• کد خبر : 864

راهپیمایی ها در سراسر ایالات متحده در اعتراض به پیروزی نامزد جمهوری‌خواهان دونالد ترامپ بود.

از بعدازظهر چهارشنبه ۹ نوامبر (۱۹ آبان) هزاران نفر از تظاهرات کنندگان معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری امریکا به خیابان‌های کلان‌شهرهای این کشور آمدند.

در شبکه های اجتماعی نیز از جمله توئیتر، هشتگ های علیه دونالد ترامپ پرتکرار شده اند.

به گزارش "گفتمان" ، رادیو زمانه خبر داد که در نیویورک، هزاران تن از معترضان در خیابان‌های جزیره منهتن و مقابل برج ترامپ جمع شدند و شعار دادند. در حالی که صدها تن دیگر در محله‌های دیگر نیویورک و در پارک «یونیون سکور» و میدان «کلمبوس» جمع شده بودند و شعار می‌داند: «او رئیس‌جمهور من نیست.»

راهپیمایی ها در سراسر ایالات متحده در اعتراض به پیروزی نامزد جمهوری‌خواهان دونالد ترامپ بود.

در اوکلند، تظاهرات کنندگان خشمگین پنجره‌های چند بانک و مغازه را شکستند و سطل زباله‌ها را آتش زدند.

در مرکز شهر شیکاگو، صدها نفر مقابل هتل ترامپ جمع شدند و بیشتر شعارها معطوف به «نژاد پرستی» چهل‌وپنجمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا بود: «نه به ترامپ، نه به نژاد پرستی.»

به نوشته رادیو زمانه، در بوستون نزدیک به ۱۰۰۰ نفر از تظاهرکنندگان فریاد می‌زدند: «برای پیشرو بودن بجنگید».

آدریانا ریزو، ۲۲ ساله در حالی که پلاکاردی بر دستش بود که بر آن نوشته شده بود «تا دیر نشده، حق و حقوق خود را استفاده کنید» به رویترز گفت: «از آنچه که در این کشور اتفاق افتاده وحشت زده هستم.»

به گفته پلیس تگزاس، ۴۰۰ نفر هم در شهر آستین این ایالت در اعتراض به انتخاب شدن ترامپ تظاهرات کردند.

صدها نفر نیز در فیلادلفیا و بوستون جمع شدند. تظاهرات‌های مشابهی هم در سان فرانسیسکو، لس آنجلس و اوکلند، در جریان است.

در اورگان هم معترضان چند خیابان در مرکز شهر پورتلند را مسدود کردند.

در بیشتر تظاهرات‌ها یک شعار تکرار می‌شد: «او رئیس‌جمهور من نیست.» شعاری که تبدیل به هشتگی توئیتری شده و تا کنون بیش از پانصدهزار بار تکرار شده است.

دانشگاه برکلی کالیفرنیا از لحظه انتخاب ترامپ تا روز بعد از انتخابات نا آرام است. دانشجویان در مکان‌های عمومی جمع شده‌اند و شعار می‌دهند. پلیس برکلی می‌گوید تعداد دانشجویان معترض ۱۵۰۰ نفر است.

دانش آموزان دبیرستانی نیز در شهرهای سیاتل، لس آنجلس، برکلی، اوکلند، ریچموند و فینکس به تجمع‌های اعتراضی پیوسته‌اند.

در لس آنجلس حدود ۳۰۰ دانش آموز آمریکای لاتینی تبار، کلاس‌ها را ترک کردند و به مقابل تالار شهرداری رفتند و به زبان اسپانیایی علیه نژادپرستی شعار دادند. در سن‌دیگو، ۵۰۰ دانشجو در سراسر محوطه دانشگاه خود راهپیمایی کردند.

رادیو فردا نوشته که این تظاهرات‌ها نشان‌دهنده شکاف عمیقی در جامعه مدنی امریکا بر سر یک مبارزه انتخاباتی طولانی است که هرکدام از دو حزب اصلی از ارزش‌های متفاوتی دفاع می‌کردند. قطبی شدن جامعه امریکا در امتداد مرزهای سیاست‌های اقتصادی و قسمت کردن منابع با اقلیت‌های نژادی، مذهبی، قومی و جنسی موضوعی ادامه‌دار در تمام دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ خواهد بود با اینکه او خود را در سخنرانی پیروزی‌اش رئیس‌جمهور همه امریکا خواند.

 

خبر فارسی

نظرات کاربران