• کد خبر : 1773

به نظر می رسد که وزیر راه به عنوان بالاترین مقام مسئول در این واقعه باید از سمت خود استعفاء دهد تا به مردم ثابت شود که دوران عوض شده است و مسئولان پای سوء تدبیرها خواهند ایستاد.

نیاز باشد آخوندی را استیضاح می‌کنیم؛ به‌ زودی از وزیر راه پاسخ خواهیم خواست! این واکنش محمدعلی پورمختار، نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در قبال حادثه برخورد دو قطار در سمنان است. واکنشی که بدون شک ادامه دار خواهد بود و در آینده از مخالفان دولت از اینگونه اظهارات زیاد خواهیم، شنید. حواشی که از یک فاجعه نشات گرفته و به طور حتم ادامه خواهد داشت.

ماجرا از این قرار بود که صبح جمعه پنجم آذر ۹۵، دو قطار مسافربری تبریز به مشهد و سمنان به مشهد در ایستگاه هفت‌خوان دامغان ـ سمنان به یکدیگر برخورد کردند و متاسفانه در این حادثه تعدادی از هموطنان کشته شدند. در ابتدای ماجرا، مسئولان مربوط از واقعه اظهار بی اطلاعی کردند ولی در ادامه رییس جمهور در نامه ای به معاون اول خود دستور بررسی این ماجرا را صارد کرد.دستوری که نقش نوش داروی پس از مرگ سهراب های ایران را داشت.

چراهایی دردناک

گذشته از جهت گیری ها و مصلحت اندیشی هایی که این روزها در عالم سیاسی و اجتماعی ایران باب شده است، باید به این موضوع نگاهی متفاوت داشت. بدون شک اشتباهات انسانی در این فاجعه بی تقصیرنبوده اند ولی نقش مدیریت کلان و زیرساخت ها در این وقایع چقدر است؟ چرا همواره در ایران باید فاجعه هایی این چنینی رخ دهد و در ادامه برای رفع ترکش های ایجاد شده به دنبال راهکار گشت؟چرا در کشور ما به هشدارهای کارشناسان توجهی نمی شود تا شاهد حوادثی اینچنینی نباشیم؟

بی توجهی وزارت آخوندی به هشدارهای کارشناسی!

پرویزکردوانی، کویرشناس برجسته کشورمان که هشدارهای فروانی نسبت به مسائل محیط زیستی کشور می دهد باردیگر نسبت به وقوع حادثه بدلیل فرونشست در خط آهن تهران_مشهد هشدار داد. گفتنی است وی 30 مهر ماه جاری نیز در گفت­وگویی درباره قطار سریع السیر تهران-مشهد گفته بود:الان هشدار می دهم؛ به این دلیل که دشت تهران، ورامین، سمنان، شاهرود، سبزوار، نیشابور و مشهد نشست پیدا کرده اند امکان دارد سرعت سریع قطار سریع‌السیر منجر شود که کمر راه آهن بشکند. 

 

این استاد دانشگاه تهران در گفت وگویی با قانون اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی در صدد است که مناطقی که فرونشست مشاهده می شود را با سیمان پر کند! در حالیکه این کار جواب نمی دهد. اتفاقا همین سیمان به لایه های پائین زمین نفوذ می کند و باعث افزایش شکاف می شود ، بنابراین بهترین کار این است که به فاصله یک کیلومتر از شمال خط آهن تا یک کیلومتر در جنوب آن هرگونه حفر چاه ممنوع اعلام شود و چاههای موجود هم پر شود. تنها راه ممکن برای نجات خط آهن از حادثه این است.

وی درباره اینکه حادثه امروز ( جمعه) آیا بدلیل فرونشست بوده یا نه ؟ گفت : گرچه منطقه هفت خوان از مناطقی است که فرونشست زیادی دارد ولی آنطور که بنظر می رسد قطار انحراف نداشته است. بنابراین می توان گفت این حادثه به فرونشست ارتباطی ندارد. اما اگر در بررسی های بیشتر مشخص شد که قطار متوقف شده انحراف داشته و از ریل خارج شده بود ، آنوقت می توان گفت که حادثه به فرونشست ارتباط دارد.

آقای وزیر استعفا می دهید؟

 

این حادثه و بدون شک حوادثی که در راه است، ناشی از نبود کارآمدی کافی در میان مدیران مختلف کشوری است. مدیرانی که رویکردهای شان باید در این روزگار عوض شود و بدانند که مردم از آنها پاسخگویی می خواهند و عصر، عصر آگاهی بخشی است. دیگر نمی شود با بی خیالی و چند دستور نمایشی فاجعه هایی مانند هفت خوان را لاپوشانی کرد و باید تصمیماتی جدی و قاطع به همراه کمی ازخودگذشتگی گرفته شود. 

 

در همین راستا به نظر می رسد که وزیر راه به عنوان بالاترین مقام مسئول در این واقعه باید از سمت خود استعفاء دهد تا به مردم ثابت شود که دوران عوض شده است و مسئولان پای سوء تدبیرها خواهند ایستاد. عباس آخوندی در این بازه از زمان که مخالفان دولت به دنبال مچ گیری از روحانی هستند برای پایان دادن به این انتقادها باید قبل از اینکه استیضاح شود یا برکنار شود، استعفاء کند.

نامه نیوز*

خبر فارسی

نظرات کاربران