• کد خبر : 358

مدیرکل محیط زیست شهر تهران با اعلام اینکه تردد سرویس های ادارات که بالاتر از سن مصوب باشد در سطح شهر ممنوع است، گفت: فرقی نمی کند که سرویس های ادارات برای چه دستگاهی باشد و پلیس راهور باید طبق قانون از تردد این خودروها جلوگیری کند.

به گزارش "گفتمان" محمدحسین بازگیر ، با بیان اینکه خودروها یکی از اصلی ترین عوامل تولید آلودگی هستند، اظهارداشت: خودروهایی که سن بالایی دارند آلایندگی بیشتری نیز تولید می کنند و با توجه به این موضوع باید به سمت تولید  خودروها یا وارد کردن خودروهای با کیفیت و استاندارد برویم.

مدیرکل محیط زیست شهر تهران با تأکید بر اینکه میزان استفاده ما از خودروها معقول نیست، گفت: میزان استفاده از خودروهای در حال تردد باید به حد معقول برسد. در حال حاضر میزان استفاده از خودروها به خاطر شرایط زندگی و نوع فرهنگ در کشور ایران با سایر کشورهای دنیا متفاوت است.

سرانه استفاده از خودرو در ایران بالاتر از سایر کشورهای جهان

وی با اعلام اینکه درصد مالکیت خودرو در ایران کمتر از بسیاری از کشورهای دنیاست، خاطرنشان کرد: در تهران به ازای هر 10 نفر حدود 3.3 خودرو وجود دارد اما در کشورهای ژاپن، آلمان و کانادا این میزان به ترتیب 4.6 ، 5.5 و 5.6 درصد است به این معنی که سرانه داشتن خودرو در ایران نسبت به بقیه کشورهای دنیا پایین تر است اما سرانه استفاده ما بالاتر است.

بازگیر در ادامه با بیان اینکه میزان خودروهای غیر استاندارد در تهران کم نیست، تصریح کرد: خودروهای غیراستاندارد باید دارای معاینه فنی باشند و چنانچه مشکلی دارند برطرف شود تا آلودگی کمتری ایجاد شود زیرا نقص در خودروها باعث می شود که میزان انتشار آلودگی ها نیز بیشتر شود.

مدیرکل محیط زیست شهر تهران اضافه کرد: طبق مصوبه دولت و شورای عالی ترافیک وقتی خودروها سن استاندارد را رد می کنند باید از رده خارج شوند و برای سایر خودروها هم می بایست از ابزار کنترل کننده آلودگی هوا استفاده شود. ضمن اینکه دستگاه های اجرایی به ویژه سازمان هایی که با جمعیت زیادی سر و کار دارند، باید شرایط حمل و نقل عمومی را برای پرسنل خود فراهم کنند.

تردد سرویس هایی که بالاتر از سن مصوب باشد ممنوع است

وی ادامه داد: اگر سرویس ادارات هم از بی کیفیت ترین خودروها و خارج از سن مصوب انتخاب شوند وضعیت آلودگی هوا را بیشتر خواهیم کرد. تردد سرویس هایی که بالاتر از سن مصوب باشد ممنوع است و باید بر اساس قانون کاهش آلودگی هوا و قوانین راهنمایی و رانندگی جلوی تردد این خودروها گرفته شود.

بازگیر ضمن درخواست از پلیس راهور برای جلوگیری از تردد سرویس های نهادهای مختلف و همچنین خودروهای فرسوده گفت: فرقی نمی کند که سرویس های ادارات برای چه دستگاهی باشد بلکه پلیس راهور باید طبق قانون از تردد خودروهای معیوب و فرسوده به طور جدی جلوگیری کند.

مدیرکل محیط زیست شهر تهران با تأکید مجدد بر ممنوعیت تردد خودروهای فرسوده به منظور جلوگیری از آلودگی هوا گفت: هیچ خدماتی نباید به خودروهای فرسوده ارائه شود.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران