• کد خبر : 2725

دادستان کل کشور گفت: مسائل درون خانوادگی را نباید علنی بگوییم و نباید ببریم در شبکه‌های اجتماعی و آب در آسیاب دشمن بریزیم.

به گزارش "گفتمان" حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد منتظری، امروز(۱۸ آذر) در مراسم تودیع و معارفه دادستان کرمانشاه با اشاره به هجمه عظیم برخی رسانه ها علیه قوه قضاییه، اظهارکرد:  مدتهاست در رسانه‌ها می بینیم که هجمه عظیمی به قوه قضاییه شکل گرفته است و اگرچه ما معتقدیم که نقد و اشکال به قوه قضاییه هم وارد است و هیچ کس از آن مبرا نیست، اما این انتقادات به قصد تخریب صورت گرفته است.

وی ادامه داد: بحث‌هایی که امروز شاهد آن هستیم، بحث‌های معمولی نیست و یک انتقاد مجاز، عرفی و معمولی از قوه قضاییه قلمداد نمی شود.

منتظری با تاکید بر اینکه یکی دو سال است تهاجم عظیمی علیه قوه قضاییه شکل گرفته، گفت: همه می‌دانیم که قوه قضاییه یک قوه مستقل است، اما استقلال آن به معنی جدایی از دیگر قوا نیست، چراکه قوه قضاییه به همراه قوه مجریه و قوه مقننه، بخشی از نظام جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می‌دهند و امروزه می‌بینیم که در رسانه‌ها، سایت‌ها و از جمله تریبون مجلس شورای اسلامی یک تهاجم عجیبی به قوه قضاییه می‌شود.

دادستان کل کشور اظهارکرد: برادرانی که انتقاد دارند باید بدانند که امروز چگونه دشمن در پشت سنگرهای خود نشسته و لوله تانک، موشک و دیگر سلاح هایش را متوجه قلب قوه قضاییه کرده است. این منطقی است که ما هم بیاییم و هم نوای با دشمن شویم.

وی ادامه داد: این مسئله وجوهی که می‌گویند به ۲۱ سال پیش بر می‌گردد. این وجوه نزد بانک‌ها بود و ما نمی‌دانیم که بانک‌ها سودش را می‌بردند یا خیر و از آنجایی که بودجه قوه قضاییه جوابگوی مخارج و هزینه‌های جاری این دستگاه نبوده و نیست، از ۲۱ سال پیش  و در زمان آیت الله یزدی، مقام معظم رهبری با شرایطی اجازه دادند که از محل سود این وجوه برای تامین مخارج قوه قضاییه استفاده شود.

منتظری اظهارکرد: بهتر است نمایندگان مجلس بروند داخل زندانها  و مشکلات را از نزدیک ببینند و بگویند که آیا با این بودجه‌های معمول می‌توان امور زندانها را پیش برد.

دادستان کل کشور گفت: از سویی دیگر این حساب‌ها اصلا به نام شخص رییس قوه قضاییه نیست، اسناد و مدارک آن موجود است. حتی یک برگ و حتی یک ریال به صورت محرمانه و پشت پرده نه دریافت شده و نه وجود دارد.

منتظری گفت: تمام حساب و کتاب‌ها، چک‌های صادر شده، پولهای واریز شده و ... مشخص است، بعد می آیند و چنین مسائلی را مطرح می کنند که همه دیدند دشمن چگونه روی آن مانور داد.

وی تاکید کرد: اگر ما بیاییم و اعتماد عمومی به قوه قضاییه را خدشه دار کنیم، آیا این به نفع نظام است.

دادستان کل کشور گفت: ای کاش این آقای محترمی که در بوق و کرنا کرد و آب در آسیاب دشمن ریخت و همه دیدند که رسانه‌های دشمن روی این مسئله چه مانورهایی دادند، بهتر نبود وقتی دید در این موضوع ابهامی هست، قبل از هر چیز به قوه قضاییه مراجعه می‌کرد و مسئله را پیش خود شخص رییس قوه مطرح می‌کرد و سپس به فکر رسانه‌ای کردن موضوع می‌افتاد. این هزینه‌ها برای نظام بسیار سنگین است.

منتظری همچنین در خصوص موضوع شهرداری تهران نیز گفت: در قضیه شهرداری تهران نیز خدا می‌داند ما می‌توانستیم بدون کمترین هزینه به نتیجه برسیم، اما ببینید که چقدر بر سر این موضوع نیز هزینه دادیم.

وی تاکید کرد: مسائل درون خانوادگی را نباید علنی بگوییم و نباید ببریم در شبکه‌های اجتماعی و آب در آسیاب دشمن بریزیم. چرا باید اجازه دهیم که دشمن بخواهد از یکسری منافذ ورود پیدا کند و به کشور و به نظام جمهوری اسلامی آسیب برساند؟

دادستان کل کشور در ادامه به امنیت مطلوب کشورمان اشاره کرد و گفت: علی رغم اینکه چهار طرف ایران اسلامی را آتش در برگرفته، اما به برکت نیروهای امنیتی، نظامی، انتظامی و اطلاعاتی و تمامی مسئولین نظام  و همه دلسوزان این آب و خاک شاهد آنیم که ایران اسلامی در اوج آرامش و امنیت و اقتدار به سر می برد.

وی خاطرنشان کرد: حدود دو ماه پیش بود که در همین استان کرمانشاه اخباری از حرکات عناصر داعشی به گوش رسید و همه دیدند که چگونه حرکت آنها را در نطفه خاموش کردند. داعش صفتان همواره به دنبال آنند که برای این نظام و این ملت ناامنی ایجاد کنند و لذا این امنیت با هزینه گراف و سنگینی ایجاد شده که باید آن را حفظ کنیم و لازمه حفظ این امنیت هوشیاری و مراقبت است.

منتظری ادامه داد: اخبار و اطلاعاتی که به صورت محرمانه در اختیار ما قرار می گیرد حاکی از تلاش دشمن برای برنامه ریزی وسیعی است که ناامنی در داخل کشور ایجاد کنند و همه شاهدیم که این مسئولین امنیتی و اطلاعاتی هستند که سدی شده‌اند برای ورود و حرکت آنها در داخل کشور.

وی با تاکید بر اینکه دشمن به دنبال آن است که از اختلاف نظرها و اختلاف دیدگاه ها ایجاد شکاف کند، گفت: یکی از ابزارهای جدی دشمن بزرگ کردن اختلافات بین شیعه و سنی است، لذا هرگز نباید اجازه دهیم که چنین اختلاف دیدگاه و نظرات معمولی تبدیل به سوء استفاده دشمنان شود.

دادستان کل کشور در ادامه با اشاره به مسئولیت سنگین دادستان ها اظهار کرد: وظایف، اختیارات و مسئولیت‌های دادستان به مراتب  بسیار بیشتر و سنگین‌تر از رییس کل دادگستری در مراکز استان‌هاست و علت آن این است که دادستان قاضی ایستاده و رییس کل دادگستری، قاضی نشسته است.

منتظری افزود: دادستان قدرت اجرایی فوق العاده زیادی دارد و تمام نیروی انتظامی و بخشی از نیروهای نظامی، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی و ... ضابط دادستان هستند و لذا این اهمیت جایگاه و خطیر بودن مسئولیت دادستان‌ها را می‌رساند. به ویژه در این قانون آیین دادرسی جدید که از سال گذشته لازم الاجرا شده، اختیارات دادستان ها را خیلی گسترش داده است.

وی تاکید کرد: دادستان هرگز نباید اجازه به عوامل آشوب، ضد امنیت و آزار دهنده آرامش مردم بدهد که حرکتی در راستای برهم زدن نظم و امنیت عمومی انجام دهند.

دادستان کل کشور افزود: اولین و مهمترین وظیفه دادستان این است که مولفه های موثر در امنیت را مدنظر قرار داده و تلاش کند این مولفه‌ها را تقویت کند. همچنین دادستان مراکز استانها باید نظارتی هم بر دادستانهای دیگر شهرستانها داشته باشند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بر روی نظارت الکترونیکی در دستگاه قضایی بسیار کار کرده ایم، گفت: در حال راه اندازی درگاهی هستیم که هر شهروندی در هر نقطه از ایران اسلامی بتواند با ورود به آن و بدون پرداخت حتی یک ریال، البته با ثبت کامل مشخصاتش و اعلام نوع شکایش، اگر شکایتی از دادستانها و یا قضات دادسرا دارند، عنوان کنند و مطمئن باشند که حتما رسیدگی و پیگیری می شود.

منتظری همچنین به بحث دفاع از حقوق عمومی اشاره کرد و افزود: وقتی در شهری یک ویروس خطرناک بیاید، اگر واکسیناسیون لازم به کار برده نشود و اگر به مقابله نپردازیم آن ویروس دامن همه را می گیرد، لذا یکی از وظایفی که بر عهده دادستانها است، دفاع از حقوق عمومی است.

وی خاطرنشان کرد: در این بین مسئله تجاوز به آبهای زیرزمینی بسیار مهم است، چراکه اگر نتوانیم مسئله آب را ساماندهی و مدیریت کنیم در آینده  نه چندان دور بسیار گرفتار خواهیم آمد. متاسفانه امروز در کشور مدیریتی صحیح  بر آب نمی شود و همه شاهدیم که برداشت های غیرمتعارف و چاه های غیرمجاز چه بلایی سر منابع طبیعی کشور آورده اند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر برخی صاحبان صنایع بی انصاف هستند که فاضلاب کارخانجات خود را وارد رودخانه ها می کنند، رودخانه هایی که متعلق به عموم مردم است، لذا در تمامی این موارد این وظیفه دادستان است که ورود کند.

دادستان کل کشور در ادامه به تامین امنیت اخلاقی در بستر جامعه تاکید کرد و آن را از دیگر وظایف دادستان برشمرد و گفت: امروز دشمن با تلاشی عجیب به دنبال ناامنی اخلاقی است و فضای مجازی بستری شده که اخلاق جوامع بشری مورد هدف قرار گیرد، لذا این وظیفه دادستان هاست که فضای مجازی را بیش از پیش مورد رصد قرار دهند.

وی تاکید کرد: دشمن امروز اعتقادات اسلامی و معارف اسلامی را هدف قرار داده و مردم باید بدانند که این خطر بزرگی است که خانواده ها و به ویژه جوانها را تهدید می کند، لذا از مردم در خواست داریم که به دادستانی کمک کنند که این امنیت اخلاقی را هم بتوانیم ارتقاء بخشیم.

در این مراسم نعمت صادقی به عنوان دادستان جدید کرمانشاه معرفی و از خدمات مجتبی ملکی دادستان پیشین کرمانشاه تقدیر شد.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران