• کد خبر : 6423

معاون رئیس جمهور عراق اظهارات مطرح شده درباره تجزیه موصل را غیرقابل پذیرش خواند و تصریح کرد: اجازه تجزیه موصل را نمی‌دهیم.

به گزارش "گفتمان"

نوری المالکی معاون رئیس جمهور عراق و دبیرکل حزب اسلامی الدعوه عصر امروز (دوشنبه) در نشستی خبری در هتل آزادی به تشریح آخرین تحولات عراق پرداخت.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه آزادی موصل ایجاب می‌کند شرایط سیاسی جدید در عراق به وجود بیاید و برنامه سیاسی شما در ارتباط با شرایط سیاسی جدید چیست؟ اظهار داشت: ما نیاز به یکسری پیش زمینه‌ها داریم که بعد از آزادی موصل در این خصوص تعریف شود. این ساختار می‌تواند در آینده سیاسی عراق تاثیرگذار باشد.

المالکی ادامه داد: این اصول در مورد شیعیان، اهل سنت و کردها می‌تواند متبلور شود. می‌توانیم از آنچه در تحولات منطقه در آینده سیاسی موصل بهره بگیریم.

این مقام عراقی اضافه کرد: بدون تردید نگرانی‌هایی بعد از آزادسازی موصل وجود خواهد داشت که برخی از این نگرانی‌ها می‌تواند در آینده سیاسی عراق تاثیرگذار باشد.

وی به برخی از دولت‌های منطقه که به عراق چشم طمع دارند، اشاره کرد.

نوری المالکی ادامه داد: ما الان با برخی از فراکسیون‌ها برای بازسازی وحدت در عراق در حال گفت‌وگو هستیم.

وی با اشاره به اظهاراتی که درباره تجزیه موصل مطرح می‌شود،‌تصریح کرد: این اظهارات قابل پذیرش نیست و اجازه تجزیه موصل را نمی‌دهیم و طرحی در این خصوص وجود دارد که نمی‌پذیریم.

معاون رئیس جمهور عراق اضافه کرد: در سطح سیاسی برگزاری انتخابات و تشکیل ائتلافی براساس حفظ یکپارچگی عراق مدنظر ما است.

* همواره از بشار اسد حمایت کرده‌ایم

به گزارش فارس، نوری المالکی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه داعش تهدید مشترک بین عراق و سوریه است و آیا هماهنگی برای مبارزه با داعش بین عراق و سوریه وجود دارد؟ گفت: بغداد و دمشق در طول تاریخ پیوندهای تاریخی داشته‌اند. از سال 2005 تا 2009 زمانی که عراق به ثبات رسید، این وضعیت بر سوریه نیز تاثیر گذاشت.

وی ادامه داد: سوریه و عراق باید براساس منافع ملی مشترک توافقاتی را انجام دهند، زمانیکه این هماهنگی وجود نداشت وضعیت سوریه بر عراق و وضعیت عراق بر سوریه تاثیر گذاشت و این درسی برای دو طرف بود. براساس تعامل دمشق و بغداد، ما همواره مواضعمان مبارزه با تروریسم بوده و از بشار اسد حمایت کرده‌ایم.

این مقام عراقی با بیان اینکه آغاز جریان تروریسم نتیجه عدم هماهنگی دو کشور بود، اظهار داشت: با هماهنگی دو طرف مبارزه بهتری با تروریسم صورت گرفت و الان در سطحی از هماهنگی برای جلوگیری از نفوذ تروریسم در دو کشور هستیم.
وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص خودداری مراجع عظام از پذیرفتن هیات ائتلاف ملی عراق گفت: من سخنگوی آنها نیستم و ائتلاف ملی یک نهاد سیاسی است.

*تلاش‌های ایران را فراموش نمی‌کنیم

به گزارش فارس، دبیرکل حزب اسلامی الدعوه عراق در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص اینکه آیا سفر شما در چنین شرایط حساسی به ایران ارتباطی به میانجیگری بین ائتلاف آمریکا در عراق و مستشاران ایرانی دارد؟ عنوان کرد: این موضوعات ارتباطی به حضور من در تهران ندارد و ما تلاش‌های ایران را فراموش نمی‌کنیم.
وی افزود: خطر تروریسم فراتر از چیزی است که ما تصور می‌کنیم و تمام دولت‌های منطقه و جهان را که تروریسم را مدیریت می‌کنند در بر می‌گیرد.
نوری المالکی با بیان اینکه خیلی از کشورها منتظرند که ببینند اقدامات گروه‌های تروریستی در منطقه به مرحله برداشت برسد، اظهار داشت: کسانی که به ما قول حمایت داده بودند هم حمایت خود را متوقف کردند و به صراحت می‌گویم تنها ایران به ما کمک کرد.

معاون رئیس جمهور عراق با بیان اینکه ما در برابر داعش نقص جدی در خصوص سلاح داشتیم، اظهار داشت: تنها کشوری که سلاح‌های ما را تجهیز کرد، ایران بود. درست است که ما این سلاح‌ها را خریداری کردیم، اما از کشورهای دیگر هم خرید داشتیم که در اختیار ما قرار نگرفت.

نوری المالکی ادامه داد: زمانیکه امروز پول سلاح را پرداخت می‌کردیم فردا تحویل می‌گرفتیم، اما با خیلی از کشورها قرارداد داشتیم و ماه‌ها بود که پول پرداخت کرده بودیم اما سلاح به ما داده نشد.

وی افزود: ایران تنها روی کاغذ به قراردادهای خود عمل نکرد.
نوری المالکی با بیان اینکه درهای کشور ما برای همکاری با هر کشوری باز است، یادآور شد: سفر من به ایران با هدف هماهنگی و تحلیل تحولات منطقه انجام شده است.
این مقام عراقی با بیان اینکه هر کشوری که تمامیت ارضی عراق را به رسمیت بشناسد درخواست مذاکره‌اش را می‌پذیریم، افزود: کسی که به تمامیت ارضی عراق احترام بگذارد دوست ماست و در سیاست‌های خود ادامه روابط با این کشورها را در دستورکار قرار می‌دهیم.

*با قدرت در انتخابات شرکت می‌کنم

وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص عدم کاندیدا شدن برای انتخابات و اینکه در دیدار با مقام معظم رهبری که رسانه‌ای نشد چه گذشت؟ گفت: این دیدار در راستای تقویت مناسبات و روابط دوجانبه بود و در این ملاقات گزارشی از شرایط کنونی را ارائه کردم.
نوری مالکی عنوان کرد: با قدرت در انتخابات شرکت خواهم کرد و هر گامی که بتوانم برای تشکیل گروهی که دارای اکثریت گروه‌های سیاسی عراق باشد،‌برخواهم داشت.
*ایران در خط مقدم مبارزه با رژیم صهیونیستی

به گزارش فارس، این مقام عراقی در خصوص مبارزه با رژیم صهیونیستی و برنامه عراق برای تشکیل جبهه مقاومت نیز گفت: من در مورد پدیده‌ای خطرناک‌تر از تروریسم یعنی رژیم صهیونیستی صحبت می‌کنم، تمامی ما بر حمایت از جبهه مقاومت ایستاده‌ایم. رژیم صهیونیستی تنها به دنبال اشغال فلسطین نیست و طرح‌ها و توطئه‌های دیگری نیز در منطقه دارد.

وی ادامه داد: زمانی که در مورد مبارزه با طرح‌ها و توطئه‌های این رژیم صحبت می‌کنیم منظورمان یک مبارزه همه جانبه در همه حوزه‌های اقتصادی، سیاسی فرهنگی و... است.
نوریا المالکی گفت: در سایه چنین شرایطی که رژیم صهیونیستی به دنبال تجزیه کشورهای منطقه است، ایران در خط مقدم مبارزه با این رژیم قرار دارد.
* عربستان خاستگاه تروریسم

به گزارش فارس، دبیرکل حزب اسلامی الدعوه در پاسخ به سؤالی در خصوص عربستان و نقش آن در منطقه عنوان کرد: عربستان خاستگاه تروریسم است و تروریسم از وهابیت سرچشمه می‌گیرد و من بارها بر این امر تاکید کرده‌ام که عربستان نمی‌تواند گروه‌های تروریستی را جمع‌آوری کند که از بن لادن آغاز شد و بدتر از آن گروه‌های تکفیری هستند که رای به تکفیر مسلمانان می‌دهند.
وی افزود: بارها تاکید کردم عربستان به عنوان خاستگاه تروریسم تاوان این امر را می‌دهد و به آنها توصیه می‌کنم از این کارها دست بردارند، آنها هزینه سنگینی خواهند داد. حتی آمریکا هم به این نتیجه رسیده که عربستان خاستگاه تروریسم است و عربستان با سیاست‌هایی که در پیش گرفت دچار زیان شد.

