• کد خبر : 14686

رییس‌جمهور گفت: امروز دیگر روزگاری نیست که مرزهای استان شرقی ما ناامن باشد. امروز به همت علما و اقوام و طوایف در سایه ایثار نیروهای مسلح ما همه ذهن‌ها و فکرها به سیستان و بلوچستان امن برای توسعه ایران عزیز است.

به گزارش "گفتمان"

حسن روحانی در سخنرانی خود در جمع مردم سیستان و بلوچستان عنوان کرد: بسیاری از وعده‌های دولت امروز محقق شده وعده‌های دیگر هم محقق می‌شود. آنچه انجام شده در سایه وحدت و انسجام مردم این استان است. شیعه و سنی اقوام مختلف سرتاسر این استان به جهان نشان دادند در دورانی که در بسیاری کشورها شعله انشقاق و فاصله را اجانب ترویج می‌کنند در کشور ما همه اقوام و مذاهب برادرانه کنار یکدیگر برای آبادانی و توسعه ایران تلاش می‌کنند.

او افزود: باید از مردم استان سیستان به خاطر امنیت وحدت و انسجام تشکر کنم. امروز دیگر روزگاری نیست که مرزهای استان شرقی ما ناامن باشد. امروز به همت علما و اقوام و طوایف در سایه ایثار نیروهای مسلح ما همه ذهن‌ها و فکرها به  سیستان و بلوچستان امن برای توسعه ایران عزیز است. با همه همسایگان استان افغانستان و عمان و سایرین تلاش کردیم که حسن همجواری و همسایگی صمیمانه با همه کشورهای همجوار را داشته باشیم به همه این کشورها سفر کردم و بعد از اینجا عازم پاکستانم.

رییس‌جمهور تاکید کرد: باید به همه برادرانمان و همه همسایگان با برادری برای توسعه کل منطقه تلاش کنیم یکی از اهداف دولت یازدهم توسعه شرق کشور بوده و توسعه سواحل مکران بوه و هست یکی از اهداف دولت انسجام و وحدت ملی و احزاب و اقوام بوده و امروز هم پایدار است. امروز در مکران و چابهار شاهد تحول بزرگی خواهیم بود.

او با بیان اینکه به زودی طرح‌های جدید در چابهار به افتتاح می‌رسد، گفت:  ظرفیت آن به ۸ و نیم میلیون تن می‌رسد معنای آن ظرفیتی بزرگ برای سیستان و کل منطقه خواهد بود. در سند همکاری چابهار در تهران نخست‌وزیر هندوستان و رییس‌جمهور افغانستان حضور داشتند در آن سند نخست وزیر هندوستان اعلام کرد یک قرن دیگر دنیا می‌فهمد این سند چه تحول بزرگی دارد.

روحانی خاطرنشان کرد: این تنها استان ماست که با اقیانوس همسایگی دارد و ایران عزیز ما را به اقیانوس منطفه متصل می‌کند و جایگاه استراتژیک دارد. در مورد طرح‌های این استان باید از همه وزرا و فرمانداران و همه مسئولان تشکر کنم به خاطر همراهی و همکاری همه دست به دست هم دادیم که امروز شاهد تحول بزرگ در منطقه باشیم.

روحانی به توجه جدی دولت به آموزش کودکان و نوجوانان اشاره کرد و گفت: در مسیر از آقای استاندار سوال کردم که در این دو سال اخیر چه تعداد از نوجوانی که به مدرسه نمی‌رفتند جذب مدرسه برای علم و دانش کردید، که رقمی که ایشان اعلام کرد ۱۲۰ هزار نفر بوده است که سن برخی از سن مدرسه گذشته بود که این کار بسیار بزرگی است.

او با اشاره به اقدامات دولت در حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد: حدود ۶ هزار پروژه در بخش سلامت و درمان کشور در حال اجرا است که ۶۰۰ پروژه آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان است. اختصاص ده درصد پروژه‌ها به این منطقه به معنای همت بلند بخش سلامت برای مردم محروم سیستان است.

رییس جمهور بر لزوم شناسایی و استفاده از معادن کشور تاکید و گفت: در سفر اولی که خدمت مردم سیستان و بلوچستان شرفیاب شدیم قول دادم که معادن کشور را شناسایی و برای بهره‌برداری آماده‌سازی کنیم که خوشبختانه ظرف دو سال اخیر شناسایی نوار ۲۰ کیلومتری انجام شده است.

او ادامه داد: از وزیر صنعت معدن که درباره معادن استان سیستان و بلوچستان سوال پرسیدم گفت ده‌ها معدن از طلا و مس و آهن در این استان وجود دارد. ما باید معادن را آباد کنیم تا جوانان مشغول به خدمت شوند. تمام تلاش دولت در سیاست داخلی، خارجی و در مذاکره و برجام در نهایت توسعه و اشتغال جوانان ما بوده است. ما برای اشتغال نیاز به سرمایه، فناوری‌ها نو و آموزش و تحرک داریم.

روحانی به اقدامات دولت در توسعه خطوط ریلی اشاره کرد و گفت: تمام تلاش ما این است راه آهنی که از چابهار به زاهدان و از آنجا به خراسان و سرخس ادامه یابد، تسریع پیدا کند. تلاش‌ها باید ادامه یابد تا به ثمر بنشیند و ما شاهد تحول باشیم. این خط ریلی از چابهار و زاهدان به خراسان جنوبی و رضوی متوسل می‌شود تا ما شرق توسعه یافته را تجربه کنیم.

او افزود: توسعه شرق به نفع استان‌های شرقی، همسایگان شرقی و جنوبی و به نفع جوانان امروز و فردای ما است.

روحانی گفت: مشعل گاز در زاهدان و در آینده در زابل چابهار روشن خواهد شد. در قدم‌های بعدی در تمام شهرستان‌ها از شمال تا جنوب این مشعل برافروخته خواهد شد. گاز یک فعالیتی است که هم رفاه مردم و هم زیرساخت صنایع دیگر و بنگاهای اقتصادی را تامین می‌کند و امروز به حمدالله که در دو سال گذشته قول داده بودیم به وعده خود با همت شما مردم محقق شد.

او خاطرنشان کرد: من از وزیر نفت، شرکت گاز و از مردم عزیز این سرزمین و استان قهرمان‌پرور سیستان و بلوچستان تشکر می‌کنم، من در اینجا فرمان روشن شدن این مشعل را با نام خداوند و با توسل به روح فاطمه اطهر را صادر می‌کنم. برای شما همه مردم زاهدان و سیستان بلوچستان از خداوند توفیق می‌خواهم و تشکر می‌کنم 

 

خبر فارسی

نظرات کاربران