• کد خبر : 421

محورهای اصلی ماجرا: ۱. اغراق در انتساب سعید طوسی به نظام و رهبری؛ ۲. اتهام تجاوز جنسی که تا زمانی که خلاف آن ثابت نشود و حتی ثابت شود، قابلیت موج‌سواری دارد؛ ۳. ایجاد بدبینی نسبت به قرآن، حاکمیت و نهادهای دینی در جمهوری اسلامی؛ ۴. تشکیک در عدالت رهبری در برخورد با جرائم دوستان و نزدیکان

حدود ده روز قبل بود که بخش فارسی تلویزیون صدای آمریکا در برنامه صفحه آخر، سعید طوسی قاری برجسته بین‌المللی کشورمان را به تجاوز جنسی متهم کرد و برای اثبات این مدعا صوت کسانی که ادعا می‌کردند از شاگردان طوسی بوده‌اند و مورد تجاوز قرار گرفته‌اند را در برنامه پخش کرد.

مهدی فلاحتی، مجری این برنامه که خود پرونده سیاهی در خصوص ارتباط نامشروع و تجاوز به یکی از همکاران سابقش در صدای آمریکا دارد، تلاش کرد انتقام آبروی ریخته‌شده خود را از مردم قرآن‌دوست کشورمان و رهبری، با تکرار چندباره عبارت «تجاوز قاری بیت رهبر» یا «قاری محبوب رهبر» برای سعید طوسی بگیرد.

صدای آمریکا که با مستمسک قرار دادن این ادعاها بسیار ذوق‌زده به‌نظر می‌رسید، به نقل از افرادی که خود را قربانیان تجاوز طوسی معرفی کردند، مدعی شد این پرونده از سال‌ها قبل در جریان بوده و به‌خاطر اعمال نفوذهای انجام شده مختومه شده است. به ادعای صدای آمریکا هرچند دادیار دادسرای عمومی و انقلاب تهران برای سعید طوسی تقاضای مجازات کرده بود، اما بعد از انتقاد نماینده رهبر، پرونده از دادستانی به دفتر رئیس قوه قضائیه ارسال شد.

رقابت بی‌بی‌سی فارسی با همتای آمریکایی

در این میان بی‌بی‌سی فارسی هم سعی کرده از رقیب خود عقب نماند. طوسی را با عبارات "معلم قرآن" و کسی که "قرآن تدریس می‌کند" معرفی کرده و سپس از اتهام جنسی او سخن می‌گوید: "سعید طوسی، که به تدریس قرآن نیز می پردازد، به سوءاستفاده جنسی از نوجوانان تحت آموزش خود متهم شده."

همچنین از او به عنوان کسی یاد می‌کند که در تعداد زیادی از «مراسم حکومتی» "از جمله، در برخی از مناسبت‌های قرآنی تشکیل شده در حضور رهبر ایران و نیز در مراسم افتتاحیه مجلس دهم به قرائت قرآن پرداخته است."

در مطلب دیگری او را "معلم و قاری برگزیده قرآن، در دستگاه های حکومتی ایران" و "عضو شورای عالی قرآن و قاری و مؤذن مصوب صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران" معرفی می‌کند و می‌نویسد "او بارها در مراسم بیت رهبر ایران در حضور آیت الله علی خامنه‌ای قرآن خوانده و با او دیدار کرده است."
 

عکس از صفحه سایت بی‌بی‌سی فارسی
عکس از صفحه سایت بی‌بی‌سی فارسی


بی‌بی‌سی همچنین ادعای صدای آمریکا را بازگو کرده و می‌نویسد: "صدای آمریکا گفته است پیگیری قضایی این موارد به دلیل اعمال فشار وابستگان دفتر رهبر ایران بی نتیجه مانده است." 

بی‌بی‌سی با اشاره به یاددداشت محمدرضا حشمتی، معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد که انتشار این ادعاها را مصداق "اشاعه فحشا" دانسته بود، نوشته که او(حشمتی) "«در عین حال» از رئیس قوه قضاییه خواست رسیدگی به پرونده سعید طوسی را در اولویت قرار دهد" و همچنین از شاکیان تقاضای صبوری و متانت در احقاق حق کرده است؛ اظهارنظری که به نظر می‌رسد حق را به شاکیان می‌دهد؛ اما ادامه آن را که گفته "از مردم شریف انتظار می‌رود در این گونه حوادث ضمن خودداری از انتشار، اجازه ندهند نسبت به مقدسات بویژه قرآن کریم و خادمان قرآن سوء برداشتی پیش آید." نقل نمی‌کند.

آخرین خبر در این خصوص، سخنان روز یکشنبه سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری هفتگی با رسانه‌ها است. غلامحسین محسنی اژه‌ای با اشاره به دو اتهامی که متوجه سعید طوسی است، درباره این پرونده خاطر نشان کرده: "به لحاظ پیگیری یکی از شکات در مسئله خلاف عفت عمومی قرار منع تعقیب صادر شده است. این قرار هم بعد از اعتراضی که رد شده، تثبیت شده است. ادعای دیگری شده که در اینجا تشویق به فساد شده است." 
 


بی‌بی‌سی با استفاده از همین بخش آخر یعنی عبارت 'تشویق به فساد' تیتر ‌زده و نوشته: "برای یکی از دو اتهام مطرح شده علیه سعید طوسی، قاری معروف قرآن، قرار منع تعقیب صادر شده؛ اما دادگاه دستور داده رسیدگی به اتهام 'تشویق به فساد' ادامه یابد"؛ بدون اشاره به ادامه صحبت اژه‌ای که گوشزد کرده: "در مورد این مسئله هم قرار منع تعقیب شده؛ ولی در این مورد دادگاه بعد از اعتراض با قرائن و شواهد نه دلیل قطعی گفته که رسیدگی را ادامه دهید." 

معاون اول قوه قضائیه همچنین گفته: "یک بار پرونده را علاوه بر دادسرا به قاضی خبره که معمولا در این پرونده‌ها کار کرده به عنوان مشورت داده‌اند که اگر اهمالی صورت بگیرد، بگوید. گفته این مسئله به هیچ وجه ثابت نیست."

اما رقابت بی‌بی‌سی با همتای آمریکایی خود به همین جا ختم نمی‌شود. تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی هم برای عرض اندام در این معرکه، گفت‌وگویی تلفنی را که ادعا می‌کند شبکه با دو تن از قربانیان صورت داده، منتشر کرده است. در این گفت‌وگو یکی از این قربانیان، ادعا می‌کند در یکی از روزهای تابستان ۵ سال قبل زمانی که ۱۳ سال سن داشته برای شرکت در کلاس قرآن سعید طوسی، سوار اتومبیل او شده؛ اما او در حالی که سر صحبت در باب بلوغ ومسائلی از این دست را باز ‌کرده، به بهانه گرمای هوا او را به حمام عمومی برده و مورد تعرض قرار داده است.

از مجموع آنچه در این رسانه‌ها بیان شد، چند نکته حائز اهمیت است:
۱. اغراق در انتساب سعید طوسی به نظام و رهبری؛
۲. اتهام تجاوز جنسی که تا زمانی که خلاف آن ثابت نشود و حتی ثابت شود، قابلیت موج‌سواری دارد؛
۳. ایجاد بدبینی نسبت به قرآن، حاکمیت و نهادهای دینی در جمهوری اسلامی؛
۴. تشکیک در عدالت رهبری در برخورد با جرائم دوستان و نزدیکان

 

خبر فارسی

نظرات کاربران