• کد خبر : 19120

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا گفت: بسیار مهم است فردی که انتخاب می‌شود، علاوه بر دارا بودن بیشترین خصوصیات اصلح، به آنچه که به مردم قول می دهد وفادار و پایبند باشد.

به گزارش "گفتمان"

 سردار سرلشکر سیدیحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در جلسه مشترک کمیسیون های تخصصی حوزه دستیاری و مشاورت عالی فرماندهی معظم کل قوا با  تببین مولفه‌های قدرت در جمهوری اسلامی ایران گفت: امنیت امروز جمهوری اسلامی و آحاد ملت شریف ایران مرهون مجاهدت ها و جانفشانی شهداء ایثارگران و جانبازان جنگ تحمیلی است و به لطف خدا توان دفاعی و قدرت بازدارندگی نیروهای مسلح پشتوانه ای در جهت توان دولت ها در توسعه و پیشرفت کشور عزیزمان و در جهت سربلندی و سرافرازی ملت عزیزمان قرار گرفته است.

وی افزود: امنیت مهمترین مولفه و اساسی ترین نیازهای توسعه در هر کشوری است و  کشورهای توسعه یافته امنیت را بنای پیشبرد اهداف اقتصادی و سیاسی خود قرار داده اند و هر کجای دنیا که امنیت نباشد شاهد ناپایداری در مولفه های توسعه هستیم.

صفوی با اشاره به خصوصیت مردمی و بومی بودن امنیت در جمهوری اسلامی ایران گفت:

پشتوانه مردمی نیروهای مسلح و تامین امنیت توسط مردم از مختصات اصلی سیاست های امنیتی در جمهوری اسلامی ایران است و امروز علیرغم ناامنی و ناآرامی ها و ناپایداری امنیت در آنسوی مرزهای جمهوری اسلامی ایران، نیروهای مسلح و دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در تامین امنیت بخوبی عمل کرده‌اند و بومی شدن شاخصه های امنیت در داخل کشور مانع از ورود ناامنی‌ها از بیرون مرزها به داخل کشور، علیرغم تلاش های صورت گرفته شده است.

وی افزود: ماهیت و نوع تهدیدها در صورت بروز در هر کشوری در صورتیکه حکومت‌ها و دولتها از پایگاه‌ها و پشتوانه‌های مردمی برخوردار باشند عموما با شکست مواجه خواهد شد و عنصر پشتوانه مردمی در هر حکومتی در مسائل مختلف تعیین کننده است.

صفوی با اشاره به ناتمامی و تقابل همیشگی دشمنان در دشمنی با ملت ایران و حضور تعیین کننده مردم در صحنه‌های مختلف انقلاب گفت: حقیقت آن است که طی چهار دهه گذشته از عمر جمهوری اسلامی ایران، شکل دشمنی دشمنان ملت با جمهوری اسلامی ایران در طول دهه‌های مختلف تغییر ماهیت داده است و گاهی این تهدیدها به صورت جنگ مسلحانه گروه های ضدانقلاب و گاهی بصورت جنگ تحمیلی و جنگ مستقیم و گاهی هم بصورت تحریم‌ها و تلاش در جنگ فرهنگی بروز و ظهور کرده است و متناسب با نوع تهدیدات همیشه حضور مردم در جبهه های مختلف و مقاطع حساس  تاریخ جمهوری اسلامی ایران باعث شکست دشمنان گردیده است.

صفوی با اشاره به سایر مولفه‌های قدرت در هر کشوری در کنار قدرت بازدارندگی گفت: کشورهایی با اقتصاد قوی عموما مورد احترام کشورهای دیگر هستند و دولت‌ها و قدرتهای بزرگ عموما از اقتصاد بعنوان اهرم فشار در مبادلات و مناسبات سیاسی در جهت تحمیل اراده خود بهره می‌برند، در صورتیکه اقتصاد پویا و توجه اقتصادی به ساختارهای درونی و  توانایی های داخلی کشور می‌تواند موجبات استقلال اقتصادی کشور را فراهم کند و از نتایج این اقتصاد می‌توان به پایداری آن و عدم وابستگی اقتصادی به سایر قدرتها اشاره کرد و در نتیجه قدرتهای بزرگ نمی‌توانند از ضعف حوزه اقتصاد بعنوان مولفه‌ای در جهت فشار بر دولت و ملتمان استفاده کنند و در حقیقت اقتدار اقتصادی منجر به بروز قدرت  بیرونی و ارتقاء جایگاه سیاسی کشور ها در بین کشورهای جهان خواهد شد. 

دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری با اشاره به مشارکت های مردمی در نظام جمهوری اسلامی ایران در تعیین عالی‌ترین مقام های اجرائی و سیاسی کشور گفت: عموما پس از انقلاب و در دهه های مختلف و همچنین در مواقعی که نیاز به انتخاب مسئولین سیاسی و  اجرائی کشور  بوده است شاهد رشد فزاینده مشارکت های مردمی بوده ایم و این مشارکت ها وظیفه انتخاب شوندگان را در پاسداری و صیانت از حقوق ملت و تلاش در جهت حل مشکلات جاری کشور، سنگین‌تر می‌کند.

وی افزود: یکی از حساس‌ترین نوع انتخابات ها انتخاب عالی‌ترین مقام اجرائی در هر کشوری و در کشور عزیزمان انتخاب رئیس جمهور است و ملاک ها و معیارهای انتخاب اصلح، عموما چراغ راهی برای تعیین خدمتگذارترین فرد برای تصدی تاثیر گذارترین منصب  اجرائی در کشور است.

وی اضافه کرد: واقعیت آن است که رئیس جمهور سکان‌دار امورات اجرایی کشور است و  تمامی منابع و سرمایه های کشورمان در اختیار رئیس جمهور است و رئیس جمهور و تیم برنامه ریز و مدیران اجرایی متصل به رئیس جمهور هستند که می‌تواند با برنامه ریزی صحیح و اصولی از منابع کشور در جهت منافع ملت و کشور بهره ببرند.

وی ادامه داد: بسیار مهم است فردی که انتخاب می گردد علاوه بر آنکه بیشترین خصوصیات انتخاب اصلح را داشته باشد به آنچه که به مردم قول می دهد وفادار و پایبند باشد و در حقیقت مردم با این انتخاب، سرنوشت اقتصادی، اجرائی و برنامه ریزی کشور را برای چهار سال به دستان منتخب خود می سپارند تا این فرد و یا جریان سیاسی   منتخب، حقوق همه مشارکت کنندگان در فرآیند رای دهی علاقمند به هر گروهی را تامین کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به سخنان و برنامه‌های نامزدهای ریاست جمهوری افزود: سخنان و برنامه‌های نامزدهای ریاست جمهوری حکایت از وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی جدی در لایه های مختلف مردم دارد و برنامه های عموم نامزدها معطوف پرداختن به حل مشکلات مردم و در جهت جلب آراء عمومی است و در نتیجه یکی از ملاک های انتخاب رئیس جمهور نگاه به برنامه، توان و تلاش کاندید مورد نظر در حل مشکلات اقتصادی مردم است.

دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری با اشاره به شاخصه‌های انتخاب اصلح گفت: در لباس پاسداری با تجربه 39 ساله خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و مردم عزیزمان و بعنوان یک شهروند داشتن تقوا و اطاعت از ولی فقیه و رهبری حکیمانه امام خامنه ای و اعتقاد به ارزش های نظام بر آمده از خون شهدا  همچون یاری رساندن به ضعفا و مستمندان و نداشتن روحیه اشرافیگری و تکبر و جاه طلبی سیاسی و اعتقاد و تلاش در راستای حفظ استقلال و امنیت ملی ایران عزیز و عدم وابستگی و نداشتن روحیه تسلیم شدن در مقابل آمریکائیها و انگلیسی ها را از مهمترین شاخص های انتخاب اصلح می دانم.

وی افزود: صداقت در گفتار و عمل و نداشتن نفاق در کنار داشتن برنامه جامع برای چهار سال آینده و برنامه ششم توسعه کشور  و داشتن تیم جوان و کارآمد در هیئت دولت را از دیگر شاخصه های انتخاب اصلح می دانم.

وی ادامه داد: واقعیت آن است که رئیس جمهور اصلح بایستی در اندیشه و تفکر به قدرت ملی درون زا برای حل مشکلات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی اعتماد داشته باشد و برای حل مشکلات نگاه و امیدی به بیگانگان نداشته باشد.

صفوی حمایت از محور مقاومت اسلامی در منطقه و جهان و همراهی و تقویت نهادهای پاسدار نظام جمهوری اسلامی ایران همچون شورای نگهبان و سایر نهادهای انقلابی را از شاخصه های انتخاب اصلح دانست و در پایان ابراز امیدواری کرد: امیدواریم همانند گذشته مردم با سلیقه های مختلف در روز جمعه در پای صندوق های رای حضور داشته باشند و با تمام توان به منتخب خود رای دهند و در نتیجه دولت آینده با پشتوانه مردمی و قدرت بیشتری بتواند در جهت حل مشکلات مردم گام‌های جدی و بلندی بردارد.

 

منبع خبر:

خبر فارسی

نظرات کاربران