• کد خبر : 870

لئونارد کوهن، شاعر، رمان‌نویس و خواننده و ترانه‌سرای کانادایی در سن ۸۲ سالگی در گذشت.

به گزارش "گفتمان" به نقل از ایسنا لئونارد کوهن، شاعر، رمان‌نویس و خواننده و ترانه‌سرای کانادایی در سن ۸۲ سالگی در گذشت.
 
 

روزنامه گاردین گزارش داد، صفحه فیس‌بوک این هنرمند کانادایی از درگذشت وی در لس‌آنجلس خبر داده است.
 

در صفحه رسمی فیس‌بوک کوهن اعلام شده است: ما با اندوه عمیق خبر می‌دهیم که شاعر، ترانه‌سرا و هنرمند افسانه‌ای، لئونارد کوهن، فوت کرده است.
 
لئونارد کوهن درگذشت 
 


کوهن که تا ۳۳ سالگی تصمیم به خواندن و ترانه سرایی نگرفته بود، در دهه ۱۹۶۰ میلادی از شهر مونترآل کانادا در صحنه هنری پدیدار شد. او تا قبل از انتشار آلبوم اول خود، به عنوان شاعر و نویسنده شناخته شده بود.

لئونارد کوهن در سال ۲۰۱۱ میلادی به خاطر آن که مجموعه آثارش "بر سه نسل در سراسر جهان" تأثیر گذاشته است، برنده یکی از معتبرترین جوایز ادبی اسپانیا شد.

او با ترانه هایی از جمله تا انتهای عشق با من برقص، سوزان، هله‌لویا و بدرود ماریان به شهرتی جهانی دست یافته و آلبوم "من مرد تو هستم" در سال ۱۹۸۸ از نظر تجاری موفق‌ترین آلبوم وی بوده است.
 

لئونارد کوهن در سال ۲۰۰۵ بعد از آگاه شدن از آن که مدیر سابقش از صندوق بازنشستگی او پنج میلیون دلار برداشت کرده، مجبور به برگزاری کنسرت‌های جدیدی در سراسر دنیا شد. در سال ۲۰۰۹ این خواننده در حال اجرا روی صحنه از هوش رفت و در بیمارستانی در اسپانیا بستری شد. دلیل این حادثه را مسمومیت غذایی اعلام کردند. او چندماه بعد، به دلیل آسیب‌دیدگی ستون فقراتش مجبور به فیزیوتراپی شد و تور دور اروپای خود را لغو کرد.
 
لئونارد کوهن درگذشت 
 

 

کوهن در مراسم گرمی سال ۲۰۱۰ در لس آنجلس جایزه یک عمر دستاورد هنری را دریافت کرد.
 
در سال ۲۰۰۹ این خواننده در حال اجرا روی صحنه از هوش رفت و در بیمارستانی در اسپانیا بستری شد. دلیل این حادثه را مسمومیت غذایی اعلام کردند. او چندماه بعد، به دلیل آسیب‌دیدگی ستون فقراتش مجبور به فیزیوتراپی شد و تور دور اروپای خود را لغو کرد.

لئونارد  کوهن در مراسم گرمی سال ۲۰۱۰ در لس آنجلس جایزه یک عمر دستاورد هنری را دریافت کرد.

دو سال پیش به مناسبت هشتاد ساله شدن لئونارد کوهن کتابی با عنوان «لئونارد کوهن: همه او را می شناسند» منتشر شد. 
 
واکنش بازیگران ایرانی به درگذشت کوهن / از نیکی کریمی تا پریناز ایزدیار و هانیه توسلی 
 
بازیگران سرشناس سینمای ایران به خبر درگذشت لئونارد کوهن خواننده مطرح کانادایی واکنش نشان دادند.

هانیه توسلی در اینستاگرام نوشت:‌ «در بهشت با وجود تو و صداى منحصر بفردت چه قیامتى به پا خواهد شد!و من همچنان در انتظار معجزه ام!همدم من!مونس من!سالهاى سال است تو محبوب ترین صداى جهانى برایم!بارها و بارها تمام خیابان هاى شهر را رویایى کردى برایم!با صداى جادویى ات!با من برقص تا انتهاى عشق.مى شود در آنجا به دیدارت آمد؟مرگ چقدر ما را،همه ى ما را به هم نزدیک خواهد کرد.»

شبنم مقدمی نیز در این باره نوشت: «وقتِ پاییز. چه وقتِ رفتنِ شعر و ترانه؟ چه وقتِ رفتن ِ شاعر و آوازه خوان. چه وقتِ رفتنِ تو بود؟

خدانگهدار صدای ِ پر احساسِ عشق و پاییز ... خدانگهدار،لئونارد کوهن ِ عاشق...که بی صدای تو...عالم ِ عشق بسیار کمی ها می داشت.»
 
لئونارد کوهن درگذشت

در این میان پریناز ایزدیار یکی از ترانه‌های مشهور کوهن را در اینستاگرامش منتشر کرد.
 
 لئونارد کوهن درگذشت
 
 
نیکی کریمی نیز تصویری از این خواننده فقید را به اشتراک گذاشت. 
 
لئونارد کوهن درگذشت

 

خبر فارسی

نظرات کاربران