• کد خبر : 2708

بی بی سی فارسی با کنار هم قرار دادن تیتر «شکست برنامه توسعه» و عکسی با نوشته «ما می توانیم» پشت سر محمود احمدی نژاد، اقتصاد ایران را به چالش کشیده است، با این پیام که «نمی توانید!».

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی "گفتمان" این روزها بحث بودجه و برنامه توسعه ششم داغ تر از گذشته است. بی بی سی فارسی همه برنامه های توسعه از ابتدای انقلاب را زیر سوال برده است و در عین حال به تعریف و تمجید از اقتصاد حکومت پهلوی در سال های ۴۷ تا ۵۲ پرداخته است. مقایسه ای که اشکال علمی دارد ابزاری برای تضعیف ایران شده است.
بی بی سی فارسی مدعی شده هیچ یک از برنامه های توسعه ایران در سال های پس از انقلاب به شکل مطلوب اجرا نشده و آخرین برنامه توسعه ای که نتایج خوبی به بار داشته است مربوط به برنامه توسعه چهارم قبل از انقلاب و در سال های ۱۳۴۷ تا ۵۲ بوده است. بی بی سی فارسی همچنین برنامه توسعه پنجم را بدترین برنامه از لحاظ رسیدن به اهداف می داند.


در این باره چد نکته لازم به توجه است:


۱- در این مقایسه رشد اقتصادی را ملاک عمل به برنامه پنجم توسعه قرار داده است. به این ترتیب اقتصاد پهلوی را قوی تر جلوه داده است. در حالی که رشد اقتصادی در برهه مد نظر بی بی سی فارسی ناشی از شوک نفتی سال ۵۱ می باشد.


۲- سهم درآمد نفتی از رشد اقتصادی ایران در این دوره ۴۷ تا ۶۶ درصد بوده است. با این حال برآیند رشد اقتصادی آن موقع ۱۴ درصد بوده است. این نشان می دهد که اقتصاد پهلوی در زمینه های دیگر از جمله کشاورزی، صنعت و ساختمان بسیار پایین و حتی منفی بوده است.


۳- شوک نفتی شامل افزایش چندبرابری قیمت نفت به خاطر حمله اعراب به رژیم صهیونیستی و همچنین تحریم نفتی متحدان اسرائیل از سوی کشور های مسلمان خاورمیانه بوده است. 
به این ترتیب که قیمت نفت در ماه دسامبر ۱۹۷۳ (۱۳۵۱) در مقایسه با بهای نفت در نیمه اول سال ۱۹۷۳ نزدیک به ۴برابر شد. ایران در این بین به یاری آمریکا و اقمار آن رفت و صادرات نفت خود را به این کشورها ادامه داد. در آن زمان ایران با عدم پیروی از تحریم نفتی، فروش نفت به آمریکا و متحدانش را تا ۵.۵ میلیون بشکه در روز افزایش داد و در عوض قرارداد های تسلیحاتی سنگینی با این کشور بست. 
درآمد های نفتی ایران در این بازه زمانی برای اولین بار از مرز ۱ میلیارد دلار گذشت و تا ۵ میلیارد دلار در سال ۵۳ و تا مرز ۱۰ میلیارد دلار در سال ۵۴ بالا رفت. اغلب این پول به جای ذخیره در صندوق ذخیره ارزی صرف خرید تسلیحاتی شد. همین مسئله در سال ۵۵ -۵۶ موجب تورم افسار گسیخته حدود ۳۰درصدی شد. 


۴- ضن آنکه باید توجه کرد که برنامه توسعه پنجم پس از انقلاب اسلامی ایران در سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ در اوج تحریم های ناعادلانه آمریکا قرار دارد. در این دوران سهم نفت از تولید ناخالص ملی ایران به کمتر از ۳% رسید. از این مقایسه این دو دوره جنبه تخریب دارد تا سازندگی.

بی بی سی فارسی با کنار هم قرار دادن تیتر «شکست برنامه توسعه» و عکسی با نوشته «ما می توانیم» پشت سر محمود احمدی نژاد، اقتصاد ایران را به چالش کشیده است، با این پیام که «نمی توانید!». تشریح نقاط ضعف اقتصادی دولت قبلی و قعلی به کنار اما اینکه یک رسانه به طور مستقیم اراده مردم و مسئولان را نشانه رفته، به نوعی حمله به افکار عمومی فارسی زبان محسوب می شود.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران