• کد خبر : 1819

بازی پلیس خوب پلیس بد از سوی رییس قبلی و آینده کاخ سفید عوام فریبی تازه آمریکا برای تضییع حقوق قانونی ایران از برجام است.

به گزارش "گفتمان" ; سیاست اعمال فشار و تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران را پایانی نیست و هر روز کار جدیدی در این زمینه از سوی سیاستمداران آمریکایی انجام می گیرد.

تحریم های ده ساله علیه ایران که از سال ۱۹۹۶ وضع شده اند اواخر پاییز امسال به پایان می رسد و آن طور که محمد جواد ظریف چند ماه پیش گفت، با وجود برجام دیگر قرار نبوده تمدید شود. حالا اما سخن از تمدید آن تحریم ها به میان آمده. باراک اوباما در آخرین روزهای ریاستش بنا دارد این تحریم ها را تمدید کند.

دو سوژه ی تمدید تحریم های ۱۰ ساله آمریکا علیه ایران و همزمان صدور مجوز خرید ایرباس از سوی دولت آمریکا گمانه زنی ها در مورد برجام و نقض برجام را داغ کرده است. رهبر معظم انقلاب چند روز پیش در موضع فعالانه آن را نقض برجام دانسته و اعلام کردند، در این صورت آمریکا پاسخ متقابل خواهد دید.

زمینه سازی آمریکا برای نقض برجام از مدتی پیش آغاز شد. در بحبوحه تبلیغات ریاست جمهوری آمریکا، دوتالد ترامپ ادعا کرد که در صورت رسیدن به کاخ سفید در اولین اقدام برجام را پاره خواهد کرد. این تهدید از سوی رسانه ها فارسی زبان ماهواره ای منعکس شد. 
باتوجه به عدم پایبندی آمریکا در عمل به مفاد برجام از جمله اطمینان دادن به بانک های خارجی برای سرمایه گذاری و تبادل با ایران، این تهدید ترامپ نیز در راستای نقض برجام به شمار می رود. از طرف دیگر سیگنال های منفی بیشتری از کاخ سفید و کنگره امریکا ساتع می شود. 

این تحریم اگر امضا شود چهره دیپلماتیک باراک اوباما را خدشه دار خواهد کرد. هرچند برای آقای اوباما که همچون روسای جمهور پیشین آمریکا معلوم نیست دیگر در عرصه سیاست ظهور آنچنان داشته باشد چندان فرقی نخواهد کرد. اما برای ایرانی هایی که قرار است سالها سیستم قلدر مآب آمریکا را تحمل کنند تمدید تحریم ها با حس خیانت چندان فرقی ندارد.
باراک اوباما البته برای ایرانی ها در عوض تمدید تحریم های ده ساله مجوز فروش هواپیمای ایرباس را صادر کرده است. امتیاز خرید هواپیما از آغازین روزهای توافق هسته ای به عنوان برگ بازی غرب در مقاطع مختلف مورد استفاده واقع شده است. این بار نیز در ازای تمدید تحریم های ۱۰ ساله موسوم به «ایسا» ISA قرار است که چند فروندی روی باند ایران بنشیند.

کسری ناجی خبرنگار بی بی سی در گزارشی می گوید تحریم های ده سال قانونی است که ۲۰ سال پیش در ارتباط بارشته فعالیت های افراط گرایانه ایران. این درحالی است که بخشی از این تحریم های ۱۰ ساله مرتبط با برنامه هسته ای ایران می شده و انتظار برای لغو یا عدم تمدید آن از سوی آمریکا منطقی به نظر می رسد. چرا که تحریم های غیر متبط با برنامه هسته ای ایران به شکل دیگری تحت عنوان تحریم های موشکی و حقوق بشری در حال اجرا است و رییس جمهوری آمریکا می تواند این تحریم ها را بدون نگرانی از خدشه به تحریم های حقوق بشری و حتی موشکی ایران تمدید نکند.

رسانه های فارسی زبان ماهواره ای از جمله بی بی سی فارسی تحریم های ۱۰ ساله را ناقض برجام نمی دانند. بی بی سی فارسی تحریم های ده ساله را از تحریم های مرتبط با موضوع هسته ای تفکیک می کند. بی بی سی در گزارش های مربوط به برجام همواره تاکید می کند که برجام تنها تحریم های مربوط به فعالیت های هسته ای ایران را دربر می گیرد. بی بی سی فارسی همچنین صدور مجوز فروش هواپیمای ایرباس به ایران با وجود مخالفت کنگره را تلاش دولت اوباما به منظور حفظ برجام دانست. 

بازی پلیس خوب پلیس بد از سوی رییس قبلی و آینده کاخ سفید عوام فریبی تازه آمریکا برای تضییع حقوق قانونی ایران از برجام است. 
صحبت های اخیر رهبر فرزانه انقلاب نیز در همین راستا ارزیابی می شود.واکنشی که رهبر معظم انقلاب درباره آن صحبت کردند ابتکار عملیست که قبل از اتمام دوره اوباما توپ را در درون زمین دولت فعلی آمریکا انداخته که خود را ظاهرا پایبند به برجام نشان می دهد.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران