• کد خبر : 12778

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی استراتژیک و راهبردهای جمهوری اسلامی ایران درباره دولت عربستان در جلسه فردا بعدازظهر کارگروه روابط خارجی این کمیسیون خبر داد.

به گزارش "گفتمان"

سیدحسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: این جلسه در راستای بررسی استراتژیک و راهبردهای ما درباره دولت عربستان و همچنین نگاه عربستان به مسائل مربوطه برگزار می‌شود. این که چطور می‌توانیم راهبردها را نزدیک کنیم و در حال حاضر در چه سطحی از روابط با عربستان هستیم.

به گفته وی این جلسه با حضور مسئولان و کارشناسانی از وزارت خارجه و دستگاه‌های مربوطه برگزار می‌شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه توضیح داد: روابط عربستان و جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر دچار مشکلاتی شده که نمونه بارز آن را می‌توان در توقف اعزام گروه کثیری از حجاج به عربستان برای انجام مناسک حج عمره و تمتع دید.

وی با بیان اینکه «اقدامات عربستان در منطقه خاورمیانه و سیاست‌های تقابلی در ایران مناسبات طرفین را با مشکلاتی روبرو کرده است» گفت: این موضوع در کنار دو اتفاق خیلی ناگوار در ایام برگزاری حج باعث بروز مشکلاتی در مناسبات ایران و عربستان شد. در مورد اول به دو نوجوان ما هتک حرمت و جسارت شد و امنیت حیثیتی و اجتماعی حجاج مورد تهدید قرار گرفت و در حادثه دوم نیز چند صد نفر از حجاج به دلیل بی کفایتی در مدیریت حج به شهادت رسیدند و هنوز مقامات عربستان پاسخگوی این اتفاق نیستند.

نقوی حسینی ادامه داد: طبیعی است جمهوری اسلامی ایران از عربستان خواستار جبران مافات جان باختگان و تضمین امنیت‌های بعدی است که در این باره هنوز مقامات عربستانی پاسخ مناسبی نداده‌اند.

وی با اشاره به حمایت‌های دولت عربستان از گروه‌های تروریستی و مدیریت تروریسم منطقه گفت: عربستان با تجاوز آشکار به یمن و لشکرکشی نظامی به بحرین برای منطقه مساله‌ساز شده است و جمهوری اسلامی نمی‌تواند در این باره سکوت کند.

 

منبع خبر:

خبر فارسی

نظرات کاربران