• کد خبر : 20909

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: نکته بعد مردمی بودن نظام است. بسیاری از مسائل از ابتدا تا به امروز بر همین پایه حل شده است. اگر این بعد کم‌رنگ شود به ویژه طرفداری نظام از قشر محروم، با مشکل مواجه می‌شویم.

به گزارش "گفتمان"

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در دیدار اعضای شورای عالی سازمان بسیج حقوقدانان، ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: نظام جمهوری اسلامی باید عاری از هرگونه فساد و کجی در هر زمینه‌ای باشد.

باید تلاش کنیم اعتماد مردم روز به روز بیشتر شود

او با اشاره به خطرات پیشروی نظام اظهار داشت: امروز چند چیز هست که می‌تواند آسیب جدی به ما بزند و باید تلاش کنیم این موارد پیش نیاید. نخست کارآمدی نظام است؛ اگر تلقی شود که نظام کارآمد نیست و نمی‌تواند مشکلات را حل کند، ممکن است بزرگ‌ترین ضربه را بخوریم. نکته دوم اعتماد مردم به نظام است. اگر به هر دلیلی با تلاش دشمن یا نقص در کار ما، اعتماد مردم کم شود، ضربه می‌خوریم و باید تلاش کنیم اعتماد مردم روز به روز بیشتر شود.

طرفداری نظام از قشر محروم کم‌رنگ شود، با مشکل مواجه می‌شویم

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: نکته بعد مردمی بودن نظام است. بسیاری از مسائل از ابتدا تا به امروز بر همین پایه حل شده است. اگر این بعد کم‌رنگ شود به ویژه طرفداری نظام از قشر محروم، با مشکل مواجه می‌شویم.

اسلام ناب می‌تواند سعادت بشر را فراهم کند

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه ما معتقدیم اسلام ناب می‌تواند سعادت بشر را فراهم کند، تصریح کرد: این ما هستیم که باید به اسلام ناب عمل کنیم و به منصه ظهور برسانیم. اسلام ناب ارزش بسیاری برای حقوق انسان‌ها ارزش قایل است و بر حق‌الناس بسیار تاکید می‌کند.

بسیج پیشتاز است نه تابع

او با بیان اینکه آموزه‌های اسلام بر ارزش و حقوق انسانی و سلامت جامعه تاکید بسیار دارد، خاطرنشان کرد: ما مسئولان هستیم که باید این اسلام را به منصه ظهور برسانیم. از جمله ویژگی‌های بسیج و بسیجی اثرگذاری بر محیط است نه اثرپذیر. بسیج هر جا هست باید اثرگذار باشد. بسیج پیشتاز است نه تابع.

پیشتازی بسیج فقط در جبهه و رفتن روی مین نیست

این مقام عالی قضایی افزود: پیشتازی بسیج فقط در جبهه و رفتن روی مین نیست. کسی روی مین می‌رود که خطرپذیر است و به غیر از انجام وظیفه دنبال چیزی نیست و توقعی هم ندارد.

بسیج و بسیجی به کمیت و امکانات نگاه نمی‌کند

محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه بسیج پیشرو است، ابراز داشت: بسیج و بسیجی به کمیت و امکانات نگاه نمی‌کند. در طول این ۴۰ سال بسیار دیدیم هر جا امکانات و زرق و برقی نیست، بسیج حضور دارد. بسیج باید بیشتر از این بروز و ظهور داشته باشد. مسئله خیلی زیاد است و اگر بخواهیم در همه مسائل هم عرض وارد شویم، شاید امکان پایان رساندن آنها نباشد. باید اولویت‌بندی کنیم.

کارهای بسیج بروز و ظهور پیدا نکرده است

او تاکید کرد: امروز کارهای بسیج بروز و ظهور پیدا نکرده است. چند نفر از کارهای بسیج حقوقدانان خبر دارند. باید در امور اولویت‌بندی کنیم و بروز و ظهور هم داشته باشیم.

هنوز نتوانستیم همه افراد هم‌جهت را شناسایی کنیم

سخنگوی قوه قضاییه با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌ها بیان کرد: همه این جمله را قبول دارند اما مهم این است ظرفیت‌ها را استخراج کنیم و روش استفاده از آن را هم بدانیم. مهم این است که بدانیم چه ظرفیت‌هایی برای نیروهای ارزشی، ولایی و طرفدار مردم وجود دارد. ما هنوز نتوانستیم همه افراد هم‌جهت را شناسایی کنیم.

مردم از تاخیر در رسیدگی‌ها نالان هستند

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه اگر ما در نظام جمهوری اسلامی یک دستگاه قضایی مستقل، مقتدر و سریع‌العمل داشته باشیم برای تداوم نظام و جلوگیری از کژی‌ها فوق‌العاده می‌تواند موثر باشد، یادآور شد: آیا قوه قضاییه اینگونه است؟ قطعا به طور کامل نیست و حتما اشکالاتی وجود دارد اما باید ببینیم چطور می‌شود کمبودها را برطرف کرد. یکی از موضوعات که مردم نالان هستند، تاخیر در رسیدگی‌هاست. شما کمک کنید تا بفهمیم مشکل از کجاست و حد مقبول دادرسی چقدر است.

کارشناسی‌ها موجب طولانی شدن پرونده‌ها می‌شود

او با بیان اینکه مسئله دیگر که موجب طولانی شدن پرونده‌ها شده و گاهی به اعتماد مردم هم خدشه می‌زند، مسئله کارشناسی است، عنوان کرد: از شما تقاضا دارم، وارد شوید و بررسی کنید و به ما راهکار بدهید. هزینه کارشناسی‌ها طوری است که بسیاری از دستگاه‌های دولتی و مردم نمی‌توانند هزینه کارشناسی را واریز کنند و صرف‌نظر می‌کنند. بحث دیگر اختلاف فاحش بین کارشناسی‌ها در یک مسئله ساده مثل ساختمان است و خیلی چیز پیچیده و مبهمی نیست.

در پرونده نفتی برای یک ملک در غرب تهران سه بار در یک هفته کارشناسی انجام شد

معاون اول قوه قضاییه اضافه کرد: در برخی پرونده‌های جاری، تعدادی کارشناس یک ساختمان را ۶۰۰ میلیارد و یک عده دیگر یک هزار و ۶۰۰ میلیارد کارشناسی کردند. در همین پرونده نفتی برای یک ملک در غرب تهران سه بار در یک هفته کارشناسی انجام شد؛ آن هم کارشناس‌های معروف. یک بار ۷۴۰ میلیارد، یک مرتبه یک هزار و ۷۰۰ میلیارد و یک مرتبه نیز هشت هزار میلیارد کارشناسی کردند. یک اتوبوس در اتوبان تهران - قم آتش می‌گیرد و ۴۰ نفر جزغاله می‌شوند. ۲۲ بار کارشناسی می‌شود و هر کدام هم چیزی می‌گویند.

باید ببینیم هدف ما از اعدام چه بوده است؟

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه آیا می‌خواهیم همه مشکلات را با مجازات و تشدید مجازات حل کنیم؟ گفت: برخی می‌گویند مجازات را تشدید کردید اما هنوز جرم هست. در بحث مواد مخدر، قوانینی از سالیان قبل داشتیم و خیلی وقت‌ها تشدید شده و الان می‌خواهند تخفیف بدهند. می‌گویند اعدام جواب نداد و فلان مشکلات را هم دارد. باید ببینیم هدف ما از اعدام چه بوده است؟ آیا کارهایی که باید در بحث مواد مخدر انجام می‌شده، انجام شده است؟ من نمی‌خواهم از اعدام طرفداری کنم.

اعدام در مواد مخدر کم شود، غربی‌ها نمی‌گویند کار خوبی کردید

او افزود: آیا همه کارها را رها کردید و همه نتیحه را از اعدام می‌خواستیم و حالا می‌خواهیم نباشد؟ یقین دارم حتی اگر اعدام در بحث مواد مخدر هم کم شود، غربی‌ها نمی‌گویند کار خوبی کردید.

این مقام عالی قضایی تاکیذد کرد: مسئله دیگر این است که اعدام را برنداریم و دو سال دیگر بگوییم وضعیت بدتر شده اشت. اگر اعدام را کم می‌کنند حداقل یک مجازاتی را جایگزین کنند که نقش بهتر از اعدام را داشته باشد و اثر منفی اعدام را نداشته باشد و باید روی این مطالعه شود. 

 

منبع خبر:

خبر فارسی

نظرات کاربران