• کد خبر : 13607

جلسه استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در حالی فردا - یکشنبه - برگزار می شود که فراکسیون امید و مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی مخالفت خود را با این استیضاح اعلام کرده اند و فراکسیون ولایت نیز موضع رسمی بیان نکرده است.

به گزارش "گفتمان"

 تقاضای وزیر راه و شهرسازی در جلسه روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی در 12 محور اعلام وصول شد.
مشکلات سیستم ریلی و وقوع دو سانحه مرگبار قطار در دو سال گذشته، به کارگیری نیروی بازنشسته در این وزارتخانه، بی توجهی به مسکن مهر، علت عدم شفافیت در قراردادهای شرکت فرودگاه های کشور از مهم ترین محورهای این استیضاح است.
آخوندی پس از اعلام وصول این تقاضا اعلام کرد هر زمان که مجلس تشخیص دهد، آماده است در صحن علنی مجلس برای پاسخگویی به پرسش های نمایندگان و موارد استیضاح در مجلس حضور یابد.
از زمان مطرح شدن موضوع استیضاح وزیر راه و شهرسازی، مخالفت ها و موافقت هایی در این زمینه مطرح شد.
فراکسیون مستقلین ولایی و امید مجلس شورای اسلامی پس از اعلام وصول استیضاح اعلام کردند که مخالف استیضاح وزیر راه و شهرسازی هستند و بر این موضوع تاکید دارند که عباس آخوندی باید وزیر راه و شهرسازی بماند، این در حالی است که تاکنون فراکسیون ولایت مجلس در این خصوص اعلام موضع نکرده است.

**مخالفت فراکسیون امید مجلس با استیضاح آخوندی/ استیضاح در شرایط کنونی مناسب نیست
محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت: با توجه به عملکرد وزارت راه و شهرسازی و هم شرایط زمانی و وضعیت فعلی کشور که در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد، نظر فراکسیون امید مخالفت با استیضاح آخوندی است.
وی افزود: اعضای فراکسیون مطالبه‌هایی دارند که قرار شده کمیته تخصصی که در این راستا در فراکسیون امید تشکیل شده، این مسائل را جمع‌بندی کند و ان‌شاءالله پس از ماندگار شدن آقای آخوندی در سمت وزیر راه و شهرسازی این مطالبه‌ها را دنبال می کنیم.
رییس فراکسیون امید مجلس تاکید کرد: شرایط کنونی کشور برای استیضاح مناسب نیست و درصورتی که نمایندگان مطالبات خود را پیگیری کنند، موفق به دستیابی به آن خواهند شد.
عارف گفت: فراکسیون امید شرایط را برای استیضاح مناسب نمی‌داند اگرچه استیضاح حق نمایندگان است و ما هم به آن به‌عنوان یک ابزار نظارتی باور داریم ولی در وضعیت فعلی طرح این مسئله را مفید نمی‌دانیم.
وی تصریح کرد: به‌طور کلی پیش‌بینی می‌کنم آقای آخوندی با رای قابل قبول به کار خود ادامه دهند و با برنامه‌تر از گذشته در مسیر قدم بردارند.

** استیضاح سیاسی است
بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی درباره تقاضای استیضاح وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: به دلیل اعلام وصول شدن تقاضای این استیضاح، موضوع در جلسه این فراکسیون مطرح شد و در نهایت اعضای این فراکسیون با استیضاح وزیر راه و شهرسازی مخالفت کردند و این استیضاح را سیاسی دانستند.
سخنگوی فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: اعضای این فراکسیون مجلس معتقد بودند که در شرایط فعلی استیضاح به نفع کشور نیست زیرا زمان زیادی تا پایان دولت نمانده و اداره کردن وزارت راه و شهرسازی در این مدت با سرپرست به هیچ وجه به نفع کشور نیست.
پارسایی همچنین گفت: در این جلسه از نمایندگان عضو فراکسیون امید مجلس خواسته شد اگر این استیضاح را امضا کرده اند، امضاهای خود را پس بگیرند. 

**مخالفت فراکسیون مستقلین ولایی مجلس با استیضاح وزیر راه و شهرسازی/ آخوندی توانمند است
مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود و سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی نیز درمورد این استیضاح گفت: اعضای این فراکسیون مخالف استیضاح وزیر راه و شهرسازی هستند و آقای آخوندی را فردی توانمند می دانند.
وی افزود: استیضاح وزیر راه و شهرسازی در دو سه ماه پایانی دولت به هیچ وجه به صلاح کشور نیست زیرا این گونه این وزارت خانه باید مدتی توسط سرپرست اداره شود.

**عملکرد آخوندی مثبت است/ نمره قبولی می گیرد
محسن بیگلری نماینده مردم سقز و بانه و عضو فراکسیون مستقلین ولایی در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن مخالفت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: عملکرد آقای آخوندی با توجه به مشکلات و تحریم ها مثبت بوده و نمره قبولی می گیرد.
وی این استیضاح را به صلاح کشور ندانست و افزود: با توجه به این که تنها چند ماه به پایان دولت باقی مانده است، استیضاح وزیر راه و شهرسازی اصلا به نفع کشور نیست زیرا پس از استیضاح باید این وزارتخانه عریض و طویل توسط سرپرست اداره شود.
وی ادامه داد: مجلس دهم مجلسی منطقی است و بعید می دانم که با توجه به منطقی بودن نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استیضاح رای بیاورد.
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که ما باید بسنجیم آقای آخوندی با توجه به مشکلات و تحریم هایی که وجود داشته چگونه کار کرده است؟ از نظر من با توجه به این مشکلات، عملکرد آقای آخوندی مثبت بوده و نمره قبولی می گیرد.
بیگلری ادامه داد: اگر احساس می کنیم که این وزارتخانه در برخی حوزه ها مشکل دارد باید در درون این وزارتخانه مشکل را حل کنیم. راه حل آن تغییر وزیر راه و شهرسازی نیست.

**فراکسیون ولایت موضعی درباره استیضاح وزیر راه و شهرسازی نداشته است
اکبر رنجبرزاده نماینده اسدآباد و عضو فراکسیون ولایت مجلس شورای اسلامی نیز در این راستا گفت: فراکسیون ولایت مجلس شورای اسلامی تاکنون درباره استیضاح وزیر راه و شهرسازی جلسه ای تشکیل نداده است.
وی گفت: به دلیل آن که جلسه ای در این خصوص تشکیل نشده و موضعی اتخاذ نشده نمی توانیم موضعی را از سوی فراکسیون ولایت مجلس اعلام کنیم.

 

منبع خبر:

خبر فارسی

نظرات کاربران