• کد خبر : 921

فکری ایشیک وزیر دفاع ترکیه روز جمعه اعلام کرد، استفاده از روسری برای بانوان کارمند غیرنظامی در ارتش آزاد شده است.

به گزارش "گفتمان" اوگفت: با اصلاح بخشنامه مربوط به مقررات طرز پوشش در محیط های نظامی، پرسنل غیرنظامی زن خواهند توانست در محل کار خود از پوشش و روسری استفاده کنند.

شهریور ماه گذشته دولت آنکارا به بانوان پلیس این کشور اجازه داد از قانون آزادی استفاده از حجاب اسلامی در ادارات دولتی استفاده کنند. با این مجوز بانوان پلیس در حین انجام وظیفه از پوشش اسلامی استفاده می کنند.

ایشک ادامه داد : با این تغییرات ممنوعیت استفاده از پوشش اسلامی صرفا در مورد بانوان غیرنظامی و کارگران شاغل در نیروهای مسلح ترکیه، برداشته شد.

پیشتر رسانه های ترکیه خبر داده بودند که ارتش ممنوعیت پوشش اسلامی را لغو کرد و از این پس کارمندان زن می توانند با پوشش اسلامی در محل کار خود در ادارات ارتشی حاضر شوند.

از سوی دیگر کارمندان مرد غیرنظامی هم خواهند توانست با ریش در محل کار خود حاضر شوند.

گفته می شود، ارتش ترکیه که از نظر شمار نیرو دومین ارتش بزرگ در ناتو است، بیش از 30 هزار کارمند غیرنظامی دارد. با لغو ممنوعیت پوشش اسلامی در محیط ارتشی، می توان از شروع دوره تازه ای در نیروهای مسلح ترکیه سخن گفت.

بخشنامه مربوط به پوشش در محیط ارتشی برای کارکنان غیرنظامی نیروهای مسلح، در سال 1982 میلادی یعنی به دنبال کودتای نظامی 1980 میلادی، اجرایی شده بود.

روزنامه حریت در تارنمای خود گزارش داد که ماده ششم این بخشنامه امروز اصلاح شد و بدین ترتیب مقررات طرز پوشش کارکنان غیرنظامی نخواهد شد.

بخشنامه دولتی مربوط به اصلاح مقررات طرز پوشش در نیروهای مسلح ترکیه امروز با انتشار در روزنامه رسمی ترکیه اجرایی شد.
 
دولت آنکارا در شهریور ماه گذشته نیز به بانوان پلیس این کشور اجازه داد از قانون آزادی استفاده از حجاب اسلامی در ادارات دولتی استفاده کنند. با این مجوز شماری از بانوان پلیس اکنون در حین انجام وظیفه از پوشش اسلامی استفاده می کنند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سال 2013 میلادی در قالب طرح گذار به دمکراسی اعلام کرد که ممنوعیت استفاده از حجاب اسلامی در ادارات دولتی را لغو می کنند تا کارمندان بتوانند آزادانه از پوشش اسلامی استفاده کنند.

پیشتر بانون محجبه یا وارد ادارات دولتی نمی شدند و یا به هنگام ورود به محل کار خود پوشش اسلامی خود را کنار می گذاشتند و یا از کلاه و کلاه گیس استفاده می کردند. 
در سال 2013 میلادی طرح آزادی استفاده از پوشش اسلامی در ادارات دولتی اجرا شد ولی این شامل بانوان پلیس و ارتشیان نمی شد.

مقررات منع پوشش اسلامی در ادارات دولتی یکی از مهمترین حساسیت های نظامیان و حاکمیت در ترکیه بود و این مرز را به عنوان حراست از نظام لائیک در این کشور ارزیابی می کردند.

حزب عدالت و توسعه به رغم این که حدود 14 سال در راس قدرت بود با توجه به مقاومت شدیدی که در جناح خاص حاکمیت بود و قول هایی که به انتخاب کننده ها در دوران تبلیغاتی انتخابات داده بود، در اجرایی کردن طرح آزاد سازی پوشش اسلامی در ادارات دولتی عجله نکرد.

دامنه مقررات سخت منع پوشش اسلامی بویژه بعداز کودتای موسوم به کودتای پست مدرن 28 فوریه که طی آن دولت قانونی پرفسور نجم الدین اربکان، نخست وزیر اسلام گرای فقید ترکیه مجبور به کناره گیری شد و حزب حاکم رفاه منحل گردید، به دانشگاهها و مدارس توسعه داده شد و هزاران دانشجوی محجبه یا مجبور به ترک تحصیل و یا همانند دختران اردوغان مجبور به تحصیل در خارج از این کشور شدند.

در سال 1999 میلادی انتخاب خانم مروه کاواکچی از حزب اسلام گرای رفاه به مجلس به عنوان اولین بانوی محجبه، بحران آفرین شد و به زور وی را از صحن مجلس خارج کردند. اما به مروز زمان و در هر دوره انتخاباتی که حزب حاکم به پیروزی می رسید، ابتدا ممنوعیت پوشش اسلامی برای دختران دانشجو از میان برداشته شد و سپس با یک اقدام انقلانی در سال 2013 میلادی به طور کلی ممنوعیت استفاده از پوشش اسلامی در دستگاههای دولتی برداشته شد. اما در مورد دستگاه پلیس استثنا همچنان ادامه داشت.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران