• کد خبر : 19563

سخنگوی دولت تاکید کرد: مگر می‌شود کمیته امداد، دانشگاه و یا نیروهای مسلح را نادیده گرفت اما باید مصارف عمرانی و اجرایی باشد. سال گذشته بدون کسری بودجه منابع را مصرف کردیم.

به گزارش "گفتمان"

، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با بیان این که امروز به تشریح آخرین گزارش دریافت‌ها و پرداخت‌های سال ۱۳۹۵ خواهیم پرداخت، گفت: بودجه سال ۹۵ یک ویژگی‌هایی داشت، بودجه به واسطه اراده  مردم توسط نمایندگان تصویب شد.

او ادامه داد: بودجه اقتصادی مهم است اما بیش از این که اعداد و ارقام مهم باشد تاثیر آن بر زندگی مردم است.

نوبخت با اشاره به اینکه بودجه برنامه مالی دولت است، عنوان کرد: پیش‌بینی منابع و مصارف آن در بودجه مهم است تا ما را به اهداف برساند.

سخنگوی دولت گفت: منابع ما در سال ۹۵ بالغ بر ۲۹۴ هزار میلیارد تومان بود که این رقم به ۲۸۳ میلیارد هزار تومان رسید.

او در ادامه عنوان کرد: از محل درآمدها بودجه ۹۳ درصد تحقق پیدا کرده است و سهم درآمدهای گمرکی ۹۸ درصد بود و سایر درآمدها ۸۳ درصد است.

رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: امسال درآمد مالیات و گمرک خوب بوده است. سهم واگذاری سرمایه از محل بودجه نیز ۷۹ درصد تحقق پیدا کرده است.

او در ادامه افزود: مورد دیگر واگذاری دارایی‌های مالی است که ۶۳ هزار میلیارد تومان درآمد داشته‌ایم که بیشتر از پیش‌بینی ما درآمد کسب شد. یعنی تحقق ۱۰۸ درصدی است.

نوبخت در ادامه به محل مصرف درآمدها اشاره کرد و گفت: شاید گفته شود باید درآمدها صرف کارهای عمرانی شود این خوب است، مگر می‌شود کمیته امداد، دانشگاه و یا نیروهای مسلح را نادیده گرفت اما باید مصارف عمرانی و اجرایی باشد.

او تاکید کرد : سال گذشته بدون کسری بودجه منابع را مصرف کردیم.

نوبخت در ادامه اظهار داشت: در برابر درآمدها محل مصرف را داریم که پیش‌بینی ما برای سال ۹۵ حدود ۲۱۴ هزار میلیارد تومان بود که ۲۰۷ هزار تومان مصرف شد.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: اعتبار تملک دارایی‌ها بالغ بر ۵۷ هزار میلیارد تومان بود که با عملکرد ۴۲ هزار میلیارد تومانی در حد ۷۳ درصد تحقق یافته است.

او در ادامه افزود: در سال ۹۵ پیش‌بینی ما این بود که ۲۳ هزار میلیارد تومان اوراق بخریم که ۲۹ هزار میلیارد تومان به دست آوردیم به همین جهت ۱۲۴ درصد عملکرد ما بوده است.

سخنگوی دولت با بیان این که سوال این است که عملکرد بودجه خوب است یا خیر گفت: سال ۹۲ بودجه ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بود که سال ۹۵ این مبلغ به ۲۹۴ هزار میلیارد تومان رسید. بعضی‌ها گفتند خیلی زیاد شده آن‌ها نمی‌دانند خیلی چیست، مهم عملکرد است، بودجه در سال ۹۵ نسبت به ۹۴ افزایش ۴۰ درصدی داشت.

او تاکید کرد: در سال ۹۴ بودجه جاری ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد و سال ۹۵ ، ۴۰ درصد رشد پیدا یافت.

نوبخت خاطرنشان کرد: سال ۹۵ سال بسیاری خوبی از لحاظ عملکرد بودجه بوده است. از سال ۶۸ از بودجه اطلاع دارم می‌توانم بگویم سال ۹۵ سال خوبی بود ما ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از بدهی دولت با بانک‌ها صاف کردیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بانک‌های ما مشکل دارند نقدینگی که از دولت و مردم گرفتند را به گروهی دادند که بازگردانده نشد، حال به جای شماتت بانک‌ها کمک کنیم که پول‌ها باز گردد.

او ادامه داد: یکی از محل‌هایی که به بانک‌ها می‌تواند  کمک کند، دولت است که باید به جای نکوهش کمک کند، سال گذشته ۲۹ میلیارد تومان کمک کرد.

سخنگوی دولت در ادامه به باقی بدهی‌های پرداختی دولت اشاره کرد و گفت: سال گذشته دولت ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی پیمان‌کاران را داد، ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی شهرداری‌ها را دادیم، هزار میلیارد تومان به مسکن مهر کمک شد. مسکن مهر مال مردم است، به بنیاد مسکن و شهید هزار میلیارد تومان داده شد، ۴۰۰ میلیارد تومان آموزش عالی، ۲ هزار میلیارد به آموزش و پرورش بدهی فرهنگیان بود.

او یادآور شد: از روزی که وارد مجلس شدم یادم است که آموزش و پرورش مشکل دارد ، افزایش ۱۱۰ درصدی تسهیلات داریم در این حوزه ، امسال هم گفته‌اند اگر ۱۲۰ هزار میلیارد تومان ندهید برگه‌ها تصحیح نمی‌شود، همیشه یک گروگانی در دست آموزش و پرورش داریم.

نوبخت تاکید کرد: آموزش و پرورش برای ما عزیز هستند.

نوبخت در پاسخ به سوال ایلنا درباره تعبیر رهبرانقلاب از واژه آتش به اختیار و اینکه جریانی سعی دارد از آن به نفع جریانی خاص و علیه دولت مصادره کند: این ظلم به رهبری است که عده‌ای از بیانات ایشان در جهت خواسته‌های سیاسی‌شان سو‌ءاستفاده کنند. قطعا رهبری انقلاب ارتقای فرهنگ جامعه را منوط به دستگاه‌های رسمی فرهنگی نمی‌دانند و از نظر ایشان همه مسئول هستند. هرچند دولت بودجه فرهنگی می‌دهد اما مجریان فرهنگی فقط دولتی‌ها نیستند.

او ادامه داد: آتش به اختیار را ضمن اینکه ایشان توضیحات لازم دادند باید منوط به این کنیم که هر فردی مسئولیت دارد که نسبت به ارتقای سطح فرهنگ جامعه تلاش کند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: سوءاستفاده نه تنها در این مورد صورت گرفته بلکه از دیگر بیانات ایشان از سوی برخی از جریان‌ها برای بیرون راندن رقیب از میدان هم سوءاستفاده شده که تازه هم نیست.

 

منبع خبر:

خبر فارسی

نظرات کاربران