• کد خبر : 2151

دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین در واکنش به جریان لغو سخنرانی های اخیر در شهرهای مختلف، گفت: برخی می گویند سخنان مطهری به نفع نظام نیست، معتقدم آنکه به ضرر نظام سخن می‌گوید و عمل می‌کند احمدی‌نژاد است. چراکه با وجود نهی صریح رهبری همچنان سخنرانی می‌‎کند.

به گزارش "گفتمان" ابوالقاسم رئوفیان در پاسخ به پرسش خبرنگار  آنا درباره مسئله لغو سخنرانی های اخیر گفت: بنده این مسئله را به عنوان یک دغدغه و نگرانی در دیدار هفته گذشته حزب ایران زمین با آیت الله موحدی کرمانی مطرح کردم. گویا ما هرچه به انتخابات ریاست جمهوری 96 نزدیکتر می شویم این برخوردها بیشتر می شود و باید برای آن‌ها چاره‌ای اندشید، در غیر این صورت با یک مشکل بزرگ مواجه می‌شویم.

وی ادامه داد: مسئله لغو سخنرانی مطهری در شرایطی صورت می‌گیرد که احمدی‌نژاد با وجود نهی رهبری همچنان به شهرهای مختلف سفر کرده و به صورت تبلیغاتی و با برنامه ریزی مشخص و ذکر ساعت و مکان سخنرانی می‌کند، در حال که هیچ منع قانونی برای او ایجاد نمی شود.

رئوفیان تصریح کرد: این برخودهای دو گانه را به مصلحت نظام نمی‌دانم. به هر حال آقای مطهری نماینده مردم و نائب رئیس مجلس است و نباید چنین رفتارهایی با او کرد و وزارت کشور موظف است اقدامات جدی را در این زمینه انجام دهد و اگر قرار بر لغو سخنرانی باشد این حرکت از سوی شورای تامین استان صورت گیرد نه دادگستری. علاوه بر این، زمانی که فعالان سیاسی ما می خواهند در جایی سخنرانی کنند مجوزها از پیش صادر شده و این رفتار در بین دستگاه‌ها چندان قابل قبول نیست.

دبیرکل حزب ایران زمین تاکید کرد: برخود دوگانه با سخنرانی‌های برخی چهره‌ها، احزاب و جناح سیاسی خاص از دغدغه های این حزب است. و چنانچه تداوم یابد ما را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند. نباید این تصور در افکار عمومی ایجاد شود که تنها چهره های اصولگرا حق سخنرانی دارند و مسئولان امر باید مانع از تکرار چنین برخوردهای خام و ناپخته‌ای شوند. هر فردی در قاعده و چارچوب نظام و متناسب با منافع ملی حق سخنرانی و حق ابراز بیان و عقیده هم دارد، در غیر این صورت شائبه‌های ایجاد می‌شود که برای نظام هزینه ساز خواهد شد.

رئوفیان در گفت‌وگو با آنا با اشاره به واکنش آیت الله موحدی کرمانی نسبت به لغو سخنرانی مطهری در مشهد در گفت‌وگو با وی گفت: البته آیت‌الله موحدی کرمانی نظری مخالف بنده داشتند و معتقد هستند صحبت‌های مطهری به نفع نظام نیست اما بنده معتقدم آنکه به ضرر نظام سخن می‌گوید و عمل می‌کند احمدی‌نژاد است. چراکه با وجود نهی صریح رهبری همچنان سخنرانی می‌‎کند.

وی افزود: البته سخنرانان نیز باید خط قرمزهای نظام را در نظر بگیرند تا فضای عمومی جامعه متشنج نشود، حتی مرحوم آیت‌الله بهشتی و آیت‌الله مطهری نیز معتقد بودند آن که مخل امنیت نباشد حق تریبون دارد، ولو مسلمان نباشد.

رئوفیان با اشاره به حق آزادی بیان در چارچوب نظام جمهوری اسلامی گفت: این حق برای همه است اما برخی برای نائب رئیس مجلس ممانعت ایجاد می‌کنند. آن هم از طریق دادستانی، من نمی دانم چرا چنین رویه‌ای در مشهد ایجاد شده است و به سمتی حرکت می کند که همچون یک ایالت خودمختار عمل کند در حالی که سیاست‌های کلی نظام برای همه کشور است و هیچ استثنایی وجود ندارد.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران