• کد خبر : 791

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی مقام معظم رهبری گفت: با توجه به خواست شورای نگهبان، به دنبال بازتعریف اصطلاح «رجل سیاسی» هستیم.

به گزارش "گفتمان" شهیندخت مولاوردی در نشست خبری در بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها با اشاره به فوت دو خانم در تهران و خرم‌آباد در پی بارندگی‌های چند روز اخیر، افزود: به محض اطلاع از حادثه خرم‌آباد و فوت یک دختر دانشجو، مراتب همدردی خود را با خانواده متوفی اعلام کردم. البته باید به ریشه این حوادث پرداخته شود تا جوانان ما به این شکل جان خود را از دست ندهند. 
 
وی ادامه داد: خوشبختانه حساسیت لازم در این زمینه ایجاد شده اما باید پیش از وقوع حادثه به فکر پیگیری و پیشگیری باشیم. 
 
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تأکید کرد: شخصاً پیگیر این حوادث هستم و متأثر شدم. 
 
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر در زمینه تعریف اصطلاح «رجل سیاسی» به عنوان یکی از شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: پس از مصاحبه مسئولان شورای نگهبان و درخواست آنان برای تعریف یا بازتعریف این اصطلاح که در قانون اساسی آمده است و همچنین ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات توسط مقام معظم رهبری، این موضوع در دستور کار قرار گرفته است؛ هرچند رجل سیاسی به عنوان یکی از شرایط کاندیداهای ریاست جمهوری در مصاحبه انجام شده اختصاصی به مردان ندارد و به شخصیت‌های سیاسی برمی‌گردد. 
 
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: ما از این موضوع استقبال می‌کنیم و حوزه زنان و خانواده به دنبال این است تا یکبار برای همیشه به صورت شفاف اصطلاح «رجل سیاسی» تعریف شود؛ هر چند نظر شورای نگهبان از بازتعریف این اصطلاح کلی است و فقط به مفهوم مرد یا زن بودن برنمی‌گردد. 
 
مولاوردی با بیان اینکه در طی ادوار مختلف انتخابات ریاست جمهوری، زنان زیادی به عنوان کاندیدا ثبت‌نام می‌کردند، اما هیچ‌کدام از آنها به مرحله نهایی انتخابات راه نمی‌یافتند، گفت: کارگروه مشارکت سیاسی معاونت امور زنان روی این موضوع متمرکز خواهد شد و نظر معاونت به مراجع ذیربط اعلام خواهد شد. 
 
وی با اشاره به اهمیت ورزش زنان خاطرنشان کرد: باور ما این است که ورزش به طور کلی برای سلامت زنان به عنوان مادران و همسران و عناصر فعال اجتماعی بسیار مؤثر است، زیرا منجر به سلامت خانواده و جامعه می‌شود؛ به همین دلیل سعی کرده‌ایم در طول سه سال و نیم گذشته با راهکارهایی مختلف به ترویج این نگاه بپردازیم. همچنین مشاور امور ورزش و کارگروه ورزش معاونت زنان پیشنهادات لازم را برای تحقق این هدف ارائه می‌دهند. 
 
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: برای تحقق اهداف ورزش زنان حمایت مادی و معنوی خود را از همایش‌ها و نشست‌ها انجام داده‌ایم و سعی می‌کنیم در دوره جدید وزارت ورزش و جوانان با تعامل برقرار شده بانوان در سطوح تصمیم‌گیری حضور داشته باشند. 
 
لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان سالهاست در مجلس مانده است 
 
مولاوردی در مورد لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان گفت: این لایحه سال‌هاست به مجلس ارائه شده اما در مجلس مانده است؛ دولت پیگیر است تا این لایحه هر چه سریعتر در صحن علنی ارائه شود. 
 
وی در خصوص لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت نیز تأکید کرد: این لایحه مراحل نهایی خود را طی می‌کند و به عنوان «لایحه تأمین امنیت جامع زنان در برابر خشونت» ارائه خواهد شد. در حال حاضر این لایحه با تفاهم قوه قضائیه در حال پیگیری است اما زمانبر شده است. 
 
