• کد خبر : 3042

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی بعد از ظهر امروز در نخستین کنفرانس امنیتی تهران که در سالن اجلاس سران برگزار شد اظهار داشت: استبداد داخلی و سلطه‌گری و تجاوز خارجی عوامل بنیادین بحران‌های منطقه‌ای است.

به گزارش "گفتمان" دریابان علی شمخانی که به عنوان سخنران اختتامیه این کنفرانس سخن می‌گفت، با اشاره به ضرورت گسترش مردم سالاری ، مشارکت لایه های مختلف اجتماعی در تعیین سرنوشت و فراهم شدن امکان چرخش و انتقال قدرت در کشورهای منطقه افزود: فقدان استقلال ونفوذ خارجی در برخی کشورهای منطقه موجب شکل گیری بحرانهای ساختگی برای تحقق اهداف قدرتهای فرامنطقه ای شده است.

وی با تاکید بر ساختگی بودن مجموعه بحرانهای منطقه‌ای از رژیم صهیونیستی به عنوان تنها بحران ذاتی منطقه نام برد و افزود: بحران‌های ساختگی موجود تابعی از اهداف و سیاست‌های قدرت‌های فرامنطقه‌ای به منظور سرپوش گذاردن بر بحران اصلی و تخلیه و انحراف ظرفیت‌های مقابله با رژیم صهیونیستی با شکل‌دهی مسابقه تسلیحاتی و خونین کردن مرزهای جهان اسلام است.

شمخانی  افزود: امنیت و منافع مفهومی یکپارچه و در هم تنیده است که تامین آن نیازمند ایفای نقش فعال و مشارکت جویانه از سوی بازیگران  محوری بر اساس قدرت و موقعیتشان است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با ابراز تاسف از فقدان سازوکار موثر منطقه‌ای که بدون تاثیرپذیری از منافع قدرتهای خارجی امکان حل بحران‌های جاری بر اساس معادله برد-برد را داشته باشد اظهار داشت: هیچگونه راهکار نظامی پایداری برای حل بحرانهای منطقه ای وجود نداشته و توهم ایجاد برنده و یا بازنده قطعی در کشمکشهای موجود نباید موجب تفوق رویکرد نظامی بر راهکارهای مبتنی بر گفت‌وگو و مفاهمه شود.

شمخانی تلاش برای ایجاد موازنه منطقه‌ای از طریق ارتقاء همبستگی‌های متقابل در ابعاد سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی را راهکاری در دسترس برای تقرب به موقعیت های کم تنش عنوان کرد و افزود: دکترین امنیتی جمهوری اسلامی ایران بر پایه توان نرم صورت بندی گردیده و در بخش دفاعی با تمرکز بر استراتژی ضربه دوم  به دنبال بازدارندگی متعارف است.

وی افزود: بر این اساس هیچ یک از کشورهای همسایه و منطقه غرب آسیا به غیر از رژیم صهیونیستی در حوزه تهدیدات ایران دسته بندی نمی‌شوند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با یادآوری خطر فرقه‌گرایی و توسعه منازعات قومی و مذهبی که می‌تواند در تلفیق با افراط‌گرایی بسترساز خشونت و ناامنی شود، اظهار داشت: الگوی جمهوری اسلامی ایران که در آن مذاهب، اقوام و ادیان مختلف از حقوق وجایگاه شهروندی برابر برخوردار بوده و در تولید و حفاظت از امنیت و تمامیت ارضی کشور خود را متعهد و مسول می دانند می تواند به عنوان رویه ای موفق در سایر کشورهای منطقه مورد بهره برداری قرار بگیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تروریسم را درد مشترک جهانی که پنجه های خونین خود را در پیکره غرب آسیا فرو برده است عنوان کرد و افزود: استفاده ابزاری از تروریسم برای پیشبرد اهداف سیاسی و منتسب نمودن آن بهو دین حنیف اسلام به منظور توسعه اسلام هراسی و ایجاد تفرقه میان مسلمانان شرایط پیچیده ای را رقم زده که تنها برنده آن رژیم صهیونیستی است.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران