• کد خبر : 19649

سخنگوی دولت تاکید کرد: اگر ۲۹ اردیبهشت به عنوان نماد ملی نام‌گذاری شود، پاسخ سپاه پاسداران نمادی از اقتدار ملی است.

به گزارش "گفتمان"

محمد باقر نوبخت در نشست هفتگی خود با اصحاب رسانه با اشاره به حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش گفت: اگر ۲۹ اردیبهشت به عنوان نماد ملی نام‌گذاری شود، پاسخ سپاه پاسداران نمادی از اقتدار ملی است.

او تاکید کرد: اقدام سپاه امنیت منطقه را تامین می‌کند و نشان داد جمهوری اسلامی ایران همواره امنیت منطقه را در صدر برنامه‌هایش دارد و کشورهای منطقه باید خوشحال باشند.

امیدواریم با وحدت ملی بتوانیم زمینه افزایش امنیت کشور را فراهم کنیم

سخنگوی دولت ادامه داد: از راهنمایی مقام معظم رهبری، حمایت‌های دولت و فعالیت‌های نظامی سپاه و سربازان گمنام اما خوشنام باید قدر‌دانی کرد و خرسند بود و با وحدت ملی شرایط را برای ادامه راه فراهم کنیم.

او اعلام کرد: از تمامی راهنمایی‌هایی که مقام معظم رهبری داشتند و حمایت‌هایی که از سوی دولت انجام شد و همچنین رشادت‌هایی که برادران عزیزمان در سپاه انجام دادند، قدردانی می‌کنیم.

نوبخت گفت: در کنار این فعالیت‌های نظامی، فعالیت‌های امنیتی نیز از سوی نیروهای امنیتی کشور انجام شد و سربازان گمنام حضرت امام زمان (عج) نیز توانستند با شناسایی کانون‌های تروریستی و برخورد با آن‌ها، اقدامات انجام شده را تکمیل کنند که باید خدا را شاکر باشیم و ان‌شاءالله با وحدت ملی بتوانیم زمینه افزایش امنیت کشور را فراهم کنیم.

بهبود شاخص‌های آسیب‌های اجتماعی نسبت به سال گذشته

سخنگوی دولت با اشاره به این‌که در جلسه قبل به برخی موفقیت‌های اقتصادی اشاره شد، به مسائل اجتماعی پرداخت و گفت: آسیب‌های اجتماعی ازسوی مقام معظم رهبری شناسایی شد و به این جهت جلساتی با ایشان برگزار شد و در ادامه نیز شورای اجتماعی برای برنامه‌ریزی در این رابطه تشکیل شد.

او با اشاره به برگزاری جلسه شورای اجتماعی به ریاست رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: از آن‌جا که شاخص‌هایی برای عملکرد این شورا تهیه شده، این شاخص‌ها نسبت به وضعیت سال گذشته بهبود یافت.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد: در حوزه خشونت شاخص‌هایی در سال ۹۵ نسبت به ۹۴ بیانگر مبارزه با خشونت است که بر این اساس در حوزه قتل با ۷ درصد، در بحث نزاع و درگیری‌های جمعی ۱۵درصد و درمورد شرارت‌ها نیز با کاهش ۲۵ درصدی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ همراه شدیم.

ماموریت ۱۰ دستگاه برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی

سخنگوی دولت اضافه کرد: درخصوص مباحث اخلاقی آن‌چه که مربوط به مزاحمت برای نوامیس بود، با ۲۲درصد کاهش، درمورد بحث حجاب و عفاف با ۱۷ درصد و درخصوص مسائل ناموسی نیز با ۸ درصد کاهش روبرو بودیم و این درحالی بود که آمار مربوط به سرقت نیز با ۳ درصد کاهش در سال ۹۵ نسبت به ۹۴ روبرو بوده است.

نوبخت با بیان این‌که در شورای اجتماعی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی، نسبت به شناسایی عوامل و دلایل اقدام شد، خاطرنشان کرد: در این شورا به ۱۰ دستگاه مختلف ازجمله آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، بهزیستی، سپاه، بسیج، نیروهای انتظامی، وزارت کشور و ... ماموریت‌هایی را محول کردیم که امور را پیگیری کنند.

