• کد خبر : 6393

مشاور عالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان:

مشاور عالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: اعتیاد کاملا شبیه به سایر بیماری‌های مزمن همچون بیماری قلبی است و چنانچه اقدامی در مورد آنها صورت نگیرد تا پایان عمر ادامه پیدا می‌کند.

به گزارش "گفتمان"

نوذر نخعی ظهر امروز در همایش پیشگیری از  آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد در جمع معلمان منوجان با اشاره به اینکه معتاد مجرم نیست، اظهار داشت: اعتیاد، بیماری اجتماعی است و جریاناتی که در مغز رخ می‌دهد، فرد را به طرف مواد می‌برد.

وی تصریح کرد: اعتیاد نوعی بیماری مغزی مزمن، پیشرونده و عود کننده است که سبب می‌شود با وجود پیامدهای زیانبار مصرف مواد، فرد معتاد باز هم برای به دست آوردن یا مصرف مواد مخدر خود را به آب و آتش بزند.

نخعی اضافه کرد: اعتیاد از آن جهت بیماری محسوب می‌شود که مصرف مواد مخدر، ساختار مغز و نحوه کارکرد و فعالیت آن را تغییر می‌دهد و تغییراتی که بر اثر مصرف مواد مخدر در مغز انسان به وجود می‌آید، ممکن است پایدار و بلند مدت باشد و به ایجاد رفتارهایی زیانبار منجر شود.

وی ادامه داد: اعتیاد کاملا شبیه به سایر بیماری‌های مزمن همچون بیماری قلبی است، چرا که در هر دوی این بیماری‌ها، فعالیت عادی و سالم یکی از اندام‌های بدن مختل شده و پیامدهای زیانباری به همراه می‌آورد.

نخعی افزود: باید توجه داشت که این بیماری‌ها قابل پیشگیری و قابل درمان هستند، ولی چنانچه اقدامی در مورد آنها صورت نگیرد تا پایان عمر ادامه پیدا می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: بسیاری از جوانانی که تمایل به سمت مواد دارند و 60 درصد آنانی که به قلیان و سیگار روی می‌آورند، ژنتیکی و ارثی است.

نخعی در مورد باورهای اشتباه بعضی از والدین ابراز داشت: این باور که فرستادن بچه‌ها به مهدکودک آنان را فرهنگی می‌کند، باوری غلط است و متاسفانه بعضی از خانواده‌ها فرزندان خود را دو شیفت به مهد کودک می‌فرستند و به این کار افتخار می‌کنند.

وی با اشاره به لجبازی و پرخاشگری کودکان اظهار داشت: لجباز شدن کودک بنا به دلایلی ایجاد می‌شود و والدین برای کاهش لجبازی در فرزندان از امر و نهی‌های بی‌مورد و زیاد پرهیز کنند، زیرا تکرار باید‌ها و نبایدها موجب بروز مشکلات عصبی و پرخاشگری در فرزند می‌شود.

نخعی اشاره‌ای به بهترین راهکار برای والدین در مقابل کودکان لجباز کرد و گفت: کودک باید حق انتخاب داشته باشد و این انتخاب فقط به لباس، وسایل شخصی محدود نمی‌شود، هر کودکی با توجه به سن و میزان درکش به درجه‌ای از استقلال شخصیتی و اعمال نظراتش در انتخاب‌های گوناگون تمایل دارد.

وی ادامه داد: کودکان از طریق لجبازی و پافشاری بر آنچه می‌خواهند شخصیت خود را به عنوان یک فرد مستقل می‌سازند و تقویت می‌کنند و والدین باید به لجبازی‌های کودکان برای مثال هنگام امتناع از خوردن یک نوع غذا، انجام ندادن برخی امور روزمره، کودک را متقاعد کنند و دلیلش را برای امتناع جویا شوند.

نخعی خاطرنشان کرد: والدین با این کار در نهایت از موقعیتی که کودک در آن به لجبازی می‌پردازد برای ایجاد ارتباط عاطفی و کلامی قوی‌تر با وی استفاده کنند.

وی بیان داشت: به فرزندان خود، «نه» گفتن را آموزش دهید، چرا که بچه‌هایی که این توانایی را ندارند زودتر طعمه آسیب‌ها قرار می‌گیرند.

نخعی تبیین کرد: اگر می‌خواهید جامعه‌ای سالم داشته باشیم باید به هزار روز اول تولد فرزند توجه داشته باشیم، چرا که شخصیت انسان از رحم مادر و بدو تولد شکل می‌گیرد.

 

منبع خبر:

خبر فارسی

نظرات کاربران