• کد خبر : 5910

سخنگوی دولت در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه گفت: گزارش ناقصی درباره منابع و مصارف درآمدهای حاصل از هدفمندی ارائه می‌شود که گاهی شبهه ایجاد می‌کند.

به گزارش "گفتمان"

محمدباقر نوبخت در نشست علنی نوبت صبح امروز مجلس در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه در خصوص موضوع هدفمندی گفت:‌‌ یکی از تصمیمات مهم مجلس در برنامه ششم تعیین تکلیف اجرای قانون هدفمندی است. 

سخنگوی دولت ادامه داد: گزارش ناقصی درباره منابع و مصارف درآمدهای حاصل از هدفمندی ارائه می‌شود که گاهی شبهه ایجاد می‌کند، البته قصد القای شبهه نیست بلکه اطلاعات در این موضوع ناقص است. 

نوبخت افزود: در قانون هدفمندی یارانه‌ها این موضوع مطرح شده که قیمت حامل‌های انرژی و آب افزایش یابد و به میزان درآمد حاصل بعد از کسورات، لازم طبق ماده ۷۷ منابع حاصل بین خانوار‌ها به صورت نقدی توزیع و همچنین بخش‌هایی از آن شامل ۳۰ درصد به تولید، ۲۰ درصد به خزانه عمومی اختصاص یابد. 

وی ادامه داد: براساس گزارش رسمی روزانه حدود ۶۸ میلیون و سیصدهزار به فروش برسد که درآمد حاصل می‌شود، ۲۴ هزار میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان و درآمد حاصل از فروش بنزین سوپر ۱۸۰۰ میلیارد تومان و مجموعا ۳۶ هزار و ۸۰۰ میلیون تومان درآمد به دست می‌آید. 

نوبخت افزود: درآمد حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی ۱۳ هزار و ۸۰۰ میلیون تومان می‌شود و جمعا از محل فروش فرآورده‌های نفتی ۵۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است. آنچه که شبهه ایجاد کرده براین اساس است که حدود ۷۷ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان از مردم از بابت افزایش قیمت‌ها پول گرفته می‌شود؛ اما ۳۵ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به خانوار‌ها پرداخت می‌شود و ۷ هزارمیلیاردتومان نیز به عنوان مالیات برارزش افزوده پرداخت می‌شود، پس بقیه منابع کجا است. 

سخنگوی دولت افزود: باید توجه داشت که مجلس شورای اسلامی مصوب کرد که ۵ درصد از محل افزایش قیمت بنزین برای ترمیم لوله گذاری‌های شرکت نفت هزینه شود، همچنین در قانون بودجه مصوب شد؛ یک هزار میلیارد تومان قیر رایگان برای راه‌های روستایی در اختیار وزارت راه قرار بگیرد و همچنین ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به صندوق توسعه ملی اختصاص یابد و ۱۴. ۵ درصد به شرکت نفت اختصاص داده شود. 

وی ادامه داد: در ماده ۱۲ قانون بودجه مصوب شده تا برای ذخیره انرژی با استفاده از نوآوری‌های جدید ۷ هزار میلیارد تومان اختصاص یابد. 

سخنگوی دولت افزود: به دلیل اینکه مجلس تکالیفی را برای مصارف منابع حاصل از هدفمندی مشخص کرده نباید القای شبهه در جامعه بشود و باید توجه داشت مصارف بقیه هزینه‌ها طبق اسناد مشخص است.

 

منبع خبر:

خبر فارسی

نظرات کاربران