• کد خبر : 4412

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اخیراً یکی از نشریات دانشجویی به کسانی که مرگ بر آمریکا می‌گویند اهانت کرده است می‌شود جنبش دانشجویی محبوب آقای جلائی‌پور و اتفاقا معاونت فرهنگی وزارت علوم هم هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد.

به گزارش "گفتمان"

برنامه تلویزیونی زاویه با موضوع «مطالبات جنبش دانشجویی» با حضور سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزیر علوم، داود گودرزی رئیس سازمان بسیج دانشجویی، محمدصادق کوشکی و حمیدرضا جلائی‌پور از اعضای هیات علمی دانشگاه از شبکه چهار سیما روی آنتن رفت.

محمدصادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در این برنامه گفت: جنبش دانشجویی حرکتی مستقل است یعنی از درون دانشگاه می جوشد و شاخه دانشجویی احزاب و بازیچه جریانات سیاسی نیست. جنبش دانشجویی باید در مسیر اعتقادات و باورهای جامعه و منافع ملی کشور حرکت کند و بعد اینکه با مردم در ارتباط باشد و همه ایران را ببیند و در آخر هم جنبش دانشجویی باید آرمانگرا باشد ولی ما با این خصوصیات جنبش دانشجویی نداشتیم، یعنی اجازه داده نشده که داشته باشیم.

وی در ادامه گفت: در مورد اینکه چه کسانی اجازه ندادند جنبش دانشجویی با این خوصییات داشته باشیم باید بگویم به طور مثال وزیر ارشاد به دانشجویانی که منتقد دولت هستند می گوید گروهک منافقین هستند، مواردی از این دست هستند که اجازه نمی دهند جنبش دانشجویی با خصوصیاتی که گفته شد شکل بگیرد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: دانشجو در حضور رئیس جمهور دولت را نقد می‌کند ولی وزیر ارشاد نقش سانسورچی را بازی می‌کند. جریانات سیاسی که دوست داشتند دانشجو پیاده نظام باشد و هر جا که خواستند این جریان به خیابان بریزد و سطل زباله آتش بزنند نمی گذارند جنبش دانشجویی شکل نمی‌گیرد.

کوشکی ادامه داد: البته دانشجو نباید از اینها اجازه بگیرد به همین دلیل هم ما رویش هایی داشتیم ولی با این حال سعی می کنند در مقابل این رویش ها بایستند.

وی گفت: متاسفانه یک عده از دانشجویانی که مرزهای قانون را پشت‌سر می‌گذارند و منافع ملی را نادیده می‌گیرند برای برخی‌ها قهرمان می‌شوند ولی دانشجویی که رئیس جمهور را نقد می‌کند باید توسط وزیر ارشاد با منافقین قیاس شوند.

این استاد دانشگاه گفت: آن کسانی که بی‌بی‌سی برایشان کف می‌زند و بعد می روند پناهنده می‌شوند جنبش دانشجویی نیست.

وی در ادامه با اشاره به لغو سخنرانی برخی از منتقدان دولت در دانشگاه ها اظهار داشت: دوست دارم معاون فرهنگی وزیر علوم آماری بدهد از اینکه چه مقدار از برنامه های تشکل های دانشجویی منتقد مجوز نگرفته‌‌اند، و یا اینکه بعد از مجوز لغو شده اند.

کوشکی گفت: من به عنوان یک معلم مدافع هیچ دولتی نیستم ولی ما برخی‌ها را داریم که در شأن معلمی مدافع دولت‌ آمریکا هستند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: مسئولان وزارت علوم باید بگویند آیا با برنامه های تشکل های دانشجویی که در نقد و توصیف دولت بوده همان برخوردی شده که با تشکل‌های سوگلی شده است؟

وی در واکنش به اظهارات معاون فرهنگی وزیر علوم گفت: متأسفانه ویژگی غالب در دولت روحانی از بالا دیدن مسائل است.

کوشکی اظهار داشت: متاسفانه آقای جلائی‌پور کسانی را جنبش دانشجویی می‌داند که روحانی را سرکار آوردند یا از کسانی حمایت می‌کند که به پیامبر توهین کرده‌اند. این مصداق سو استفاده از جنبش دانشجویی است.

وی ادامه داد: ما دانشجویانی را داریم که با تشخیص منافع ملی در مقابل وزارت نفت جمع می شوند و قراردادهای نفتی را نقد علمی می کنند یا اینکه دانشجویانی را داریم که بیش از 20 سال است در روستاهای دورافتاده فعالیت‌های جهادی می‌کنند ولی امثال آقای جلائی پور و دوستانش این ها را مصداق جنبش دانشجویی نمی داند ولی جالب است کسانی را که خارج از ضوابط قانونی عمل می کنند  را جنبش دانشجویی می دانند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اخیراً یکی از نشریات دانشجویی به کسانی که مرگ بر آمریکا می‌گویند اهانت کرده است می‌شود جنبش دانشجویی محبوب آقای جلائی‌پور و اتفاقا معاونت فرهنگی وزارت علوم هم هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد.

کوشکی گفت: برای برخی ها دانشجویی که منافع و مصالح جهان اسلام را می‌بیند و برای شکستن حصار غزه از اینحا به غزه می‌رود جنبش دانشجویی نیست.

وی ادانمه داد: الان دانشجویی که از نظر اهالی قدرت جنبش دانشجویی می شود که آنها را به قدرت برساند و بعد هم که فردی مانند حجاریان می گوید جنبش دانشجویی حرف مفت است.

این استاد دانشگاه افزود: چرا یک تشکل دانشجویی را به دلیل نقد دولت به کمیته انضباطی می برند ولی وقتی یک تشکل دانشجویی نظام را با حکومت متوکل عباسی یکی می‌کند را به کمیته انضباطی فرا نمی‌خوانند.

وی گفت: رئیس جمهور برای لغو سخنرانی علی مطهری احساس شرم می‌کند و کم مانده بود عزای عمومی اعلام کند پس چرا برای لغو سخنرانی افراد منتقد دولت احساس شرم نکرد.

کوشکی تاکید کرد: امثال آقای جلائی‌پور فقط جنبشی را جنبش دانشجویی می‌داند که راه رسیدن به قدرت آنها را تسهیل کند ولی برای اینها وقتی دانشجویان به دفاع از کارتن‌ خواب‌ها جلوی شهرداری می‌نشینند و شهرداری برای این نهضت به وجود آمده گرمخانه راه می‌اندازد جنبش دانشجویی نیست.

 

منبع خبر:

نظرات کاربران