• کد خبر : 311

خبری که اگر در برخی کشورها منتشر می‌شد، پس از انتشار آن بلافاصله موجی از استعفا از فعالیت سیاسی و عذرخواهی را با خود به همراه داشت، اما اکنون در عرصه سیاسی ایران خبری از این دست نیست.

به گزارش "گفتمان" روزنامه آرمان نوشت؛ ورود با رانت و پول به لیست امید؛ این خبر توسط الهه کولایی فعال سیاسی اصلاح‌طلب اعلام شد.

 

جالب آنکه که یکی از تصمیم‌گیران درباره لیست امید در تهران این خبر را اعلام کرده است. چرایی اعلام این خبر با توجه به حضور الهه کولایی درشورای عالی به‌طور یقین به انگیزه و هدف خاصی صورت گرفته است. از جمله لزوم شفاف شدن هزینه‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان در سراسر کشور و عدم استفاده از رانت به علت وابستگی اشخاص به افراد برای قرارگرفتن در لیست‌های گوناگون برای ورود به عرصه سیاست می‌تواند از جمله انگیزه‌های اعلام این خبر باشد.

 

الهه کولایی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح‌طلب اعلام کرده است: «به هر حال افرادی که از امکان مالی و ارتباطات خوبی برخوردارند و چنین امکاناتی برای آنها فراهم است، قطعا نسبت به بقیه افراد شانس بیشتر و بهتری برای حضور در همه لیست‌های انتخاباتی دارند.» وی دربخشی دیگر از سخنان خود اظهار داشت:«همیشه پول و قدرت در حوزه سیاست تاثیرگذار هستند.

 

 برخی کاندیداها از طریق رانت وارد لیست امید شدند و من این مساله را تکذیب نمی‌کنم.» رانت سیاسی به معنی وابستگی نمایندگان لیست امید، حتی بیشتر از «پول» به چشم می‌خورد، زیرا هستند افرادی که به علت وابستگی به مدیران دوران اصلاحات وارد لیست‌های انتخاباتی شدند.

 

این در حالی است که برخی از افراد بودند که استعداد‌های زیادی درمجلس داشتند و به علت عدم سرشناسی سیاسی حتی با وجود سمت‌هایی مانند استاد دانشگاه حقوق و علوم سیاسی در لیست قرار نگرفتند. 

 

در این رابطه نیز الهه کولایی«پول» و «رانت» را یکی از ابزارهای مهم برای ورود به سیاست و حضور در لیست‌های انتخاباتی دانست و گفت: پول و رانت و همچنین تلاش برای استفاده از سازوکارهای موثر در نتایج انتخابات، هیچ‌گاه از عرصه رقابت‌ها خارج نشده و نخواهد شد. ضمن اینکه در توسعه یافته‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورها نیز شاهد تاثیرگذاری چنین عواملی در انتخابات یا ورود کاندیداها به لیست‌ها هستیم.

 

نظرات کاربران