• کد خبر : 573

وبسایت "اورآسیا ریویو" رویکرد نامزد دموکرات انتخابات آمریکا را در قبال توافق هسته ای ایران مورد بررسی قرار داد.

به گزارش "گفتمان" وبسایت اورآسیا ریویو در مطلبی نوشت: "هیلاری کلینتون،" نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سپتامبر 2015 (شهریور 94) در مؤسسه بروکینگز در واشینگتن دی سی رویکرد خود را در مورد اجرای توافق هسته ای ایران "بی اعتمادی و شفاف سازی" عنوان کرد. از آن زمان تاکنون، توافق هسته ای ایران که 14 ژوئیه 2015 (23 تیر 94) بین ایران و قدرتهای جهانی به امضا رسید، به موضوعی بحث برانگیز تبدیل شده است. انتقال 400 میلیون دلار پول نقد آمریکا به ایران که با آزادی 4 شهروند آمریکایی همزمان شد، انتقاد جمهوری خواهانِ دولت باراک اوباما را به دنبال داشت. بنابراین، توافق هسته ای ایران یکی از موضوعات مهم رئیس جمهور بعدی آمریکا خواهد بود.
 
"هیلاری کلینتون" در انتخاب کلمات برای اشاره به ایران موضعی انعطاف ناپذیر و سخت دارد و مدعی شده این کشور یک "رژیم متخاصم" است. کلینتون استراتژی خود در قبال ایران را بر اساس 3 سناریوی احتمالی تنظیم کرده است: نخست، ایران اصول توافق را نقض کند. دوم، ایران آنقدر این توافق را ادامه دهد که باعث ایجاد اختلافات منطقه ای و جهانی برای آمریکا شود و در واقع این کشور بتواند غنی سازی خود را انجام دهد. سوم، ایران بخواهد خود را در منطقه قدرتمند کند. به نظر می رسد هر سه سناریو بر اساس این فرضیه بنا شده است که ایران قصد دارد توافق هسته ای را نقض کند.
 
اما برخلاف همه این ادعاها، ایران به تازگی موضوع پایبند نبودن آمریکا به توافق هسته ای را مطرح کرده است. در ماه ژوئیه (حدود 4 ماه پیش) ایران موضوع پایبند نبودن آمریکا به لغو تحریم ها علیه تهران را در شورای امنیت سازمان ملل عنوان کرد. 
 
"هیلاری کلینتون،" نماینده حزبی است که بیشترین نقش را در توافق هسته ای ایران داشته و درواقع همیشه خواهان جلوگیری از هسته ای شدن ایران بوده است. با وجود امضای توافق هسته ای، آمریکا همچنان لغو برخی از تحریم های تهران را به تأخیر انداخته و حتی لغو تحریم های مهم مربوط به سلاح های متعارف و موشک ها را به 8 سال آینده موکول کرده است. اما لغو برخی از این تحریم ها احتمالا به پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بستگی دارد.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران