• کد خبر : 6316

دستیار ویژه رئیس مجلس گفت: نگرانی های جدی همچنان برای برقراری ثبات و آرامش در سوریه وجود دارد، تضمین لازم باید از اراده جهانی و بازیگران جهانی و کنش گران اصلی در این موضوع گرفته شود.

به گزارش "گفتمان"

حسین امیرعبداللهیان شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران درباره سفر وزیر امورخارجه سوریه به ایران گفت: قطعنامه ای که در حمایت از آتش بس در سوریه صادر شد یک اقدام موثر در راستای تکمیل روند سیاسی و کمک به مبارزه با تروریسم در سوریه به شمار می رود.

وی با بیان اینکه نفس این حرکت قابل تمجید است، تصریح کرد: نقش روسیه و همراهی ترکیه دراین مسئله بسیار مهم و به مقدار زیادی می تواند تعیین کننده باشد اما اولا اگر اراده جدی بین المللی در ورای این مسئله وجود نداشته باشد، می شود از عدم تضمین صحبت کرد. ثانیا آمریکایی ها علی رغم اینکه قطعنامه را وتو نکردند هنوز نقش شان در بازی با کارت تروریسم نقش دوگانه و پاردوکسیال است، لذا یکی از عوامل عدم تضمین رفتار آمریکا است که همواره نشان داده اند که بدعهدی می کنند و رفتار حساب شده و سنجیده ای را هیچگاه در مبارزه با تروریسم اتخاذ نکرده اند که در راستای مصالح منطقه باشد و عمدتا منافع خود را در نظر می گیرند.

وی افزود:‌ در عین حال باید به این مجموعه نگرانی ها رفتار غیرسازنده عربستان و برخی از دوستان این کشور در منطقه را اضافه کرد، لذا به نظر می آید که ضمن اینکه اقدامی خوب و شروع خوبی است، اما برای تضمین بیشتر برای اجرای این قطعنامه، نیازمند اقدامات زیاد بعدی هستیم.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل همچنین درباره نشست قزاقستان نیز اظهار داشت:‌ طبیعی است این نشست یک سری مقدماتی را داشته است و مقدمه اول آن پیروزی بر تروریستها در حلب است که خود یک گام مهمی به شمار می رود و از این منظر باید به مردم و دولت سوریه تبریک گفت.

وی ادامه داد: مقدمه دوم این مسئله آتش بس است که قطعنامه سازمان ملل هم از آن حمایت کرده و این موارد بستری را فراهم کرده است که بتوان نشستی را در قزاقستان برگزار کرد و گام های جدی تری را برای تحقق راهکار سیاسی در سوریه دنبال کرد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: شخصا فکر می کنم این گام ها، گام های امید بخشی است اما نگرانی های جدی همچنان برای برقراری ثبات و آرامش در سوریه وجود دارد که تضمین لازم باید از اراده جهانی و بازیگران جهانی و کنش گران اصلی در این موضوع گرفته شود.

وی همچنین درباره اوضاع آینده یمن پس از شکست تروریست ها در منطقه گفت: تحولات سوریه قطعا اثر مثبتی بر اوضاع یمن خواهد داشت اما نکته مهم این است که تجاوز سعودی ها به یمن باعث شد که تروریست بویژه در جنوب یمن به صورت فزاینده ای افزایش پیدا کند و نکته مهم وقابل توجه این است که هرگونه موفقیت در راه حل سیاسی در سوریه در دو موضوع مبارزه با تروریسم و تقویت روند سیاسی می تواند به عنوان یک الگو مورد توجه کنشگران منطقه ای و بین المللی برای تمرکز بر راه حل سیاسی در یمن قرار گیرد.

 

منبع خبر:

خبر فارسی

نظرات کاربران