• کد خبر : 523

قطعا جمهوری اسلامی ایران خواستار تنش در روابط عراق و ترکیه نیست . دوکشور عراق وترکیه از کشورهای مهم وتاثیر گذار منطقه هستند که هر یک از آنها به نوعی با تروریسم مواجه هستند لذا باید مراقب سناریو پردازیهای قدرتهای فرامنطقه ای باشند

روزنامه المانیتور در تحلیلی به تنش های اخیر میان ترکیه و عراق و صحبت های اردوغان رئیس جمهور ترکیه علیه دولت بغداد پرداخته و احتمال میانجی گیری و وساطت ایران میان این دو کشور همسایه برای جلوگیری از از بروز درگیری های نظامی را مورد بررسی قرار داده است.

در همین رابطه یک دیپلمات عالی رتبه ایرانی که نامش فاش نشده به المانیتور گفته است: “ترکیه نتوانسته به اهداف خود در حلب سوریه دست یابد و لذا اکنون به دنبال تحقق همین اهداف در موصل و عراق است. اما طبیعتا آنکارا به نتایج بهتری در عراق نخواهد رسید.

این روزنامه همچنین به صحبت های اخیر ولایتی مشاور رهبری در خصوص آمادگی ایران برای میانجی گری میان ترکیه و عراق جهت جلوگیری از وقوع جنگ اشاره کرده و به نقل از یک منبع بلندپایه دیگر در وزارت خارجه ایران نوشته است: “ایران قطعاً علاقه مند به چنین قضیه ای (وساطت جهت جلوگیری از درگیری) است و تاکنون چند بار در این زمینه تلاش کرده است. اما طرف ترک علاقه ای به این مسأله ندارد و معتقد است که می تواند قضایای موصل و عراق را از طریق نیروی نظامی حل کند. اما نه تنها جمهوری اسلامی اعتقادی به راه حل نظامی ندارد بلکه واقعیت های منطقه نیز نشان می دهد که رویکرد مورد نظر ترکیه واقع گرایانه نیست.”

المانیتور در پایان صحبت های نصراله  تاجیک دیپلمات سابق ایرانی در این خصوص را نقل می کند.

تاجیک پیش بینی می کند که ترک ها در نهایت مصلحت گرایی را ترجیح خواهند. این دیپلمات که سفیر سابق ایران در اردن است به المانیتور گفته است: “ایران و ترکیه دارای اهداف و رویکردهای متفاوتی در رابطه با موصل هستند. ترکیه ادعاهای تاریخی درباره موصل دارد که وضعیت را پیچیده تر کرده. اما به نفع ایران است که دولت عراق جنگ موصل را برنده شود و یکی از پایگاه های اصلی داعش را نابود کند. ترکیه از یک الگوی تخریب شونده تبعیت می کند اما در نهایت باید نظم و نظام جدید را بپذیرد. گرچه آنکارا سعی می کند که سهم بزرگ تری را برای خوش در این نظام جدید اختصاص دهد.”

ملاحظات "گفتمان" : قطعا جمهوری اسلامی ایران خواستار تنش در روابط عراق و ترکیه نیست . دوکشور عراق وترکیه از کشورهای مهم وتاثیر گذار منطقه هستند که هر یک از آنها به نوعی با تروریسم مواجه هستند لذا باید مراقب سناریو پردازیهای قدرتهای فرامنطقه ای باشند . اظهار نظر دیپلماتها در جایگاه غیر رسمی ؛ ترسیم دیدگاههای ایشان میباشد ونه سیاست اعلامی و اجرائی جمهوری اسلامی ایران .

در روزهای اخیر درگیری لفظی میان برخی از مقامات ترکیه وعراق به مصلحت هیچ یک از کشورها نیست چرا که احتمال توسعه این لفاظی ها به درگیریهای فیزیکی ونظامی هم وجود دارد که خواست کشورهائی است که بیش از ۵سال است بحران امنیتی را درعراق و سوریه بوجود آوردند . رعایت حسن همجواری اصل غیر قابل تغییر درمیان کشورهای منطقه است .

 توجه وتاکید بر تقسیمات جغرافیائی که قریب به دو قرن ازآن گذشته راهگشا نخواهد بود . اگر واقعا تقسیمات جغرافیائی مهم است که البته مهم هم میباشد ؛ ابتدا باید به توسعه طلبی واشغالگر ی  اسرائیل که سرزمینهای مسلمانان را اشغال نموده است پرداخت و سپس به موضوعات میان کشورهای اسلامی منطقه .

 

خبر فارسی

نظرات کاربران