• کد خبر : 2268

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل، با اشاره به سفر نماینده پوتین در امور سوریه به ایران، گفت: وی حامل پیام مهمی برای جمهوری اسلامی است.

به گزارش "گفتمان" علی اکبر ولایتی عصر امروز پس از دیدار با الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور خاورمیانه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نماینده آقای پوتین سفر فوری و مهمی به ایران داشت و حامل پیام مهمی برای جمهوری اسلامی ایران بود و بعد از ملاقات با رئیس جمهور، با بنده ملاقات کرد.

وی گفت: از زمانی که الکساندر بالاورنتیف به عنوان نماینده پوتین در مسائل سوریه انتخاب شد، این چهارمین بار است که با من ملاقات دارد؛ در این دیدار روابط رو به رشد و توسعه ایران و روسیه مورد گفتگو قرار گرفت.

ولایتی افزود: روابط دو کشور راهبردی است و هر روز بیشتر از گذشته توسعه و تعمیق می یابد و در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی منطقه ای و بین المللی و دفاعی در حال شکل گیری و پیشرفت است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل ادامه داد: آنهایی که در رابطه با سوریه طراحی کرده اند (آمریکا و رژیم صهیونیستی) و عوامل و مزدوران منطقه ای بنا داشتند که بشار اسد را که رئیس جمهور قانونی سوریه است، ساقط کنند و سوریه را به نفع صهیونیست ها در منطقه تجزیه کنند. آنها تصور می کردند این اقدامات ظرف چند هفته انجام خواهد شد اما با استقامت مردم سوریه و تدبیر و رشادتی که بشار اسد نشان داد و کمک های جمهوری اسلامی ایران،حزب الله و مجموعه اعضای تشکیل دهنده زنجیره مقاومت،  الان بیش از پنج سال است که دولت و مردم سوریه به عنوان یک حلقه مهم و اساسی از کشور خود محافظت کردند.

وی تاکید کرد: هر روز شاهد پیشرفت بهتری هستیم و باید این مژده را به شما بدهم که همین یکی دو روز اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای صورت گرفته است و براساس گزارش هایی که یکی از افراد نظامی همراه گروه آقای لاورانتیف در ابتدای نشست امروز ارائه داد نیروهای سوریه و متحدینشان از سمت غرب به شرق حلب حدود ۱۶۰۰ متر پیش روی کردند و این میزان در مقابله با تراکم نیروهای معارض و تروریست ها اقدامی بسیار مهم محسوب می شود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل تصریح کرد: دولت و ملت سوریه و متحدینشان در حال پیروزی نهایی در شهر حلب، که اقدامی بسیار مهم است قرار دارند و امیدواریم روزی شاهد آن باشیم که کل سوریه از اشغال تروریست ها آزاد شود.

وی خاطرنشان کرد: دو طرف ایرانی و روسی با یکدیگر توافق داشتند که باید از حکومت قانونی سوریه حمایت کنیم و هر دو توافق داشتیم از تمامیت ارضی سوری ها باید حمایت شود و نباید اجازه داد تروریست ها بتوانند کار غیرقانونی و ضد انسانی خود در سوریه را ادامه دهند.

ولایتی تصریح کرد: تمام اجلاس هایی که در نقاط مختلف انجام می شود ناشی از اقتدار نیروهای سوریه و متحدین آنها در حلب و سوریه است و این اضطراب تروریست ها و حامیان آنها را در منطقه به دنبال خواهد داشت و ما به همکاری خود با روسیه در حوزه دو جانبه ادامه خواهیم داد.

وزیر اسبق امور خارجه با اشاره به رایزنی های خود با نماینده پوتین گفت: قرار شد که دولت، ارتش و نیروهای مردمی در سوریه و متحدین روسی و ایرانی و حزب الله تا آزادی کامل حلب به مبارزه ادامه دهند و هیچ شبهه ای در این موضوع وجود ندارد که ایران و روسیه هر دو تا آزادی کامل حلب از کار نخواهند نشست.

تمدید تحریم انتقام آمریکا از توفیقات ایران در منطقه است

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تمدید قانون ISA در سنای آمریکا گفت: تمدید تحریم های ده ساله در کنگره آمریکا در حقیقت انتقام نافرجام امریکایی ها در قبال پیروزی های پی در پی ایران و متحدین آن در منطقه است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در خصوص تمدید ده ساله تحریم های ضد ایرانی در کنگره آمریکا و این که آیا این اقدام نقض برجام محسوب می شود یا خیر گفت: این اقدام نقض صریح برجام است البته هنوز به امضای رئیس جمهور امریکا نرسیده است اما اگر وی این قانون را امضا کند و نهایی شود نقض صریح برجام است زیرا امریکایی ها در جلساتی که با حضور ۵ کشور دیگر و ایران برگزار کردند قول داده بودند که به هیچ وجه کاری نکنند که مخل روح حاکم بر برجام و بندهای آن شود.

