• کد خبر : 18990

سخنگوی ستاد روحانی از آمادگی رییس‌جمهور برای انجام مناظره‌های رو در رو با نامزدهای دیگر خبرداد و گفت: رییس‌جمهور آماده مناظره‌های دو به دو هم هستند و بجز ایشان، نمایندگان آقای روحانی نیز آماده مناظره هستند.

به گزارش "گفتمان"

محمدعلی وکیلی در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اظهارات حجت‌الاسلام رییسی مبنی بر برگزاری مناظره دو نفره میان رییس دولت کنونی و رییس دولت قبلی و پیشنهاد حجت‌الاسلام روحانی برای برگزاری این مناظره با خود رییسی گفت: آقای روحانی کارنامه چهارساله دارد و مردم امکان بررسی دقیق برنامه‌اش را دارند اما حافظه و خاطرات مردم درباره عملکرد آقای رییسی مربوط به دوران اخیر نیست.

سخنگوی ستاد حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: این برخورد تا حدی بود که آقای میرسلیم یار غار تیم آقایان رییسی و قالیباف حتی به قالیباف اعتراض کردند که با چه پشتوانه‌ای می‌تواند این شعارها را اجرا کند. آقای روحانی آماده مناظره‌های دو به دو هم هستند و بجز ایشان، نمایندگان آقای روحانی نیز آماده مناظره هستند.

او گفت:‌ انتظار داشتیم صداوسیما این فرصت را به نمایندگان آقای روحانی بدهند که باوجود آمادگی ما هنوزصداوسیما اقدامی نکرده است.

وکیلی در پاسخ به سوالی درباره دریافت مالیات از آستان گفت: از دیر زمان گرفتن مالیات از مردم موجود است و اگر جایی فرار مالیاتی وجود داشته باشد، این امکان وجود دارد که از بخش خصوصی مالیات دریافت شود و جامعه مالیات دهنده در سه سال و نیم پیش افزایش یافته و دوچندان شده است. آنچه همیشه مطالبه جامعه بود، مالیات خصولتی‌ها بود که دولت همیشه توان دریافت مالیات از آنها را تدارد و همچنین دریافت مالیات از نهادهای خاص مثل استان قدس که این امکان عراهم نبود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد‌:‌ این گفته که ما خودمان مالیات را وصول می‌کنیم و خودمان هم تشخیص هزینه می‌دهیم برای مردم نیز این توقع را ایجاد می کند که اگر قرار است آستان به تشخیص خود مالیاتش را هزینه کند، پس تفاوت آنها با مردم چیست.

نگاه آقایان به مالیات مثل خمس و زکات است. مالیات حق حکومت است تا به نمایندگی از مردم مصرف کند و اکر بنا باشد هر کس خودش مالیاتش را هزینه کند، اداره کشور را با اختلال روبرو می کند. بنابر این برای حفظ انسجام ملی و شکل‌گیری دولت مدرن جایی برای این حرف‌ها نیست.

او درباره اعتراف رییسی مبنی بر اینکه دولت یازدهم یارانه اقشار ضعیف جامعه را افزایش داده است، گفت: این اذعان خوبی بود و خوشحالیم آنچه که آنها شعار می دهند دولت عمل کرده  است. اعتراض آقای رییسی این بود که چرا دولت این قانون را عمل می‌کند. ما همواره گفته‌ایم نتایج برجام از نیمه دوم سال ۹۵ خودنمایی کرده و دولت با اتکا به درآمدهای ناشی از آن، اقدامات و تعهدات خود را اجرا می‌کند.

سخنگوی ستاد روحانی اظهار کرد:‌ آنچنان که دولت بنابر منابعی که در سال ۹۶ قابل وصول است، خودش را آماده کرده که در حدود ۵ میلیارد دلار برای اشتعال‌زایی در روستاها سرمایه‌گذاری کند. ممکن است بگویند چرا اکنون چنین کرده است که باید گفت دلیل این کار این است که قبلا منابع آن وجود نداشت.

او افزود: دولت همچنین برای کسانی که تحصیلات پایین دارند امکان کارآموزی را برای آنها فراهم کرده که ظرف چهار ماه کارآموزی ببینند و ظرف یکسال در کارگاه‌های کوچک و بزرگ کار کنند.

وکیلی گفت:‌ وقتی به مردم می‌گوییم زمان برداشت میوه برجام فرارسیده، ظلم است دولتی که هزینه برجام را پرداخت کرده از آن استفاده نکند و دولتی دیگر از آن بهره ببرد. در لایحه نظام جامع ایثارگران که سالها تصویب شده بود، اما در دولت‌های مختلف به خصوص دولت‌های نهم و دهم در زمین ماند و در صندوقچه آن دولت خاک خورد، این دولت یازدهم بود که برای اولین بار این لایحه را عملی کرد تا از ۲۵ درصد تا ۱۵ درصد به ایثارگران پرداخت شود و بخش مهمی از مطالباتشان که مغفول بود، عملیاتی شده و باقی آن نیز در حال عملیاتی شدن است.

وکیلی درباره شکایت قالیباف از روحانی و بالعکس اظهار کرد: هنوز ماراتن انتخابات ادامه دارد و آنچه که آقای جهانگیری بیان کرد از موضع یک کاندبدا نبود بلکه از موضع فرمانده افتصاد مقاومتی بود و طنز قصه آنجاست که آقای قالیباف ادعا کرد این املاک بالای ده میلباردی را به رفتگران داده و خود رفتگران به عنوان قشر زحمت کش جامعه حتما به خوبی در رابطه با این ادعا قضاوت خواهد کرد.

 

منبع خبر:

خبر فارسی

نظرات کاربران