• کد خبر : 3003

با این حال اشتباه تحلیلی باستانی ناظر بر عدم شناخت از زمان سخنان رهبرانقلاب اسلامی است.آیت الله خامنه ای بارها اعلام کرده است که در جزئیات دخالت ندارد و فقط چهارچوب ها و خطوط قرمز را معین می کند.

حسین باستانی تحلیل گر سیاسی با انتشار یادداشتی در پایگاه خبری بی بی سی مدعی شده است نقش آیت الله خامنه ای در توافق هسته ای نقش پررنگ تری بوده است. انداختن تقصیر در نقض برجام به گردن مسئولان و عوامل داخلی چه رهبری و چه تیم مذاکره کننده بوجود آورنده دوقطبی و اختلافات داخلی است و نه تنها مشکل نقض برجام را حل نمی کند که باعث تحت شعاع قرار گرفتن آن می شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی "گفتمان" ، پس از سخنان رئیس جمهور در روز دانشجو مبنی بر این که "هیچ قدمی برنداشتیم مگر آنکه با رهبری مشورت کرده ایم" کارمند این شبکه خبری، روایت روحانی را ارائه تصویری از آیت الله خامنه ای دانسته است که بر مبنای آن، "مرد پشت پرده" توافق و "تصمیم گیر اصلی" آن بوده است؛هر چند به زعم باستانی مصلحت دیده شده که این نقش کم رنگ تر از آنچه هست نشان دهد. اما آیا این تصویر سازی درست است؟

این فعال سیاسی برای اثبات ادعای خود ضمن اشاره به دو نقل قول از رهبر جمهوری اسلامی که به زعم او در تناقض هم هستند سعی کرده است برداشتی بر مبنای فرض خود بیاورد. وی با یادآوری سخنان ۹ روز پیش از اقدام کنگره آمریکا برای تمدید تحریم های موسوم به داماتو، آن را نتیجه عجله مذاکره کنندگان در به نتیجه رساندن مذاکرات هسته‌ای دانست و می گوید: "وقتی عجله داریم که کار را زودتر تمام کنیم و به جایی برسانیم، از جزئیات غفلت می‌کنیم.

باستانی در ادامه می افزاید:
«این در حالی است که آیت الله خامنه ای بعد از نهایی شدن برجام، در دیدار با اعضای هیات دولت طول نکشیدن مذاکرات را مهم دانسته و حتی در دستور ۲۹ مهر ۱۳۹۴ خود برای اجرای برجام، با به کار بردن صفت "طولانی و ملال آور" برای مذاکرات هسته ای، از مدت زمان صرف شده برای گفتگوهای هسته ای ابراز نارضایتی کرده بود.»

این استدلال در حالی مطرح می شود که پیش از انتشار این یادداشت این ادعا در فضای مجازی مطرح شده بود. 

مهدی محمدی تحلیل گر سیاسی و متخصص مسائل هسته ای در کانال تلگرام خود با بیان این مسئله معتقد است که این دو سخن، تناقضی ندارد و به دو نکته اشاره می کند. یک نکته اصلی و دیگر فرعی.

محمدی می نویسد:
« نکته اصلی است که مقصود از عجله در فرمایش اخیر ایشان صرفا عجله زمانی نیست. مسئله اصلی درباره برجام که اخیرا خود را نشان داده این است که متن اصلی ترین بخش برجام برای ایران، یعنی بخش تحریم ها، اساسا از جانب طرف امریکایی نوشته و به تیم ایرانی ارائه شده و آقایان نیز همه زحمتی که کشیده اند تطبیق متن ارائه شده از سوی امریکا با قوانین تحریم بوده ...علت اصلی عمده مشکلاتی است که اکنون بروز کرده است.»

عجله در اینجا به زعم این تحلیل گر سیاسی، یعنی "اعتماد به طراحی دشمن" و کاهلی در اصلاح آن و این است که منجر به فاجعه می شود.

وی در بیان نکته فرعی این سخنان، اظهارات رهبری را ناظر به زمانی می داند که به دلیل متعهد بودن ایران به توافق ژنو، طولانی شدن بیهوده مذاکرات برجام، مطلقا به سود ایران نبود. طولانی شدن مذاکرات در آن مقطع، صرفا به این معنا بود که بخش های کلیدی برنامه هسته ای ایران در تعلیق بماند و همزمان تحریم ها هم برقرار باشد. بنابراین مذاکرات باید زودتر تعیین تکلیف می شد و این لزوما به معنای "توافق" نبود.

با این حال اشتباه تحلیلی باستانی ناظر بر عدم شناخت از زمان سخنان رهبرانقلاب اسلامی است.آیت الله خامنه ای بارها اعلام کرده است که در جزئیات دخالت ندارد و فقط چهارچوب ها و خطوط قرمز را معین می کند. 

جزییاتی که رهبر انقلاب اعلام کرده در آن ها دخالت می کند جنبه ایجابی ندارد بلکه به مواردی محدود می شود که نظرات اختلافی وجود دارد.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران