• کد خبر : 420

بی بی سی معتقد است آنچه که نظر بسیاری از ناظران را به خود جلب کرده غیرعادی بودن انتخابات اخیر آمریکا است.

بی بی سی فارسی در بررسی وضعیت دو رقیب انتخاباتی در امریکا نوشت که پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات اخیر آمریکا به معنای پایان اقتدار امپراطوری رسانه‌های اصلی آمریکایی و ظهور یک قدرت جدید، یعنی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی است.

به گزارش "گفتمان" ، بی بی سی نوشت: اگر بر خلاف تمام نظرسنجی‌ها و علیرغم حمایت همه جانبه رسانه‌های اصلی امریکایی از خانم کلینتون، آقای ترامپ در انتخابات به پیروزی برسد، با مطالعات و مقالات عدیده‌ای روبرو خواهید شد که خبر از یک دوران جدید در امریکا بلکه در جهان می‌دهند. دوران پایان اقتدار امپراطوری رسانه‌های اصلی امریکایی و ظهور یک قدرت جدید، یعنی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، در جهت شکل دادن به افکار عمومی.

بی بی سی معتقد است آنچه که نظر بسیاری از ناظران را به خود جلب کرده غیرعادی بودن این انتخابات است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که در یک انتخابات عادی، اگر یک نامزد حرف­هایی را که ترامپ در مورد زنان زده بود بر زبان آورده بود، در این لحظه باید خانم کلینتون با اختلاف ۲۰ درصد از او جلو می بود. اما کارزاری که ترامپ براه انداخته به قدری نامتعارف است که همه معادلات قبلی را به هم ریخته است. از جمله پیش از این قابل تصور نبود که یک نامزد جمهوری‌خواه، نه تنها با دموکرات­ها بلکه با رهبران جمهوری­خواه هم در جریان مبارزات انتخاباتی خود در بیفتد.

به نوشته این شبکه، موضوع جالب توجه دیگر این است که اخیرا در چندین مورد، در نقاط مختلف دنیا، نتایج رفراندوم‌ها و انتخابات با نتایج نظرسنجی‌ها انطباق نداشته است.

بی بی سی اظهار داشت: واقعیت این است که هر دو نامزد، به نحوی که کمتر در انتخابات امریکا سابقه داشته، از دید رأی دهندگان غیر قابل اعتمادند. طبق برخی بررسی‌ها تنها ها ۱۱ درصد رأی دهندگان خانم کلینتون را قابل اعتماد می دانند و ۱۶ درصد ترامپ را. طبق نظرسنجی ای‌بی‌سی و واشنگتن پست، میزان نامحبوب بودن دو نامزد نیز در انتخابات اخیر آمریکا بی سابقه است. ۶۰ درصد رأی دهندگان خانم کلینتون و ۵۸ درصد ترامپ را دوست ندارند.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران