• کد خبر : 9086

گرانی گوشت و مرغ در این روزها هم به ضرر مردم و هم به ضرر فروشندگان تمام شده است. به طوری که همه از چنین وضعیتی گلایه‌مندند.قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و گوشت قرمز از سبد خرید موادغذایی حذف‌شده است.

به گزارش "گفتمان"

این در حالی است که فروشنده‌ها علت گرانی را از یک طرف به‌دلیل صادرات بره‌های زنده به خارج از کشور دانسته و از طرف دیگر بالا رفتن نرخ دلار را دلیل بر افزایش قیمت گوشت‌های صادراتی تلقی می‌کنند. به گفته مسوولان نیز علت اصلی، بالا رفتن یکباره قیمت دام زنده و کمبود گوسفند در بازار بوده است. 

همچنین سرمای هوا، بالارفتن قیمت دلار و از همه مهم‌تر گران شدن قیمت کاه و جو و سبوس از جمله دلایل عمده گرانی بی‌رویه گوشت قرمز اعلام شده است. 

حالا در میان بازار گرانی گوشت قرمز این دلال‌ها هستند که دست به کار شده و از این آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند به طوری که بسیاری از کارشناسان در این صنعت معتقدند یکی از مهم‌ترین دلایل گرانی گوشت قرمز و حباب بیش از 200 هزار ریالی این روزها به حضور چوب‌داران، دلالان و واسطه گرانی برمی‌گردد که با خرید دام زنده ارزان قیمت از دامپروران و دامداران، بازار عرضه را به ضرر تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان رقم زده‌اند تا سودهای کلان به‌دست آورند.

 در نهایت باز هم مصرف‌کننده و فروشندگان هستند که متضررهای اصلی به حساب می‌آیند. در این گزارش به بازار فروش گوشت قرمز رفتیم تا هم قیمت‌ها دستمان بیاید و هم نظر مردم و فروشندگان را در این روزهای گرانی گوشت جویا شویم. 
 
چندی پیش فعالان بازار اعلام کردند که قیمت گوشت به دلیل کمبود دام با افزایش قیمت روبه‌رو شده و در مقابل آن وزارت جهاد کشاورزی آن را تکذیب کرد، ضمن این که از ابتدای سال تاکنون دو محصول گوشت قرمز و مرغ دچار نوسان قیمت شده و چندین بار افزایش قیمت چشمگیر را تجربه کردند. 

از سوی دیگر شورای تأمین کنندگان دام زنده کشور، قیمت فعلی گوشت قرمز را در بازار کاذب دانست و بیان کرد: افراد سودجو به دنبال واردات ارزان قیمت هستند تا بتوانند این محصولات را با قیمت‌های بالاتری بفروشند. همچنین برخی دیگر از مسوولان روزهای گذشته در این‌باره اظهار نظر کردند و گفتند که گوشت گران نشده و بازاریان خودسرانه این محصول را گران کرده‌اند! می‌بینید که به دلیل متناقض بودن نظر مسوولان ذی‌ربط دلیل اصلی افزایش قیمت گوشت قرمز مشخص نیست... 
 
عطای گوشت قرمز را به لقایش ببخشید 

در هفته‌های اخیر شاهد آن بودیم که گوشت قرمز در کنار بازار متلاطم دلار، سکه و طلا روزهای خوشی را نمی‌گذراند و مصرف‌کنندگان شوک زده این اتفاق هستند و علامت سؤال بزرگی بالای سرشان ایجاد شده که چرا هر روز قیمت گوشت قرمز بالا و بالاتر می‌رود به‌طوری که دیگر باید عطای خوردن گوشت را به لقایش بخشید! 

وضعیت بازار، کاری با مردم کرده که می‌بینیم دیگر مردم کمتر به سمت خرید گوشت می‌روند. طبیعی است گوشتی که زمان خرید به کیلویی 60 هزار تومان هم می‌رسد دیگر کمتر کسی توان دست به جیب شدن داشته باشد. 