موضوع دختران بازمانده از تحصیل و زنان آسیب‌دیده به طور جدی پیگیری شده است 
 
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به اقدامات این معاونت در طول سه سال و نیم گذشته اشاره کرد و ادامه داد: موضوع دختران بازمانده از تحصیل و زنان آسیب‌دیده به طور جدی پیگیری شده است اما مواردی است که هنوز فراغت بال برای پرداختن به آنها نداشته‌ایم. 
 
مولاوردی، موضوع هنر و فعالیت زنان در عرصه هنرهای تجسمی را یکی از این موضوعات دانست و اضافه کرد: مأموریت اصلی ما شناسایی وضعیت و مسائل و مشکلات زنان و جلب حداکثری دستگاه‌ها و ظرفیت‌ها در این حوزه است و تلاش کرده‌ایم در این مسیر حرکت کنیم؛ البته انحراف‌هایی هم وجود داشته که منکر آن نیستیم. در مورد توجه به بانوان هنرمند به ویژه هنرهای تجسمی بیشتر در چارچوب تفاهمنامه با دستگاه‌های مسئول عمل کرده‌ایم و از ابتدا توجه ما به ماده ۲۳۰ برنامه پنجم توسعه بوده است که ۱۴ نفر را معرفی کرده‌اند. 
 
وی با اشاره به راه‌اندازی کارگروه فرهنگ و هنر در معاونت امور زنان خاطرنشان کرد: اعتقاد به حوزه هنر در پیشبرد اهداف دولت وجود دارد و در تمامی برنامه‌ها این حمایت را داشته‌ایم و دستکم با حمایت معنوی امیدواریم بتوانیم اراده خود را در اهمیت به این حوزه نشان بدهیم. 
 
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، برگزاری جشنواره «زن، خانواده و رسانه» را یکی از نقاط توجه به مسئله فرهنگ دانست و تأکید کرد: این جشنواره اواخر آذرماه با همکاری وزارت ارشاد برگزار می‌شود. در دوره وزیر پیشین ارشاد تفاهمنامه‌ای با این وزارتخانه داشتیم که امیدواریم در دوره جدید، چارچوب آن به امضا برسد. 
 
مولاوردی به شرایط آغاز دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: این دولت در شرایط فوق‌العاده‌ای کار خود را آغاز کرد و در زمینه استفاده از ظرفیت زنان در مناصب دولتی به طور قطع در ابتدای دولت دوازدهم شرایط متفاوت خواهد بود. 
 
وی افزود: امیدواریم دولت به صلاحیت زنان که در طول چهار سال گذشته در سطح جامعه خودش را نشان داده، توجه کند که یکی از این موارد دو برابر شدن تعداد نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی است. 
 
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همچنین در مورد انتصاب دو زن در هیأت دولت و در نظر گرفتن تخصص‌های لازم برای تصدی مشاغل دولتی، گفت: اگر شرط تخصص در مورد همه از جمله آقایان هم در نظر گرفته شود، باید در مورد انتصاب خانم‌ها به آن پایبند باشیم، اما همه می‌دانیم که این خبرها نیست بلکه بیشتر به پیشینه و تجربه اعتماد و حکم صادر می‌شود. 
 
رشد ۷۶ درصدی انتصاب زنان در دهیارای 
 
مولاوردی خاطرنشان کرد: به هیچ وجه شرایط تخصص و تجربه در مورد انتصاب آقایان مورد توجه قرار نمی‌گیرد، در مورد خانم‌ها هم نمی‌توانیم چنین انتظاری داشته باشیم و اگر این شرایط را مد نظر قرار دهیم، به دلیل نبود فرصت‌های برابر برای بانوان، به این زودی‌ها نمی‌توانیم شاهد حضور بانوان در مناصب بالای دولتی باشیم. 
 
وی تأکید کرد: در حال حاضر هر هفته یک حکم برای حضور زنان به عنوان بخشداران صادر می‌شود و شاهد رشد ۷۶ درصدی دهیاران زن هستیم. همچنین در شوراها و شهرداری‌ها و در سطوح میانی کشور زنان در حال تقویت هستند که این نویدبخش فعالیت زنان در مناصب بالا است. 

 

خبر فارسی

نظرات کاربران