معاون رئیس جمهور عراق ادامه داد: در خصوص سیاست‌های عربستان در مورد سوریه، عراق و ایران نمی‌توان اسم سیاست بر آن گذاشت، بلکه نوعی ماجراجویی بود.آنچه مهم است این است که هر حکومتی اشتباه می‌کند و می‌تواند درس بگیرد.

وی افزود: امیدوارم عربستان از اشتباهات خود درس بگیرد و جبران کرده و در سیاست‌های خود تجدیدنظر کند، به خصوص در مورد حادثه منا،
سیاست‌های عربستان نیازمند بازنگری است.
این مقام عراقی ادامه داد: درست است ما هزینه‌هایی را در تمام سطوح پرداخته‌ایم، اما این عربستان است که دچار خسران شده است.
* مواضع فرانسه

نوری المالکی در خصوص سفر اولاند به عراق و آمادگی فرانسه برای مشارکت در آزادسازی موصل نیز گفت: از فرانسه متشکریم، اما آیا تا به حال کمک خاصی برای آزادسازی موصل کرده است؟ اینکه در سطح رسانه‌ای فقط مطرح شود موضع خوبی است و امیدواریم مانع از برخی از اظهارات دیپلمات‌هایشان در خصوص عراق هم بشوند.
* حشدالشعبی را من تاسیس کردم

به گزارش فارس، دبیرکل حزب اسلامی الدعوه عراق در ادامه و در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص دخالت ایران در تشکیل حشدالشعبی نیز گفت: زبان اتهامات زبانی رایج در سیاست است و حشدالشعبی بدون دخالت ایران تاسیس شد و من آن را تاسیس کردم، ایران هم تاکنون نگفته که آن را تاسیس کرده است. این آیین نامه وجود دارد که به دستور من ایجاد شده است.

وی توضیح داد: حشدالشعبی از تمام اقشار مردم عراق تشکیل شده و حتی یک ایرانی هم در حشدالشعبی وجود ندارد و این تصمیم عراق بوده است.

*عراق تنها با یک جریان ساخته نمی‌شود

نوری المالکی در خصوص نقش ائتلاف ملی شیعیان عراق در وحدت عراق نیز عنوان کرد: ائتلاف ملی شیعیان عراق یک ساختار اساسی در ساختار سیاسی عراق است و دارای تاثیرگذاری است. معتقدیم عراق تنها با یک جریان ساخته نمی‌شود و تمام جریان‌های سیاسی باید حضور داشته باشند.

وی تصریح کرد: ما معتقدیم هر وجبی از خاک عراق که بازپس‌گیری می‌شود توسط هر جریانی که این آزادسازی صورت گیرد، باید به عراق بازگردد و مهم نیست کدام جریان در این آزادسازی حضور داشته است. تمام مناطق آزاد شده به استان‌های خود باز می‌گردند و اگر مناقشه‌ای وجود داشته باشد بر اساس قانون اساسی در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود.

*آماده‌ایم به کمک برادران خود در سوریه برویم

این مقام عراقی با ابراز خرسندی از تحولات اخیر در سوریه عنوان کرد: خدا را شکر که سوریه دستاوردهایی داشت به خصوص در آزادسازی حلب.

وی گفت: حشدالشعبی و نیروهای عراقی برای آزادی موصل و بخش‌هایی که در اختیار داعش است، تلاش می‌کنند و به صراحت می‌گویم اگر بتوانیم عراق، موصل و مناطق اشغالی را از داعش پس بگیریم، آماده هستیم به کمک برادران خود در سوریه برویم و این نظر شخصی من است.

نوری المالکی گفت: چرا کمک و مقابله نکنیم؟ گروه‌های تروریستی از کشورهای دیگر وارد سوریه و از آنجا وارد عراق شدند و ما تسویه حسابی با آنها داریم که باید انجام دهیم.

 

منبع خبر:

خبر فارسی

نظرات کاربران