• کد خبر : 779

معاون کنسولی و حقوقی وزارت امور خارجه پیشنهاد ایران برای لغو ویزا با عراق فقط خاص اربعین را یک نوع اتهام به نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: ایران سه سال پیش درخواست لغو ویزا با عراق را مطرح کرده، این دولت عراق است که تا کنون این پیشنهاد را نپذیرفته است.

به گزارش "گفتمان"  حسن قشقاوی با حضور  در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، نسبت به انتشار برخی اخبار درباره پیشنهاد ایران درباره لغو ویزا فقط در ایام اربعین واکنش نشان داد و اظهار کرد: این یک نوع دروغ و اتهام به نظام جمهوری اسلامی ایران است، چرا که ما سه سال پیش در مذاکرات کنسولی در بغداد از طرف کل نظام به دوستان عراقی پیشنهاد دادیم ویزای دو کشور به طور کامل لغو شود، نه فقط برای اربعین؛ بلکه برای کل سال تا مردم ما نیز بتوانند بدون مشکل به آن کشور سفر کنند.

وی گفت: طرف عراقی تاکنون پیشنهاد لغو را نپذیرفته است.

وی یادآور شد: سیاست ما عمل متقابل است، طبعا مکانیزم لغو ویزا را داریم؛ ولی وقتی طرف مقابل آن را نمی‌‍‌پذیرد معنایش این است که اگر کسی بدون ویزا وارد خاک عراق شود، مشمول قانون کیفری عبور غیر مجاز خواهد شد که تا شش سال زندانی دارد؛ اتفاقی که دو روز پیش برای ۳۶ ایرانی رخ داد.

به گفته او، هم‌اکنون این ۳۶ ایرانی به جرم عبور غیرمجاز، در زندان‌های عراق به سر می‌برند.

معاون کنسولی و حقوقی وزارت امور خارجه اضافه کرد: آنها ظاهرا در کامیونی مخفی شده که بازداشت شدند، چراکه اگر عادی سفر می‌کردند حتما در مرز اجازه خروج به آنها داده نمی‌شد.  این اقدام‌ها خوب نیست و ما از مردمی که برای اربعین قصد سفر کرده‌اند خواهش می‌کنیم گذرنامه و ویزای معتبر داشته باشند.

قشقاوی سپس گفت: این که برخی می‌گویند ایران اعلام کرده لغو ویزا را برای اربعین می‌خواهد درست نیست و دروغ است، ولی متاسفانه در برخی رسانه‌ها مکررا به این موضوع پرداخته می‌شود. جمهوری اسلامی ایران سه سال است که لغو ویزا را برای تمام ایام سال پیشنهاد داده است.

وی درباره علت نپذیرفتن این پیشنهاد از سوی دولت عراق اظهار داشت: این موضوع امر حاکمیت دولت عراق است که ما به آن احترام می‌گذرایم.

 

نظرات کاربران