• کد خبر : 682

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه به دنبال گفت‌وگو هستیم، گفت: ما باور داریم که عرصه فرهنگی را از اجباری سازی دور کنیم و عرصه فرهنگ عرصه باورهاست نه بایدها .

 به گزارش "گفتمان" سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در مراسم معارفه خود با اشاره به اینکه حوزه فرهنگ یک اقیانوس بزرگ است گفت: از این اقیانوس بزرگ همه انسان‌ها می‌توانند سیراب شوند زیرا فرهنگ رو به تعالی و فضیلت و اخلاق و کرامت‌اند و جامعه بدون فرهنگ،جامعه‌ای بی‌روح و احساس است.

وزیر ارشاد با اشاره به اهمیت دولت یازدهم برای فعالیت فرهنگی گفت: دولت آقای روحانی پرچمدار فرهنگ است و بر همین اساس شعار عقلانیت داده است و باید قطار فرهنگ به سمت قله‌های پیشرفت با سرعت حرکت کرد.

وی ادامه داد: کسانی که امروز در حوزه فرهنگ تلاش می‌کنند خادم هستند و هیچ نشان و رسالتی جز خدمت برای خود قائل نیستند.

وی یادآور شد:امروز کشتی فرهنگ به آرامش و ثبات نیاز دارد و ما برای این ثبات دست نیاز به سوی فرهیختگان دراز می کنیم.

صالحی امیری نیاز جامعه فرهنگی را نیت فرهنگی دانست و گفت: امنیت تفکر ، قلم و بیان به اصل امنیت فرهنگی است در این میان اخلاق به عنوان اکسیر نجات بخش است و بداخلاقی همه چیز را ضایع می کند .

وی با اشاره به اینکه گفت وگو امری بسیار مهمی است گفت: ما به دنبال گفت و گو هستیم زیرا گفت‌وگو باعث کاهش عصبیت می‌شود. ما باور داریم که عرصه فرهنگی را از اجباری سازی دور کنیم و عرصه فرهنگ عرصه باورهاست نه بایدها .

صالحی امیری افزود: با عقلانیت ، واقع گرایی ، پرهیز از شتاب زدگی می‌توانیم فرهنگ را رشد بدهیم .

وی با اشاره به اینکه باید رضایت مراجع در حوزه فرهنگ جلب شود گفت: باید بپذیریم گفتمان فرهنگی غالب در کشور گفتمان مقام معظم رهبری است و باید روح فرهنگ در جامعه نیز روح دینی باشد و باید دغدغه مقام معظم رهبری و مراجع را درباره فرهنگ رفع کنیم.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران