• کد خبر : 6406

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر آئین‌نامه‌ای یک نماینده درباره لزوم پایبندی به سوگند هیأت رئیسه، گفت: من علاقه‌ای ندارم که به خاطر دیگران به جهنم بروم.

به گزارش "گفتمان"

 در جلسه علنی نوبت عصر امروز مجلس و در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه، جهانبخش محبی‌نیا نماینده مردم شاهین‌دژ، میاندوآب و تکاب با ارائه تذکر آئین‌نامه‌ای از ارجاع بی‌رویه مواد لایحه برنامه ششم به کمیسیون تلفیق با نظر رئیس مجلس انتقاد کرد و خواستار پایبندی هیأت رئیسه به سوگند خود برای عمل به آئین‌نامه داخلی مجلس شد.

پس از تذکر این نماینده علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به وی اظهارداشت:من علاقه ای ندارم به خاطر دیگران به جهنم بروم، ما اینجا قسم خورده ایم که به آئین نامه داخلی مجلس پایبند باشیم، ممکن است برداشت ها از آئین نامه متفاوت باشد.

وی افزود: مثلا در رابطه با ماده ۱۵۷ آئین نامه، اگر ابهامی باشد، رئیس جلسه می تواند آن را به کمیسیون گزارش دهنده ارجاع دهد.

رئیس مجلس افزود: در ماده ۱۵۶ نیز برداشت من با شما متفاوت است. ما در بررسی برنامه های توسعه، یک مشکل داریم که بخش مربوط به آن را در آئین نامه اصلاح نکرده ایم و حالا فقط این نص را داریم.

لاریجانی گفت: ما قسم خورده ایم که به آئین نامه عمل کنیم، بنابراین ما فقط با ماده ۱۸۴ نمی توانیم لایحه برنامه را در مجلس بررسی و تصویب کنیم، بلکه باید با کل آئین نامه داخلی مجلس و مقررات آن این لایحه را بررسی کنیم.

وی با بیان اینکه حکم ماده ۱۵۶ آئین نامه داخلی مجلس فقط مربوط به موارد ابهام نیست، اظهارداشت: بر اساس این ماده اشکالات موجود در طرح ها و لوایح نیز می تواند باعث ارجاع آنها به کمیسیون گزارش دهنده باشد؛ من قبول دارم که نباید خیلی از این ماده استفاده کنیم، ولی اگر بد انعکاس یابد، به حقوق مردم تعرض می شود، لذا باید تلاش کنیم تا قانون منقحی تصویب شود.

رئیس مجلس تصریح کرد: این مطلب هم برای این است که منطق ما را بدانید که خارج از دین نشده ایم و شهادتین را هم گفته ایم.

 

منبع خبر:

خبر فارسی

نظرات کاربران