصوبه شورای شهر جانبازان بالای 75 درصد و اعصاب روان و معلولان دارای پلاک "ژ" معاف از عوارض هستند گفت:‌همچنین برای خبرنگاران تخفیف 50 درصدی لحاظ شده است.

معاون شهردار تهران در پاسخ به این سوال که خبرنگاران چگونه تشخیص داده می شوند گفت:‌ درحال تکمیل آیین نامه ای هستیم که بعد از تصویب  آن را اجرایی کنیم تا به خبرنگاران واقعی این تخفیف داده شود.

 

منبع خبر:

خبر فارسی

نظرات کاربران