وی افزود: مطابق توافقات انجام شده این اقدام نقض صریح برجام است و براساس برجام بنا بود جمهوری اسلامی ایران محدودیت های مورد توافق در هسته ای را برای مدت مشخصی بپذیرد و از سوی طرف مقابل تمام محدودیت هایی که در حوزه اقتصادی بر جمهوری اسلامی به طور ناحق تحمیل شده بود، برداشته شود. این نمی شود که از یک طرف چنین قراردادی امضا شود و از طرف دیگر تحریم ها به بهانه های مختلف از جمله حقوق بشر، حمایت از تروریسم و غیره مجددا از سر گرفته شود.

عضو هیات شورای عالی نظارت بر برجام  این ادعای آمریکایی ها را که عنوان می کنند ایرانی ها به دلیل حمایت از حزب الله از تروریسم حمایت می کنند را مضحک خواند و تصریح کرد: حزب اللهی که از کشور لبنان و از حیثیت مردم این کشور و تمامیت ارضی لبنان در مقابل تجاوز صهیونیست ها دفاع می کند و با همه وجود و تقدیم شهدای بسیار زیاد در سوریه در مقابل تروریست ها ایستاده است کمک به این کشور را کمک به تروریسم می دانند و خود آمریکایی ها که از داعش و جبهه النصره و القاعده بنا به اقرار خود دفاع می کنند آن را دفاع از آزادی خواهی تلقی می کنند.

 ولایتی ادامه داد: این یعنی واژگونه نشان دادن مفاهیم حقوقی و بین المللی است و کسی در جهان این مسائل را باور نمی کند.

غربی ها بیش از همه ناقض حقوق بشر هستند

وی در خصوص مساله حقوق بشر نیز گفت: آن کس که ناقض حقوق بشر است بیش از همه خود امریکایی ها و برخی کشورهای غربی هستند و تبعیض نژادی در آمریکا همچنان رو به رشد است و فقر و بیکاری در آنجا رو به افزایش است و متاسفانه کسانی که از تبعیض نژادی حمایت می کنند بیشتر رای می آورند بنابراین کسانی که ضد حقوق بشر کار می کنند بسیاری از این کشورهای غربی هستند و این یک اتهامی بیش نیست و بدون تردید تحریم ها به هر عنوان دیگری برقرار، تایید و یا تمدید شود نقض برجام محسوب می شود.

تشریح جلسه ده روز قبل هیئت نظارت بر برجام

ولایتی در خصوص هیئت نظارت بر برجام نیز گفت: این کمیته ده روز قبل به ریاست رئیس جمهور تشکیل جلسه داد و در این جلسه عنوان شد جمهوری اسلامی در مقابله هر گونه نقض برجام ایستادگی می کند و آمادگی های لازم را برای انجام عمل مقابله به مثل دارد و دست جمهوری اسلامی ایران برای مقابله به مثل در قضایای هسته ای بسته نیست و با اقتدار به کار خود در استفاده صلح آمیز و در چارچوب مقررات بین المللی ادامه خواهد داد.

 رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص تحلیل شخصی خود از علت تصویب چنین مصوبه ای در آمریکا تصریح کرد: دلیل این اقدام در حقیقت عصبانیت آمریکا و ایادی وی در منطقه است چون در هر حال حاضر در یمن دولت ملی تشکیل شد و عملا حکومت هادی منتفی شده و مردم یمن پس از غریب به یک سال و نه ماه تحمل بمباران دولت خود را تشکیل دادند، از طرف دیگر در عراق موصل در آستانه آزادی است و از طرف دیگر حشد الشعبی در مجلس عراق به رسمیت شناخته شد و به عنوان یک نیروی مهم در حفظ استقلال عراق شناخته شد و هم چنین در لبنان آقای میشل عون یعنی متحد حزب الله به ریاست جمهوری منصوب شد و این که حلب بدون تردید در آستانه آزادی است همه این وقایع نوعی پیروزی برای محور مقاومت و متحدین ایران در منطقه محسوب می شود و آمریکایی ها از این اتفاق ناخرسند هستند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در پایان خاطر نشان کرد: از این رو این اقدامات آمریکا بیش از آنکه موجب شکست جمهوری اسلامی شود موجب دلگرمی ایادی ایالات متحده در منطقه خواهد بود. از نظر جمهوری اسلامی آمریکایی ها در یازده ماهی که از برجام می گذرد در رفتار خود هیچ تغییری در خصوص مسائل اقتصادی انجام نداده اند و به نظر می رسد این انتقامی از پیروزی های پی در پی جمهوری اسلامی و متحدینش در منطقه است که البته آمریکایی ها در این موضوع هم موفق نشدند.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران