• کد خبر : 5920

رییس کمیته هسته ای مجلس از تداوم تولید آب سنگین ایران به واسطه برجام خبر داد و گفت: انبار کردن مازاد آب سنگین در کشور دیگر ناقض حاکمیت بر آن نیست.

به گزارش "گفتمان"

مجتبی ذوالنوری با اشاره به فروش 70 تن آب سنگین در مدت 7 ماه از سوی سازمان انرژی اتمی کشور اظهار داشت: جمهوری اسلامی در تولید آب سنگین که مصارف متعددی دارد توانمند است؛ بعد از برجام این روند نه تضعیف شده نه متوقف.
نماینده مردم قم در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه ایران توانمندی خود را از دست نداده است، ادامه داد: به قوت کار خود را انجام می دهیم و توافق هسته ای نه تنها تاثیر منفی بر تولید آب سنگین نداشته است بلکه فضای مناسبی نیز فراهم کرده تا بتوانیم در عرصه جهانی ورود کنیم.
ذوالنوری اضافه کرد: تولید آب سنگین در کشور بیش از نیاز مصارف داخلی است؛ به این جهت ایران قادر است مازاد تولید خود را در بازار جهانی عرضه کند.
وی خاطرنشان کرد: با این فضا که بر اساس برجام ایجاد شده است، ظرفیت ذخیره سازی برای ایران تعریف شده و مازاد آن را به بازار جهانی عرضه می کنیم. بنابراین ما توانستیم به جمع فروشندگان محصولات هسته ای در جهان بپیوندیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی تاکید کرد: البته برای مازاد تولید نیز باید فکری می کردیم؛ بنابراین کشور سومی جهت انبار کردن آب سنگین مازاد ایران انتخاب شد و ما از آن کشور می توانیم فروش و صادرات آب سنگین را دنبال کنیم.
به گزارش ایرنا از خبرگزاری خانه ملت، ذوالنوری اظهار داشت: انبار کردن مازاد آب سنگین در کشور ثالث به این معنا نیست که اختیاری نسبت به محصول خود نداریم بلکه حاکمیت آن از جمله میزان فروش و قیمت گذاری همچنان بر عهده ایران است و تنها آن کشور محل انبار ما محسوب می شود.

 

منبع خبر:

نظرات کاربران