بنابراین در حال حاضر با رکود بازار گوشت مواجه هستیم. اتفاقی که هم به ضرر فروشنده است هم خریدار؛ در حالی که گفته می‌شود دولت از طریق شرکت پشتیبانی امور دام اقدام به عرضه گوشت یارانه‌ای کرده تا بازار متعادل شود؛ اما فعلاً خبری از این تعادل نیست. 
 
خدا خدا می‌کنیم گوشت‌ها به فروش برسند 

قصابان و فروشندگان گوشت قرمز روزهای مگس‌پرانی را می‌گذرانند. تا از آنها درباره وضعیت فروش این روزهایشان می‌پرسیم، سفره دلشان باز می‌شود که دیگر باز کردن مغازه برایشان صرف ندارد چون کسی از آنها خرید نمی‌کند. 

یکی از فروشندگان محصولات پروتئینی می‌گوید: «قیمت ران گوسفند امروز 49 هزار تومان، سردست گوسفند 49 هزار تومان، شقه گوسفندی 39 هزار تومان، گوساله 42 هزار تومان، راسته گوساله 52 هزار تومان و ران گوساله 65 هزار تومان است. قیمت‌ها را می‌بینید؟ 

واقعاً دیگر کسی توان خرید گوشت را می‌تواند داشته باشد؟ معلوم است کسی که ماهی یک بار هم برای خرید می‌آمد دیگر جرات ندارد پایش را در قصابی‌ها بگذارد.» مغازه دار دیگر هم گلایه مند است: «یک زمانی تا ظهر نشده تمام گوشت‌ها فروش می‌رفت الان باید خدا خدا کنیم تا آخر شب گوشت‌ها را مردم بخرند که نمی‌خرند. دیگر به کشتارگاه رفتن به صرفه نیست. آنها هم کمتر کشتار می‌کنند. 

وقتی خریدار نیست وضعیت اینطور می‌شود. الان گوشتی که ما به مغازه می‌آوریم خیلی کم شده چون بیشتر بیاوریم در مغازه می‌ماند و فاسد می‌شود.» 

قصابی دیگری که می‌رویم او وضعیت کنونی را نه به نفع مردم و نه به نفع فروشندگان می‌داند و می‌گوید: «هر چه قیمت بالا برود درصد فروش ما پایین می‌آید و هر چه درصد فروش کم‌تر شود کشتار هم کم‌تر خواهد شد وسود ماهم کم می‌شود. 

هیچ چیز جای گوشت را نمی‌تواند بگیرد و اگر از سبد غذایی مردم حذف شود از نظر غذایی هم برایشان ضرر دارد.» 
 
نخواهیم هم باید گیاه خوار شویم 

مردم ناراضی هم این روزها دیگر کمتر دور و بر قصابی‌ها می‌چرخند. جیب‌هایشان خالی است و ترجیح می‌دهند گیاه‌خوار شوند. خانمی که برای خرید آمده می‌گوید: «آنقدر قیمت گوشت بالا رفته که دیگر توان خرید را از ما گرفته است. 

دارند کم‌کم کاری می‌کنند اگر نخواهیم هم باید گیاهخوار شویم. البته اگر دو روز دیگر قیمت‌های سبزیجات هم بالا نرود!» آقای دیگری هم می‌گوید: «من با حقوق 2 میلیون تومانی که دو فرزند هم دارم چطور می‌توانم گوشت بخرم؟ واقعاً مسوولان نمی‌توانند جلوی گرانی‌های بی رویه را بگیرند؟ الان قصاب‌ها هم ناراضی هستند واقعاً از این وضعیت چه کسی سود می‌برد؟»

 شهروند دیگری نیز می‌گوید: «باید قیمت گوشت را هم مانند طلا هر روز چک کنیم ببینیم چقدر بالاتر رفته است. 

این افزایش قیمت‌ها اصلاً به نفع ما نیست. کارگری که کمتر از یک میلیون تومان حقوق دارد باید چه کار کند؟ شرمنده زن و بچه‌اش شود؟ گوشتی که در نهایت وقتی می‌خواهی بخری 60 هزار تومان می‌شود، گناه مردم چیست؟» 
 

 

خبر فارسی

نظرات کاربران