• کد خبر : 428

موسسه «کریرکست» در تازه ترین رتبه بندی خود در سال ۲۰۱۶ به معرفی بهترین و بدترین مشاغل دنیا پرداخت و کار خبرنگاری را به عنوان سخت‌ترین شغل دنیا معرفی کرد.

بر اساس گزارش «کریرکست» بهترین و بدترین مشاغل جهان با توجه به معیارهای  رشد استخدام، میزان درآمد و استرس از بین ۲۰۰ شغل در جهان رتبه بندی شده است همچنین این موسسه مشاغل را بر مبنای شاخصه‌های دیگری مانند محیط کار، تاثیر فیزیکی و روانی و عاطفی شغل بر فرد، آینده و ثبات و امنیت شغلی و خطرات احتمالی شغل بررسی کرده است.

بهترین فرصت های شغلی فراتر از رشد درآمد بالا و استخدام، همگی یک ویژگی مشترک دارند؛ شغلهای این دسته نیازمند به آموزش های تخصصی هستند و هیچ فردی نمی تواند بدون گذراندن دوره های آموزشی وارد این حرفه بشود.

در فهرست نخستین و بهترین شغل جهان «تحلیل‌‌گر داده» به عنوان یک فرصت شغلی عالی معرفی شده و پس از آن کارشناس آمار،کارشناس امنیت اطلاعات، اودیولوژیست و سونوگرافیست از شغل‌های برتر سال انتخاب شده‌اند.

اما در فهرست بدترین شغلهای جهان داوطلب خدمت سربازی،دیسک جاکی(دی جی)،گوینده رسانه ای،چوب بر و در آخر خبرنگاری به عنوان بدترین مشاغل سال معرفی شده اند و این در حالی است که کار خبری به‌ویژه در روزنامه‌ها برای سومین سال پیاپی، در فهرست بدترین مشاغل جهان قرار گرفته است.

«کریرکست» اعلام کرد افول اقبال و بازار رسانه‌های چاپی، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که کار در روزنامه را با ناامنی، بی‌‌ثباتی و نبود چشم‌اندازی روشن برای آینده همراه کرده است.

این موسسه همچنین استرس شغلی بالا، ساعات کار طولانی و نامشخص، دستمزد ناچیز را از جمله دلایلی دانست که این شغل را به ویژه در رسانه‌های چاپی به حرفه‌ای نامطلوب تبدیل کرده است.

 
 
 ؟؟؟؟؟؟
بنا به بررسی این وب‌سایت تا سال ۲۰۲۴ دست‌کم ۹ درصد مشاغل در روزنامه‌ها از بین خواهد رفت و هزاران نفر در نتیجه‌ این تغییرات شغل خود را از دست خواهند داد.

در ایران نیز مشاغلی مانند کار در معادن تحت الارضی، غواصی، کار در ارتفاع بیش از پنج متر، کار با برق فشار قوی، اشتغال در زندان، خبرنگاری و کار با بیماران روانی از مشاغل سخت محسوب می‌شوند که کم‌تر کسی حاضر به فعالیت در این رشته‌ها است.

 
در جدولب زیر فهرست بهترین و بدترین مشاغل دنیا با متوسط حقوق سالانه آروده شده است:
 
؟؟؟؟؟؟

 

نظرات کاربران