او اضافه کرد: همچنین در سال ۹۵ مبلغ ۲۴۷۷ میلیارد تومان به این ۱۰ دستگاه برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی تخصیص یافت که آثار آن را در شاخص‌های خشونت و مفاسد اخلاقی که عمدتاً با کاهش روبرو بود، شاهد بودیم و نشان می‌دهد اگر سرمایه‌گذاری کنیم، می‌توانیم نسبت به کاهش آن امیدوار باشیم.

تخصیص ۱۰ هزار میلیارد برای حل مشکل برق استان خوزستان

نوبخت ادامه داد: البته در حال حاضر راضی نیستیم زیرا بهتر باید باشد. روز گذشته ماموریتی از سوی دولت ابلاغ شد که من به همراه وزیر نیرو سفری به استان سیستان و بلوچستان داشتم.

او افزود : رییس‌جمهور وزیر نیرو را مامور کردند تا وضعیت استان بررسی شود، وزیر گزارشی تنظیم کردند که در جلسه هیات دولت ارائه شد.

نوبخت گفت: هزار و ۶۲۲میلیارد تومان برای آب و ۱۷۵ میلیارد تومان برای برق در نظر گرفته شد تا مشکل این منطقه حل شود.

او همچنین گفت: حدود ۱۰ هزار میلیارد از اسفند ماه برای مشکل برق استان خوزستان در نظر گرفته شد که از طریق مناقصات واگذار شد و تا ماه رمضان برطرف شود.

سخنگوی دولت در ادامه در خصوص پیام رییس‌جمهور به امیر قطر گفت: این پیام راجع به مسائل منطقه بود، کشورهای حاشیه خلیج فارس به هیچ وجه از عربستان حمایت نخواهد کرد.

فعالیت موشکی ما قابل مذاکره نیست

او در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه فکر نمی‌کنید این عملیات موشکی پاسخی هم به افرادی بود که مدعی بودند برجام توان موشکی ما را محدود کرده است، گفت: این روکرد گزاره نادرستی بود، برجام محدود‌کننده فعالیت‌های موشکی ما نبود ، برجام صرفا برای مسائل هسته‌ای بود که از این قابلیت هسته‌ای برای فعالیت‌های نظامی بهره‌برداری نشود که نشد.

نوبخت تاکید کرد: سیاست‌های موشکی غیر قابل مذاکره است و دکترین دفاعی ما دست از این فعالیت‌ها نمی‌کشند و بازهم می‌گویم فعالیت موشکی ما قابل مذاکره نیست. رییس‌جمهور صریح‌ترین نظر راجع به فعالیت‌های موشکی سپاه و نیروهای مسلح اعلام کرد.

او گفت: دولت بارها اعلام کرده است که فعالیت‌های موشکی غیر قابل مذاکره است مخصوصا با آمریکایی‌های روسیاه، ایران همیشه به دنبال امنیت در داخل مرزهایش بوده است که البته این مخل امنیت همسایگان نبوده است. دولت با تمام توان از فعالیت‌های موشکی سپاه و نیروهای مسلح دفاع خواهد کرد .

از بانک مرکزی توقع کنترل موسسات مالی را داریم

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در مورد آخرین وضعیت موسسه ثامن هم گفت: با عنایت به اینکه بانک مرکزی اطلاع‌رسانی کرد، دو تعهد بانک مرکزی در کنار دیگر تعهداتش مشخص بود یکی سازمان‌دهی موسسه‌هایی که از مجوز برخودار نیستند. در این راستا ما دو مجوز لازم و کافی داریم؛ از بانک مرکزی توقع کنترل داریم.

سپرده‌گذاران موسسه ثامن نگران نباشند/ پول آن‌ها محفوظ است

او گفت: با اقدام بانک‌ها و موسسات می‌توان قدرت‌ آن‌ها را افزایش داد این اقدامات می‌تواند آثاری روی سپرده‌ها داشته باشد و طبیعی است که سپرده ‌گذاران نگران باشند. من از این فرصت استفاده می‌کنم و به همه عزیزانی که در این موسسه سپرده دارند می‌گویم نگران نباشند. در هرجای دنیا اگر همه باهم به بانک مراجعه کنند بانک مزبور توانایی پرداخت نخواهد داشت اما این عزیزان نگران نباشند و پول آن‌ها محفوظ است.

 

 

خبر فارسی

نظرات کاربران